Susitikime su Seimo nare R. Morkūnaite-Mikulėniene aptarti svarbūs aplinkosaugos klausimai
Kėdainių rajono savivaldybės meras Saulius Grinkevičius inicijavo susitikimą su Seimo nare Lietuvos Tėvynės Sąjungos-Krikščionių Demokratų partijos nare Radvile Morkūnaite-Mikulėniene.
Kadangi ši Seimo narė yra Aplinkos apsaugos komiteto narė, todėl rajono vadovas norėjo aptarti svarbiausius mūsų rajonui aktualius klausimus – poveikio aplinkai vertinimo (PAV), bešeimininkių pastatų, nuotekų tinklų įrengimo, blogų kvapų prevencijos, teršalų apribojimų ir kt.
Šiame svarbiame susitikime taip pat dalyvavo Kėdainių rajono savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriaus bei Žemės ūkio ir aplinkos apsaugos skyrių vedėjai Vytautas Kundrotas ir Algimantas Žvikas, taip pat šių skyrių specialistai.
Susitikime kalbėta apie tai, kad PAV procedūros šiandien susilaukia daug kritikos, nes esą negerai, kad vertinimą atlieka ne valstybinės institucijos, o privačios įmonės, todėl pagal užsakovų norus išvados visada gali būti teigiamos. Nepaisant to, netrukus ši procedūra gali dar labiau palengvėti, nes PAV dažniausiai atliekamas, kai verslininkai nori įkurti verslo įmonę ir galimai toje vietoje gali būti daroma žala aplinkai. Iš šio proceso pašalinamos valstybinės institucijos, tarp jų – ir savivaldybės.
Vyriausybė jau pritarė Aplinkos ministerijos parengtam naujos redakcijos Planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo (PAV) įstatymo projektui ir teiks jį Seimui. Priėmus siūlomas pataisas, gerokai sutrumpėtų visas PAV procesas, tačiau valstybinės institucijos vis labiau yra atskiriamos nuo šios procedūros ir panaikinamos jų galimybės bet kaip kontroliuoti tokią veiklą. Be to, siūloma sumažinti veiklos rūšių, kurioms atliekama atranka dėl PAV, skaičių. Atimama veto teisė ir iš savivaldybių. Naujasis įstatymas panaikintų savivaldybės tarybos veto teisę ir taryba nebegalėtų stabdyti PAV proceso.
„Visi aptarėme pagrindinius mūsų rajonui aktualius klausimus. Ypač mums rūpėjo PAV klausimas, nes Aplinkos ministerija naujajam Seimui teikia projektą, kuriame būtų eliminuotos savivaldybės. Todėl Seimo narei išsakėme griežtą savo poziciją – mes pasisakome prieš tokius ketinimus. Kadangi yra suinteresuotųjų, kad savivaldybės neturėtų įtakos poveikio aplinkai vertinime rengimo procesui, todėl senasis Seimas taip pat šį projektą atmetė. Tikimės, kad darbą pradėjęs naujasis Seimas taip pat priims tokį sprendimą“, – sakė S. Grinkevičius.
Rajono vadovas tikisi, kad kėdainiečių nuomonė bus išgirsta naujųjų Seimo narių, o problemos bus sprendžiamos operatyviau.