17 birželio, 2024
ELTA

Susitikimo dėl taikos Ukrainoje deklaracija: karui užbaigti reikia „visų pusių dialogo“

Dešimtys šalių, dalyvavusių Šveicarijoje vykstančiame viršūnių susitikime dėl Taikos Ukrainoje, sekmadienį pabrėžė, kad bet koks susitarimas karui užbaigti turi gerbti Ukrainos „teritorinį vientisumą“. Pasak jų, ilgalaikiam susitarimui pasiekti būtinas „visų pusių dialogas“.

„Tikime, kad taikai pasiekti reikalingas visų pusių įsitraukimas ir dialogas“, – teigiama baigiamajame komunikate, kuriam pritarė didžioji dauguma iš daugiau kaip 90 renginyje dalyvavusių šalių.

Didžioji dalis šalių taip pat išsakė raginimą apsikeisti paimtais į nelaisvę kariais ir grąžinti deportuotus ukrainiečių vaikus.

Tačiau ne visi dalyviai pritarė galutiniam dokumentui – susitikimo ekranuose rodytame komunikatą pasirašiusių valstybių sąraše nesimatė Indijos, Saudo Arabijos ir Jungtinių Arabų Emyratų.

Teigiama, kad Kyjivas dėjo dideles pastangas, kad užtikrintų šiltus santykius su Rusija palaikančių šalių dalyvavimą dvi dienas trukusiame renginyje.

„Mes dar kartą patvirtiname savo įsipareigojimą (…) visų valstybių, įskaitant Ukrainą, suvereniteto, nepriklausomybės ir teritorinio vientisumo principams jų tarptautiniu mastu pripažintose ribose“, – teigiama komunikate.

Baigiamajame dokumente taip pat raginama paleisti visus karo belaisvius „visiško apsikeitimo būdu“ ir grąžinti į Ukrainą visus ukrainiečių vaikus, kurie buvo „deportuoti ir neteisėtai perkelti“.

Kyjivas kaltina Rusiją pagrobus beveik 20 000 vaikų iš šalies rytų ir pietų regionų, kuriuos kontroliavo jos pajėgos.

Viršūnių susitikime suburtos darbo grupės taip pat sprendė pasaulinio aprūpinimo maistu ir branduolinės saugos klausimus.

„Apsirūpinimas maistu jokiu būdu negali tapti ginklu“, – teigiama deklaracijoje. Joje taip pat akcentuojama prieigos prie Juodosios ir Azovo jūrų uostų „kritinė“ svarba pasauliniam maisto tiekimui.

Be to, šalys paragino Ukrainą imtis „visiškos suverenios kontrolės“ Zaporižios atominės elektrinės atžvilgiu.

Ukrainos pietuose esanti jėgainė – didžiausias Europoje branduolinės energetikos objektas. Rusijos pajėgos ją laiko užėmusios nuo karo pradžios.

Ukrainos taikos konferencijos deklaraciją priėmė 80 iš 93 dalyvavusių šalių

Sekmadienį Šveicarijoje pasibaigusio viršūnių susitikimo dėl taikos Ukrainoje komunikatą palaikė 80 iš 93 renginyje dalyvavusių valstybių.  

Dokumentui nepritarė šešios Didžiojo dvidešimtuko (G20) valstybės: Brazilija, Meksika, Saudo Arabija, Pietų Afrika, Indija ir Indonezija.

Deklaracijos taip pat nepalaikė Armėnija, Bahreinas, Tailandas, Libija, Jungtiniai Arabų Emyratai, Kolumbija ir Vatikanas.

Ukrainos viršūnių susitikimo bendrasis komunikatas: pagrindiniai punktai

Pagrindiniai dokumento punktai:

    Rusijos karas

Rusija kaltinama sukėlusi karą Ukrainoje; dokumente buvo pažymėta invazijos padaryta žala bei paraginta siekti „visapusiško“ taikos susitarimo.

