Į Šv. Aleksandro Neviškio cerkvę sugrįžo 47 senosios stačiatikių šv. Mišių knygos

Metus laiko Anykščių rajono savivaldybės Liudvikos ir Stanislovo Didžiulių viešosios bibliotekos Kraštotyros ir leidybos skyriuje eksponuota paroda „Senosios stačiatikių šv. Mišių knygos“ persikėlė į Šv. Aleksandro Neviškio cerkvę, kurioje ir buvo išsaugotos iš Rokiškio, Užpalių ir Vilniaus atkeliavusios vertingos knygos.
Praėjusį penktadienį Šv. Aleksandro Neviškio stačiatikių bendruomenės narė, Anykščių vaikų ir jaunimo užimtumo centro vadovė Evgenija Baltronienė pasidžiaugti unikalia senųjų stačiatikių knygų kolekcija sukvietė Anykščių krašto stačiatikius ir katalikus. Cerkvėje vykusiame renginyje dalyvavo profesorius Osvaldas Janonis, cerkvės klebonas Aleksejus Smirnovas, bibliotekos Kraštotyros ir leidybos skyriaus vedėja Audronė Berezauskienė, Anykščių regioninio parko direktorius Kęstutis Šerepka, Turizmo informacinio centro direktorius Rimantas Sereičikas, Anykščių miesto mokyklų rusų kalbos ir literatūros mokytojai, cerkvės lankytojai ir kiti Anykščių krašto istorija besidomintys anykštėnai.
„Džiaugiuosi vis atviresne Šv. Aleksandro Neviškio cerkve, kurioje vis dažniau lankosi ne tik stačiatikiai, bet ir katalikai, Anykščių miesto svečiai bei turistai, mokytojai, kultūros darbuotojai. Be abejonės, tam pasitarnavo prieš trejus metus cerkvės spintoje aptiktos vertingos knygos“, – renginio pradžioje kalbėjo Anykščių krašto tyrėjas, profesorius O. Janonis.
Susirinkusiesiems svečias pasakojo Surdegio Šv. Dvasios cerkvės istoriją, demonstravo skaidres su unikaliomis nuotraukomis, kuriose įamžinta Surdegio Dievo Motinos ikona, Stačiatikių Šv. Dvasios vienuolynas, stačiatikių kapinės. Renginyje prisiminta Anykščių cerkvės istorija, kuomet 1513 metais kunigaikštienės Elenos rūpesčiu Anykščiuose buvo pastatyta pirmoji stačiatikių cerkvė. XVI a. pabaigoje ji buvo sugriauta. Dabartinė stačiatikių cerkvė buvo pastatyta 1873 metais ir pašventinta šv. Aleksandro Neviškio, karių ir Rusijos sienų globėjo, vardu.
Už galimybę prisiliesti prie šių knygų, jas tyrinėti ir eksponuoti, O. Janonis dėkojo cerkvės klebonui A. Smirnovui, E. Baltronienei, bibliotekos Kraštotyros ir leidybos skyriaus vedėjai A. Berezauskienei ir visai kruopščiai dirbusiai komandai. Besidomintiems Anykščių krašto istorija renginio dalyviams ir organizatoriams profesorius įteikė dovanų – jo paties parengtą, bibliotekininkų išleistą Anykščių krašto tyrėjo trečiąją parankinę knygą.
Cerkvės klebonas savo ruožtu kartu su stačiatikių bendruomenės nariais dėkojo profesoriui O. Janoniui ir bibliotekininkams už Anykščių krašto istorijos atgaivinimą, senųjų stačiatikių knygų tyrinėjimą ir pristatymą plačiai visuomenei.
Dar kartą (tik jau kitoje erdvėje) pristatydamas unikalių knygų parodą, prof. O. Janonis vėl atkreipė dėmesį į knygų meninį apipavidalinimą, puošybą ir pakvietė visus pasigrožėti XIX a. – XX a. pradžioje Sankt Peterburge, Maskvoje ir Kijeve išleistomis stačiatikių apeigų knygomis, sugrįžusiomis į cerkvę ir laukiančiomis lankytojų dėmesio.
Renginyje klebonas Aleksejus patikino, kad cerkvėje šv. Mišių knygų paroda veiks visus metus, su ja galės susipažinti visi cerkvės lankytojai.