Susitikime su Aplinkos viceministre aptartos daugiabučių namų renovacijos problemos Kretingoje
Spręsdami šiuo metu didžiausią nerimą keliančių renovuojamų Kretingos Topolių akligatvio Nr. 10 ir Savanorių gatvės Nr. 47 daugiabučių namų su išardytomis šilumos sistemomis problemą, Savivaldybės vadovai kreipėsi pagalbos į Vyriausybės vadovą. Ministrui Pirmininkui patvirtinus, kad bus skubiai imtasi visų būtinų priemonių susidariusiai situacijai spręsti, spalio 7 dieną Kretingoje lankėsi LR Aplinkos viceministrė Daiva Matonienė ir daugiabučių namų atnaujinimą šalyje koordinuojančios Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) Projektų įgyvendinimo skyriaus vedėja Gintarė Burbienė, su kuriomis diskutuota, kokių sprendimų nedelsiant reikia imtis, kad renovacija daugiabučiuose vyktų sparčiau.
Susitikime taip pat dalyvavo Kretingos rajono savivaldybės meras Juozas Mažeika, Seimo narė Jolita Vaickienė, mero pavaduotoja Danutė Skruibienė, Ekonominės plėtros ir ūkio komiteto pirmininkas Dangiras Samalius, Kontrolės komiteto pirmininkas Alvydas Jonaitis, Savivaldybės administracijos direktorius Virginijus Domarkas, jo pavaduotojas Povilas Černeckis, daugiabučių atnaujinimą administruojančios SĮ „Kretingos komunalininkas“ atstovai – direktorė Renata Surblytė, juristė Reda Staniutė, daugiabučių namų renovacijos administratorius Kęstutis Motijauskas, renovacijos darbus vykdančių bendrovių UAB „Klaista“, UAB „Ringesta“, UAB „Lankstinys“ vadovai, statybos darbų techniniai prižiūrėtojai Vydas Stasiulaitis ir Arūnas Rekašius, renovuojamų namų gyventojų atstovai.
Susitikimo metu viceministrė D. Matonienė pažymėjo, kad daugiabučių namų modernizavimo procese Kretingos situacija lyginant su kitais šalies miestais yra nebloga: parengti 37 investiciniai projektai, 22 daugiabučių namų gyventojai yra pritarę renovacijai, 18-oje jų pradėti statybos rangos darbai, visiškai baigtas renovuoti 1 daugiabutis.
Savivaldybės administracijos direktorius V. Domarkas pažymėjo, kad renovacijos darbai jau užbaigti 6-iuose daugiabučiuose ir artimiausiu metu bus vykdomos darbų pridavimo procedūros. Jis pasidžiaugė, kad daugiabučius administruojančios SĮ „Kretingos komunalininkas“ darbuotojai atliko didelį darbą įtikindami renovacijai atrinktų daugiabučių gyventojus, jog renovacija būtina, tačiau, pasak V. Domarko, daug sunkiau rasti tinkamus rangovus.
Padėkojęs viceministrei už numatytą griežtesnę atsakomybę investicinių projektų rengėjams, administracijos direktorius V. Domarkas pasiūlė svarstyti galimybę, kad jiems įpareigojimu galėtų būti privalomas draudimo garantas. Jis taip pat prašė stiprinti BETA dirbančiųjų komandas regionuose, atkreipti dėmesį į 2-3 mėnesius vėluojančius BETA atsiskaitymus už techninius projektus ir techninę priežiūrą, kelti klausimą Vyriausybėje dėl UAB Viešųjų investicijų plėtros agentūros (VIPA) pasirašomų finansavimo sutarčių tik su tais rangovais, kurie yra įvykdę 70 proc. darbų.
Kalbėdamas apie komunikaciją su VIPA vadovais ir specialistais, administracijos direktorius akcentavo lankstumo trūkumą. „Neatsižvelgiama į problemas ir prašymus, taikomas 14 dienų apmokėjimo terminas per ilgas, kai pavyzdžiui Šiaulių bankas apmoka per 2-3 dienas“, – sakė V. Domarkas.
Viceministrei buvo išsakytas prašymas leisti gyventojams kartu su daugiabučių namų administratoriumi dalyvauti viešojo pirkimo procese, priimant sprendimą dėl laimėtojo, kad gyventojai patys galėtų vertinti įmonės mokumą, nes dažnais atvejais pirkimus laimi silpnos kompanijos, pasiūliusios mažiausią kainą. „Taip pat prašome tarpininkauti su VIPA dėl apmokėjimo už Topolių akligatvio Nr. 10 ir Savanorių gatvės Nr. 47 daugiabučiuose atliktus darbus, kurie yra aktuoti, kad rangovas UAB „Klaista“ galėtų kuo greičiau atsiskaityti su subrangovu UAB „Vakarų santechnika“, – toliau kalbėjo V. Domarkas.
Viceministrė D. Matonienė svarstė, ar renovacijos procesas neišbrangs, jei bus ir investicijų plano draudimas, kadangi, pasak jos, daug kokybinių saugiklių sudėta per kitus draudimus, t. y. techninio prižiūrėtojo, po statybos užbaigimo taikoma 5 metų garantija. Dėl VIPA vykdomų procedūrų tobulinimo D. Matonienė pažadėjo inicijuoti pasitarimą su LR Finansų ministerijos vadovais.
V. Domarkui iškėlus klausimą dėl aukštesnių kvalifikacinių reikalavimų rangovams nustatymo perkant per VšĮ CPO LT, Seimo narė J. Vaickienė pastebėjo, kad nuo ateinančių metų sausio 1 d. per Ūkio ministeriją planuojama skelbti „juodąjį sąrašą“, į kurį įtrauktos nemokios, įsipareigojimų nevykdžiusios ir nepatikimos įmonės nebegalės dalyvauti viešuosiuose pirkimuose.
Nors susirinkusieji diskutavo ir sprendė nemažai klausimų, susijusių su renovacijos procesu, vienas iš pagrindinių rūpesčių – išardytos renovuojamų Topolių akligatvio Nr. 10 ir Savanorių gatvės Nr. 47 daugiabučių namų šilumos sistemos, kurias bendrovės „Klaista“ direktorius L. Ignatavičius visiems dalyvavusiems pasitarime pažadėjo sutvarkyti iki šių metų spalio 15 dienos. Viceministrė D. Matonienė sakė padėsianti išspręsti situaciją dėl apmokėjimo už UAB „Klaista“ atliktus darbus.
Bendrovė „Klaista“ pagal sutartį šių dviejų daugiabučių namų renovaciją turėjo baigti iki šių metų rugpjūčio 12 dienos, terminas darbams užbaigti buvo pratęstas iki spalio 12 dienos. „Įvertinę visas rizikas, kreipėmės į Viešųjų pirkimų tarnybą prašydami leisti pratęsti sutartį su rangovu iki kitų metų sausio mėnesio, kad šių dviejų daugiabučių namų renovacija būtų visiškai baigta. Iš rangovo paimsime įvykdymo garantą. Kito pasirinkimo nėra, nes žinome, ko galime tikėtis įsivėlę į teismus su rangovu. Renovuojamų daugiabučių šilumos sistemų tvarkymo darbai turi būti vykdomi nedelsiant, nes gyventojai be šilumos likti negali“, – sakė administracijos direktorius V. Domarkas.