„Rusijos Federacijos vykdomas karas prieš Ukrainą ir toliau sukelia didžiules žmonių kančias ir destrukciją, taip pat rizikų ir krizių, turinčių pasaulinį atgarsį“, – teigiama dokumente.

    „Teritorinis vientisumas“

Šalys pareiškė dar kartą patvirtinančios „savo įsipareigojimą laikytis… visų valstybių, įskaitant Ukrainą, suvereniteto, nepriklausomybės ir teritorinio vientisumo principų jų tarptautiniu mastu pripažintose ribose“.

Rusija šiuo metu kontroliuoja kiek mažiau nei penktadalį Ukrainos teritorijos, įskaitant 2014 metais aneksuotą Krymo pusiasalį.

    Deportuotų vaikų grąžinimas, į nelaisvę paimtų karių paleidimas

Taip pat paraginta apsikeisti paimtais į nelaisvę kariais ir grąžinti namo visus į Rusiją ir Rusijos kontroliuojamą teritoriją deportuotus ukrainiečių vaikus.

Kyjivas kaltina Maskvą neteisėtai pagrobus beveik 20 000 vaikų nuo konflikto pradžios, o  Kremlius tvirtina, kad juos perkėlė dėl jų pačių saugumo.

„Visi karo belaisviai turi būti paleisti visiško apsikeitimo būdu“, – teigiama dokumente. „Visi deportuoti ir neteisėtai perkelti ukrainiečių vaikai bei visi kiti neteisėtai sulaikyti Ukrainos civiliai gyventojai turi būti grąžinti į Ukrainą“, – priduriama jame.

    Branduolinė sauga

Viršūnių susitikime Ukraina paraginta „visiškai suvereniai kontroliuoti“ Zaporižios atominę elektrinę – didžiausią Europoje atominės energijos objektą, kurį šiuo metu kontroliuoja Rusijos pajėgos.

Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA) ne kartą perspėjo, kad šiame objekte, kurį nuo karo pradžios kontroliuoja Rusijos pajėgos, gali įvykti rimta branduolinė katastrofa.

„Ukrainos atominės elektrinės ir įrenginiai, įskaitant Zaporižios atominę elektrinę, turi veikti saugiai ir patikimai, visiškai suvereniai kontroliuojant Ukrainai“, – teigiama baigiamajame komunikate.

Šalys taip pat išreiškė susirūpinimą dėl konflikto virtimu  branduoliniu galimybės ir pasmerkė branduolinių ginklų panaudojimo galimybę.

„Bet koks grasinimas branduoliniais ginklais ar jų panaudojimas vykstant karui prieš Ukrainą yra nepriimtinas“, – pabrėžiama dokumente.

    Pasaulinis aprūpinimas maistu

Komunikate apie problemas, susijusias su maistu ir prekyba žemės ūkio produktais, teigiama: „Apsirūpinimas maistu jokiu būdu negali tapti ginklu. Ukrainos žemės ūkio produktai turėtų būti saugiai ir laisvai tiekiami suinteresuotoms trečiosioms šalims.“

Ukraina yra viena iš pagrindinių žemės ūkio produktų gamintojų ir eksportuotojų pasaulyje, bet Rusijos invazija apsunkino jos eksportą per Juodąją jūrą, kuri tapo mūšio zona.

„Laisva, visavertė ir saugi komercinė laivyba, taip pat prieiga prie Juodosios ir Azovo jūrų uostų yra gyvybiškai svarbios“, – teigiama baigiamajame dokumente.

Jame taip pat priduriama: „Išpuoliai prieš prekybinius laivus uostuose ir visame maršrute, taip pat prieš civilinius uostus ir civilinę uostų infrastruktūrą yra nepriimtini.“

    „Visos pusės“

Dokumente taip pat siūloma, kad būsimose derybose dėl taikos pagrindų turėtų dalyvauti Rusija.

