Šūviai į retą balinę pelėdą – dar vienas nusikaltimas gamtai
Lietuvos gamtininkus sukrėtė šį rudenį gauta žinia apie Juodkrantėje rugsėjo 30 d. sužieduotos retos – balinės – pelėdos sunaikinimą Pietų Prancūzijoje. Šis žiedu „LITHUANIA EP 00808“ paženklintas paukštis, kaip sakė Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus Juodkrantės aplinkos tyrimų laboratorijos vedėja Ligita Pareigienė, po dviejų savaičių nuo sužiedavimo – spalio 15-ąją – buvo aptiktas leisgyvis Prancūzijos Izero departamente ir pristatytas į laukinės faunos globos centrą „Le Tichodroma“, bet, deja, tą pačią dieną jo gyvybė užgeso.
Tai pirmas žinomas atvejis, kai aptikta Lietuvoje žieduota balinė pelėda. Iš viso nuo 1929 m. šalyje buvo sužieduota tik 30 šios rūšies paukščių.
Juodkrantėje sužieduota pelėda, nuskridusi beveik 2 tūkst. kilometrų, Pietų Prancūzijoje buvo tiesiog nušauta. Tai parodė rentgeno nuotrauka – jos kūne aiškiai matėsi du šratai. Šis retas ir daugelyje Europos šalių saugomas paukštis krito nuo piktadario rankos. Nors jau XXI a., bet Viduržemio jūros regione paukščiai vis dar gaudomi, šaudomi ir valgomi, prisidengiant „senomis tradicijomis“.
„Kodėl žūsta mūsų paukščiai?“ – šiuo klausimu jau beveik prieš šimtmetį savo straipsniuose apie migracijų metu naikinamus mūsų sparnuočius visuomenės dėmesį siekė atkreipti profesorius Tadas Ivanauskas. Gerai pažinojęs Pietų Europos kraštus ir žmones, jis stebėjosi jų tradicijomis ir pomėgiais šaudyti ir pačiomis įvairiausiomis priemonėmis gaudyti bei valgyti paukščius giesmininkus. Dar kartą šią problemą Tadas Ivanauskas iškėlė 1962 m., žurnale „Mūsų girios“ paskelbęs straipsnį „Kodėl nyksta mūsų paukščiai giesmininkai“.
Daugiausia paukščių sumedžiojama, pagaunama ir suvalgoma Viduržemio jūros regione. Tarptautinės organizacijos „Birdlife International“ duomenimis, kasmet šie skaičiai siekia apie 25 milijonus. Vien tik Kipre sunaikinama daugiau kaip 2 milijonai sparnuočių. Tai oficiali statistika, bet manoma, kad šis skaičius dar didesnis.
Europos Komisijos atstovai praėjusį birželį po išvykos į Kiprą konstatavo, kad šioje valstybėje priimti medžioklę reglamentuojančių dokumentų pakeitimai sudarė paprastesnes sąlygas nelegaliai medžioklei ir intensyvesniam paukščių naikinimui. Kipras įspėtas dėl šių teisės aktų. Tačiau tai vyksta ir kitose valstybėse.