Sukilę Klaipėdos darželinukų tėvai: „Valdininkai reguliuoja, kiek sirgti“
Klaipėdos miesto vadovams pakeitus mokėjimų už darželius tvarką sukilo mažylių tėvai. Įpykę tėvai reikalauja grąžinti lengvatas ir prašo nenurodinėti valdininkams, kiek laiko turi gydytis vaikai ir kiek galima per metus atostogauti.
Liepą Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos nariai priėmė sprendimą pakeisti apmokėjimo už darželius tvarką. Pakeista mokesčio struktūra, panaikintos kai kurios lengvatos.
Klaipėdoje tėvai buvo įpratę, kai kas mėnesį jiems būdavo pateikiama sąskaita už darželius taip: fiksuotas mokestis už ugdymo aplinką bei mokesčiai, paskaičiuoti už maistą ir virtuvės išlaikymą. Vaikui neatėjus į darželį mokestis už maistą nebuvo skaičiuojamas.
Gydytis – bent 10 dienų
Liepą Klaipėdos tarybos nariai nusprendė pakeisti tvarką. Darželinukų tėvai kas mėnesį už savo vaikus moka po maždaug 60 eurų. Įmoka perskaičiuojama, jei vaikas serga ir darželio nelanko bent 10 darbo dienų iš eilės.
Ši situacija, anot Vakarų Lietuvos tėvų forumo narių, spalį politikams pateikusių per 2 tūkst. nepatenkintų tėvų parašų, yra absurdiška.
„Liga jau ir taip yra trauma tėvams tiek psichologine, tiek finansine prasme. O čia dar nurodoma, kiek laiko reikia sveikti. Gi ligų yra visokių: ir traumų, ir kitokio pobūdžio negalavimų, nebūtinai peršalimo ligos“, – tikino forumo narė Gabrielė Burbulytė-Tsiskarishvili.
Dabar kelias dienas namuose gydę vaikus tėvai išskuba į darbus, o už darželius, nors tomis dienomis vaikai ten nesilankė ir jiems ruošti maisto nereikėjo, moką visą kainą.
„Valdininkai mums atkirto, kad vaikas turi namuose visiškai išgyti ir tik tada pasirodyti darželyje. Tačiau ne kiekvienas tėvas gali namuose praleisti porą savaičių ir neiti į darbą. Sulaukėme paaiškinimų, kad anksčiau tėvai piktnaudžiaudavo ir nevesdavo. Prašėme įrodyti, kad taip buvo, gavome tik lankomumo statistiką“, – pasakojo forumo pirmininkė Kristina Paulikė.
Panaikinti „mamadieniai“ ir „tėvadieniai“
Su pakeista tvarka susitaikyti negalinčios mamos sutinka, kad kai kurie tėvai galėjo piktnaudžiauti ir nevest vaikų į darželius neturėdami jokios pateisinamos priežasties. Ankstesnė tvarka leido tai padaryti bent penkis kartus per mėnesį.
„Mes sutinkame, kad negalima toleruoti to, jog į darželius vaikai nevedami neturint tam jokios pateisinamos priežasties. Tačiau sunku suprasti, kodėl dabar neleidžiama vaiko nevesti ir tą dieną, kai tėvai pasinaudoja galimybe turėti „mamadienį“ ar „tėvadienį“. Taip pat, kodėl negali vaikas neiti į darželį, kai atostogauja moksleiviai. Gavome atsakymą, kad tuomet darželinukai paliekami namuose vieni su vyresnėmis sesėmis ir broliais. Tačiau ir vėl – nėra jokių įrodymų, kad taip iš tiesų būna“, – pasakojo K.Paulikė.
Tėvams taip pat nesuprantama, kodėl pradėta reguliuoti, kiek atostogauti tėvams. Numatyta, kad darželinukas su tėvais gali atostogauti ne trumpiau nei dvi savaites ir ne daugiau nei du kartus per metus.
„Tačiau yra visokių atvejų, kai atostogaujama tik savaitę ar kelis kartus per metus. Yra ir išsiskyrusių tėvų, kai atostogaujama atskirai“, – dėstė G.Burbulytė-Tsiskarishvili.
Mokestis išaugtų
Anot Klaipėdos miesto savivaldybės Ugdymo ir kultūros departamento direktorės Nijolės Laužikienės, į tėvų pastabas atsižvelgiama – yra sudaryta speciali darbo grupė. Į šios darbo grupės sudėtį įtrauktos ir Vakarų Lietuvos tėvų forumo narės.
Nuspręsta, kad nuo kovo mėnesio, atlikus išsamią analizę, bus galima įvesti mokestį iš dviejų narių, kaip daugumoje Lietuvos miestų. Ten tėvai kas mėnesį moka fiksuotą mokestį už ugdymo aplinką darželiuose bei maitinimą. Jei vaikas darželyje nepasirodo, o tėvai turi pateisinamą priežastį, mokestis neskaičiuojamas.
Tačiau, anot N.Laužikienės, gali būti, kad mokestis tėvams padidėtų.
Skaičiuojama, kad pernai vidutiniškai darželių lankomumas siekė apie 67 proc. Be jokios pateisinamos priežasties į darželius buvo nevedamas kas dešimtas vaikas.
Valdininkai suskaičiavo, kad aktyvių mamų siūlymai dar labiau sumažintų lankomumą. Taip sumažėtų darželių pajamos ir tektų didinti mokesčius.
Šiuo metu Klaipėdoje darželius lanko apie 8 tūkst. vaikų.