„Manome, kad taikai pasiekti reikalingas visų pusių įsitraukimas ir dialogas“, – teigiama bendroje deklaracijoje. Joje nurodoma, kad viršūnių susitikimo dalyviai „nusprendė ateityje imtis konkrečių veiksmų aukščiau minėtose srityse, toliau įtraukiant visų pusių atstovus“.

V. Zelenskis ragina surengti dar vieną viršūnių susitikimą po Ukrainos taikos konferencijos Šveicarijoje

Po dvi dienas Šveicarijoje vykusios Ukrainos aukščiausiojo lygio taikos konferencijos turėtų greitu metu būti surengtas antras susitikimas, sekmadienį, baigiantis renginiui, pareiškė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.

Pasirengimas užtruktų tik kelis mėnesius, ne metus, sakė V. Zelenskis.

Dvi dienas trukusiame susitikime prabangiame Burgenštoko kalnų kurorte netoli Liucernos dalyvavo maždaug 100 šalių ir organizacijų atstovai.

Pasak V. Zelenskio, kai kurios šalys jau pareiškė norą surengti tokį aukščiausiojo lygio susitikimą.

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen teigė, kad būtina Rusijos dalyvavimo sąlyga būtų Maskvos įsipareigojimas laikytis Jungtinių Tautų (JT) Chartijos.

Galutinėje viršūnių susitikimo deklaracijoje, kurią pasirašė 80 jame dalyvavusių šalių, nieko neužsimenama apie kitą tokio lygio konferenciją.

Šveicarijos prezidentė Viola Amherd pabrėžė, kad tai buvo pirmoji aukšto lygio diskusija dėl taikos proceso. Pasak jos, buvo sudarytos tam tikros esminės prielaidos keliui į karo Ukrainoje pabaigą. Tai, kad didžioji dauguma dalyvavusių valstybių pritarė Burgenštoke priimtam komunikatui, rodo, ko diplomatija gali pasiekti kantriu darbu, pridūrė V. Amherd.

Rusija nebuvo pakviesta į renginį ir nerodė jokio susidomėjimo jame dalyvauti. Šis aukščiausiojo lygio susitikimas taip pat buvo Vakarų bandymas įtraukti kitas Pietų Amerikos, Azijos ir Afrikos šalis į tarptautine teise grindžiamas taikos pastangas. Ukraina ragina siekti „teisingos ir ilgalaikės“ taikos.

 


21 gruodžio, 2024

Praėjus beveik trejiems metams nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios, kaimyninėje Lenkijoje gyvena daugiau kaip 1,5 mln. Ukrainos piliečių. Apie […]

21 gruodžio, 2024

Italijos duomenų apsaugos institucija penktadienį pranešė, kad skyrė bendrovei „OpenAI“ 15 mln. eurų baudą už tai, kad jos sukurta dirbtinio […]

20 gruodžio, 2024

Kyjive penktadienį viešintis premjeras Gintautas Paluckas susitiko su Ukrainos vadovais – prezidentu Volodymyru Zelenskiu, Ministru Pirmininku Denysu Šmyhaliu bei Aukščiausiosios […]

Aukcione už 5 mln. dolerių parduota 1 500 metų senumo akmeninė lenta su Dešimčia Dievo įsakymų / EPA-ELTA nuotr.
20 gruodžio, 2024

Maždaug 1 500 metų senumo akmeninė lenta su Dešimčia Dievo įsakymų aukcione Niujorke parduota už 5,04 mln. dolerių (4,81 mln. eurų). […]

Danija parengė dar vieną daugiau kaip 100 mln. eurų vertės pagalbos Ukrainai paketą / EPA-ELTA nuotr.
20 gruodžio, 2024

Danija skyrė 2,1 mlrd. kronų (daugiau nei 281 mln. eurų) sustiprinti Ukrainos oro gynybą, pranešė Danijos gynybos ministerija, kurios informaciją […]

