Susitikimas su Europos parlamento nariu Broniu Rope
Rugsėjo 25 d. Šiaulių rajono savivaldybėje lankėsi Europos parlamento narys Bronis Ropė. Susitikimo su Šiaulių krašto žemdirbiais pradžioje sveikinimo žodį tarė Šiaulių rajono meras Antanas Bezaras. Susitikime taip pat dalyvavo Seimo narė R. Baškienė, Šiaulių rajono savivaldybės tarybos narys R. Karbauskis, Valstybinės darbo inspekcijos prie SADM Šiaulių skyriaus vedėjo pavaduotojas S. Joneikis, Šiaulių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas – valstybinis veterinarijos inspektorius A. Teišerskis, Nacionalinės mokėjimo agentūros prie ŽŪM Šiaulių paramos administravimo skyriaus vyr. specialistė G. Kažukolovienė.
B. Ropė susitikimo pradžioje paminėjo, kad jis jau metus laiko dirba Europarlamente, trumpai pristatė savo darbą. Parlamentaras yra Žemės ūkio ir kaimo plėtros komiteto narys, Delegacijos ryšiams su Baltarusija narys, Delegacijos EURONEST Parlamentinėje Asamblėjoje narys, Regioninės plėtros komiteto pavaduojantis narys, Delegacijos Europos Sąjungos ir Moldovos parlamentinio bendradarbiavimo komiteto pavaduojantis narys, priklauso Europos Žaliųjų/EFA politinei grupei (frakcijai).
Susitikime buvo kalbama apie pieno sektoriaus problemas, maisto kokybės, saugos skatinimą mokyklose ir darželiuose, apžvelgti kiti aktualūs klausimai.
Anot B. Ropės, Lietuvos pieno gamintojams reikia kooperuotis dėl perdirbimo ir realizacijos. Šiuo metu Lietuvoje, tik 30 proc. pieno gamintojai yra susibūrę į kooperatyvus ir tai yra tik pieno supirkimo kooperatyvai. Tuo tarpu kitose ES šalyse 70-80 proc. pieno gamintojų yra susibūrę į kooperatyvus, kur pieną perdirba iki gatavos produkcijos. Būtina kurti pavyzdinius kooperatyvus, kuriuose kiekvienas gamintojas gautų sąžiningą dalį ir produkciją perdirbti iki galutinio produkto. Apskritai, pieno sektorius yra sudėtingas visos Europos Sąjungos mastu. B. Ropės teigimu, reikia grįžti prie pieno rinkos reguliavimo, kad visos Europos Sąjungos šalys galėtų vienodai vystytis rinkoje.
Kita problema dėl sveiko maisto vartojimo – be GMO ir skonio stipriklių. Pasiekta, kad nuo 2016 metų mokykloms bei darželiams bus tiekiamai tik natūralūs pieno produktai.
Buvo paliesta ir demografinė problema, šiuo metu ES šalyse virš 80 proc. ūkininkaujančių asmenų yra daugiau kaip 60 metų. Siekiant pritraukti jaunimą į kaimą svarstoma, nuo kitų metų didinti 25 proc. tiesiogines išmokas jauniesiems ūkininkams.
Europarlamentaras pažymėjo, kad šiuo metu pagrindiniai klausimai susiję su Žemės ūkio sektoriumi Lietuvoje yra kiaulių maras bei tiesioginių išmokų dydžių atskirties mažinimas su šalimis „senbuvėmis“. Šie klausimai Europarlamente yra gerai žinomi ir svarstoma, kaip pagerinti situaciją.
Taip pat B. Ropė pažymėjo, kad šiuo metu, pagrindinis ES tikslas yra natūralintį aplinką, kad kuo daugiau būtų sumažintas aplinkos užterštumas. Tuo tikslu nuo 2015 metų ūkininkams yra pateikta žalinimo programa, kur kasmet išmokas pagal šią programą didės.
Pokalbio pabaigoje Europarlamentaras B. Ropė atsakinėjo į susitikime dalyvavusių žmonių pateiktus klausimus.
Seimo narė Rima Baškienė pasidžiaugė, kad Bronis Ropė pirmas žmogus Europarlamente, kuris atstovauja žemdirbius, kaimo žmogų.
Šiaulių rajono tarybos narys Ramūnas Karbauskis kalbėdamas apie Lietuvos šiomis dienomis aktualiausią temą – pabėgėlius iš Sirijos, nuogąstavo, kad nėra ieškoma sprendimų kaip susigrąžinti į Lietuvą emigravusius Lietuvius, o Vyriausybė ieško lėšų kaip paremti pabėgėlius. Taip pat pažymėjo, kad naujame laikotarpyje ES paramos, skirtos kaimui, virš 70 proc. lėšų skirta verslui, kur bendruomenės paliktos nuošalyje ir tik 15 proc. lėšų skirta kultūrai.
Šiaulių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas – valstybinis veterinarijos inspektorius A. Teišerskis pažymėjo, kad pagrindinė problema kiaulių maras. Dar kartą priminė, kaip apsisaugoti nuo kiaulių maro bei pažymėjo, kad būtina kas ketvirtį kiaules deklaruoti, nes kitu atveju jei rajone atsiras kiaulių maro židinių, išmokų ūkininkai negaus.
Valstybinės darbo inspekcijos prie SADM Šiaulių skyriaus vedėjo pavaduotojas S. Joneikis kalbėjo apie nelaimingus atsitikimus darbe. Pažymėjo, kad šiai dienai Šiaulių rajone nelaimingų atsitikimų žemės ūkyje nėra. Priminė, kaip naudotis paslaugų kvitais.
Nacionalinės mokėjimo agentūros prie ŽŪM Šiaulių paramos administravimo skyriaus vyr. specialistė G. Kažukolovienė kalbėjo apie renkamas paraiškas ES paramai gauti. Pažymėjo, kad pagal jaunųjų ūkininkų programą Šiaulių rajone patvirtinta 15 paraiškų. Informavo apie paraiškų rinkimo grafikų pasikeitimus.