Surengtos pratybos afrikinio kiaulių maro židiniui likviduoti
Spalio 12 dieną Kretingos rajono savivaldybėje surengtos savivaldybės lygio kompleksinės civilinės saugos pratybos, imituojančios situaciją, kad Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Kretingos valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (Kretingos VMVT) iš Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto gavo informaciją apie užfiksuotą ypač pavojingos gyvūnų ligos – afrikinio kiaulių maro – atvejį Kretingos seniūnijoje, Padvarių kaime, ūkininkaujančios Aurelijos Leišienės kiaulių fermoje.
Pratybose dalyvavo Savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro (ESOC) nariai, Savivaldybės vadovai ir visų svarbiausių institucijų atstovai: Klaipėdos ir Kretingos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybų pareigūnai, Kretingos rajono policijos komisariato, Klaipėdos APGV Kretingos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos, Savivaldybės priešgaisrinės tarnybos, Klaipėdos RAAD Kretingos rajono agentūros atstovai, seniūnijų seniūnai.
Pratybų metu ESOC nariai turėjo galimybę pasitikrinti gebėjimus analizuoti ir vertinti susidariusią situaciją, operatyviai rinkti ir perduoti informaciją, vykdyti praktines užduotis pagal pateiktas kompleksinių pratybų sąlygas, įjungti į veiklą civilinės saugos pajėgas.
Imituojant ekstremalųjį įvykį, Kretingos VMVT, gavusi informaciją apie afrikinio kiaulių maro (AKM) aptikimą ūkininkės A. Leišienės kiaulių fermoje, į židinio vietą nurodytu adresu išsiuntė VMVT Užkrečiamųjų ligų kontrolės centro komandos specialistus. Nedelsiant apie įvykį buvo informuotas Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktorius, sušauktas Ekstremaliųjų situacijų komisijos (ESK) posėdis, jame nuspręsta skelbti ekstremaliąją situaciją Kretingos rajone, o ekstremaliosios situacijos operacijos vadovu paskirti Kretingos VMVT viršininką-valstybinį veterinarijos inspektorių Virgilijų Liepinį, kuris koordinuotų AFM židinio likvidavimą. Jo sprendimu paskelbti apribojimai: nustatyta AKM židinio zona, 3 km apsaugos ir 10 km priežiūros zonos, institucijoms nurodomi jų veiksmai, duodamos užduotys ESOC nariams dėl materialinių išteklių ir pajėgų patelkimo. Atlikti židinio aptvėrimo ir apsaugos, kelių blokavimo ir dezobarjero įrengimo darbai, pasirūpinta kiaulių gaišenų likvidavimu – deginimu, pašarų ir mėšlo utilizavimu, fermos dezinfekavimu, iškviestos ugniagesių ir policijos pajėgos. Viešosios tvarkos palaikymą užtikrino ir pravažiuojančio transporto judėjimą ir leidimų išdavimą kontroliavo Klaipėdos AVPK Kretingos rajono policijos komisariato pareigūnai. Organizuotas gretimų savivaldybių, ūkininkų, gyventojų, medžiotojų būrelių informavimas apie kilusią ekstremaliąją situaciją, rekomenduoti apsisaugojimo būdai.
Pasak pratybas stebėjusio Klaipėdos VMVT viršininko-valstybinio veterinarijos inspektoriaus Antano Baužos, nepaisant to, kad jos buvo tik teorinės, tačiau labai reikalingos, nes ištikus realiam atvejui bus lengviau orientuotis, ką kuri įstaiga turi vykdyti, kokius dokumentus parengti ir kaip koordinuoti veiksmus, kad įvykis būtų tinkamai likviduotas. Jo pastebėjimu, Savivaldybės ESOC nariai imituojamą situaciją sprendė greitai ir tiksliai, o pratybos būtų buvusios dar geresnės, jei sąlygų ir užduočių jose būtų įvesta daugiau.
Pratybas gerai įvertino ir Klaipėdos apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Civilinės saugos skyriaus atstovai, pateikė savo pastebėjimų, į ką reikėtų atkreipti dėmesį, siekiant dar efektyviau informuoti visuomenę, telkiant reikalingus išteklius ir pajėgas, bendradarbiaujant institucijoms tarpusavyje.
„Tokias pratybas organizuoti būtina, nes turime išsiaiškinti, ką reikia tobulinti siekiant kuo operatyviau ir kokybiškiau likviduoti gyvūnų užkrečiamųjų ligų protrūkius, sužinoti, kaip galime pagerinti atsakingų institucijų pasirengimą įveikti tokio pobūdžio ekstremaliąsias situacijas“, – padėkojęs pratybose dalyvavusiems, jas stebėjusiems ir vertinusiems atsakingų institucijų atstovams, sakė Kretingos VMVT viršininkas-valstybinis veterinarijos inspektorius V. Liepinis.