20 gruodžio, 2024

Metai eina į pabaigą ir man asmeniškai vienas didžiausių 2024-ųjų pasiekimų – prasidėjusios naujos mokyklos ir darželio statybos Sendvaryje, Trušeliuose. […]

19 gruodžio, 2024

Seimas pakoregavo buvusios kadencijos parlamentarų sudarytą 2026 metais minimų Lietuvai svarbių įvykių, asmenybių sukakčių ir kitų atmintinų datų sąrašą. Tokią […]

19 gruodžio, 2024

Ketvirtadienį Seimas priėmė kitų metų valstybės biudžeto projektą. Jį pasirašyti dar turės šalies vadovas Gitanas Nausėda. „Už“ 2025-2027 metų šalies […]

18 gruodžio, 2024

Europos vadovai svarsto galimybę paskelbus paliaubas arba sudarius taikos sutartį pasiųsti į Ukrainą karinį kontingentą, kurį galėtų sudaryti iki 100 […]

18 gruodžio, 2024

Pirmadienį Ženevoje paskelbtais Tarptautinės darbo organizacijos (TDO) duomenimis, migrantai vaidina vis svarbesnį vaidmenį dideles pajamas gaunančiose darbo rinkose. Šiaurės, Pietų […]

EK vadovė U. von der Leyen perrinkta antrajai kadencijai / EPA-ELTA nuotr.
18 gruodžio, 2024

Europos Komisijos pirmininkė Ursula Von der Leyen antradienį pasakė, kad Briuselis ketina intensyviau palaikyti „tiesioginius santykius“ su Basharą al-Assadą nuvertusiais […]

Vokietijos kancleris Bundestage pralaimėjo balsavimą dėl pasitikėjimo, bus rengiami pirmalaikiai rinkimai / EPA-ELTA nuotr.
18 gruodžio, 2024

Vokietijos kancleris Olafas Scholzas parlamente pralaimėjo balsavimą dėl pasitikėjimo savo mažumos vyriausybe, taip atverdamas kelią pirmalaikiams rinkimams kitų metų vasario […]

Seimo narė Dalia Asanavičiūtė. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
17 gruodžio, 2024

Parlamentarai sudarė naujos sudėties 20 narių turinčią Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisiją. Joje dirbs 10 įvairioms frakcijoms atstovaujančių parlamentarų: […]

17 gruodžio, 2024

Seimo sprendimą Senovės baltų religinei bendrijai „Romuva“ suteikti valstybės pripažinimą šios bendrijos krivė Inija Trinkūnienė vadina istoriniu įvykiu, kuris, anot […]

17 gruodžio, 2024

„Nemuno aušros“ gretose pastarosiomis dienomis aptarta ir svarstoma galimybė trauktis iš valdančiosios koalicijos. Eltos žiniomis, šią idėją valdančios partijos kolegoms […]

16 gruodžio, 2024

Likus trims mėnesiams iki pirmalaikių Joniškio, Jonavos rajonų bei Panevėžio miesto mero rinkimų, aiškėja didžiųjų partijų keliami kandidatai. Tarp jų […]

16 gruodžio, 2024

Šiuo metu į šalies savivaldybių biudžetus tarybų nariai savanoriškai yra grąžinę 956 tūkst. 107 eurus nepagrįstai panaudotų lėšų tarybos nario […]

16 gruodžio, 2024

Buvę Ukmergės rajono savivaldybės tarybos nariai sutuoktiniai Juozas Galiauskas ir Janina Galiauskienė pripažinti kaltais dėl dokumentų klastojimo ir disponavimo jais, […]

15 gruodžio, 2024

Užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys praneša, kad Sakarvelo ministras pirmininkas Irakli Kobakhdze nebegalės atvykti į Lietuvą, nes buvo įtrauktas į […]

15 gruodžio, 2024

Buvęs Radviliškio rajono savivaldybės tarybos narys Justinas Kvėglys sutiko per maždaug pusantrų metų į savivaldybės biudžetą grąžinti 13,7 tūkst. eurų, […]