Sudužo termometras – ką daryti?

Būdamas labai lakus ir toksiškas gyvsidabris kelia didelį pavojų žmonių sveikatai. Juo apsinuodijama, kai patalpų oras užteršiamas jo garais: išsiliejus ant grindų (pav., sudaužius termometrą), garuojant iš atvirų talpų. Priklausomai nuo koncentracijos bei buvimo užterštoje aplinkoje trukmės, žmonėms gyvsidabris gali sukelti ūmius arba lėtinius apsinuodijimus.
Gyvsidabris yra natūraliai gamtoje egzistuojantis cheminis elementas, randamas ore, vandenyje, dirvožemyje. Grynas gyvsidabris yra chemiškai atsparus, netirpstantis vandenyje, skystas sidabriškai baltos spalvos metalas, garuojantis kambario temperatūroje. Jis yra sunkiausias iš visų skysčių (net 7 kartus sunkesnis už orą ir 13,6 karto sunkesnis už vandenį). Gyvsidabris garuoja bet kurioje temperatūroje, net žemesnėje kaip 0°C.
Jautriausiai į šį metalą reaguoja smegenys, todėl ūmiai apsinuodijus žmogus jaučia galvos skausmą, pykinimą, silpnumą. Apsinuodijus gyvsidabriu gali būti pažeidžiami ir kiti organai bei sistemos: širdis, inkstai, plaučiai, nervų bei imuninė sistema.
Didžiausias pavojus žmonių sveikatai siejamas su gyvsidabrio patekimu į paviršinius vandenis, kur jį kaupia žuvys. Kuo didesnės ir senesnės žuvys gyvena užterštuose vandenyse, tuo daugiau gyvsidabrio jose randama.
Namuose sudaužius termometrą, skambinkite telefonu 112 ir kvieskite ugniagesius. Jie atliks mechaninę ir cheminę demerkurizaciją.
Jeigu pradėjote patys rinkti gyvsidabrį, jokiu būdu nemėginkite jo siurbti dulkių siurbliu. Siurblio įkaitintas oras pagreitins gyvsidabrio garavimą, tuo pačiu bus užterštas ir pats dulkių siurblys. Nešluokite gyvsidabrio šluota ar šluotele, nes stambesni gyvsidabrio lašeliai suskils į smulkius, – taip jis dar labiau pasklis po patalpą ir padidės jo garavimo paviršius.
Gyvsidabrio lašelius galima rinkti drėgnu klijais pateptu popieriumi, prie kurio jie gerai limpa. Pirmiausia surenkami matomi gyvsidabrio lašeliai, pradedant nuo užteršto ploto pakraščių ir renkant vidurio link. Surinkus popierių su gyvsidabriu įdėkite į stiklinį indą su vandeniu ir uždarykite kamščiu. Indą kelis kartus pakračius, gyvsidabris atsiskiria nuo popieriaus ir nusėda ant indo dugno. Patį indą, kuriame yra gyvsidabris, reikia įvynioti į minkštą medžiagą ir įdėti į kitą talpą, kad nesudužtų, bei padėti saugioje vėsioje vietoje, kol perduosite specialistams.
Po to turi būti atliekama cheminė demerkurizacija, kurios metu pašalinami gyvsidabrio likučiai, kurių neįmanoma pašalinti mechaniškai: visi paviršiai ir grindys nuplaunami iki 70-80 laipsnių pakaitintu muilo-sodos tirpalu (52 g. sodos ir 45 g. muilo 1 l. vandens). Tai atlikus, perplaunama vandeniu. Galima naudoti acto rūgštimi parūgštintą kalio permanganato tirpalą, 20 proc. chlorkalkių tirpalą, 5-10 proc. druskos rūgšties tirpalą.
Pastebėjus butų ar kitų patalpų užterštumą gyvsidabriu (pvz., išpylus indą su gyvsidabriu), reikia pranešti bendruoju pagalbos telefonu 112, iš išeiti iš užterštų patalpų, kuo skubiau išvesti vaikus. Svarbu užkirsti kelią užteršto oro patekimui į kitas patalpas, nedelsiant vėdinti (atidaryti langus).
Negalima valgyti, laikyti maisto, taip pat rūkyti patalpose, kuriose yra išsiliejęs gyvsidabris. Nehermetiškai supakuoti maisto produktai, vanduo, kurie buvo užterštoje patalpoje, tolesniam vartojimui netinka. Nusivilkus drabužius reikia išsimaudyti, išsiskalauti burną ir išsivalyti dantis.
Nepilkite surinkto gyvsidabrio į kanalizaciją, nes jis gali užstrigti vamzdžiuose ir vėliau sukelti taršą (pavyzdžiui, taisant vandentiekį). Neskalbkite drabužių ar kitų audinių, kurie lietėsi su gyvsidabriu, skalbimo mašinoje, nes taip gali būti užteršti nutekamieji vandenys. Tokius drabužius ar audinius kartu su surinktu gyvsidabriu perduokite atsakingoms avarinėms tarnyboms.
Tauragės visuomenės sveikatos centro specialistai įspėja – tuo atveju, kai išsiliejęs gyvsidabris dėl neišmanymo buvo renkamas dulkių siurbliu, būtina kreiptis į Nacionalinę visuomenės sveikatos priežiūros laboratoriją dėl patalpų užterštumo lygio gyvsidabrio garais. Lietuvos higienos norma HN 35:2007 „Didžiausia leidžiama cheminių medžiagų (teršalų) koncentracija gyvenamosios aplinkos ore“ nustato didžiausią leidžiamą paros gyvsidabrio koncentraciją gyvenamosios aplinkos ore 0,0003 mg/m3.