Svarbiausia – mėgti savo darbą
Vaiko teisių apsaugos skyriaus funkcija – įgyvendinti Jungtinių Tautų vaiko teisių konvencijos ir vaiko teisių apsaugą reglamentuojančių teisės aktų nuostatas, atstovauti vaiko teisėms ir teisėtiems interesams. Prieš 20 metų įkurtas Vaiko teisių apsaugos skyrius (pirmasis pavadinimas – Vaiko teisių apsaugos tarnyba) šiandien savo veikloje vadovaujasi Jungtinių Tautų vaiko teisių konvencija, kitomis Lietuvos Respublikos tarptautinėmis sutartimis, Europos Sąjungos teisės aktais, LR įstatymais. Nuo pat įsikūrimo pradžios šiam skyriui vadovauja rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Birutė Sragauskienė. Ji papasakojo apie skyriaus darbą.
Pradžia buvo nelengva
1995 m. kovo mėnesį Skyriaus veikla prasidėjo nuo vieno kabineto, kuriame dabar įsikūrę Darbo biržos specialistai, ir nedidelio kiekio bylų, perimtų iš Socialinės paramos skyriaus, iki tol iš dalies vykdžiusių šią funkciją.
1995 m. Lietuva ratifikavo Jungtinių tautų Vaiko teisių konvenciją, kurios pagrindu 1996 m. buvo priimtas pirmasis teisės aktas – Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymas, apibrėžiantis vaiko teises, pareigas ir kitas nuostatas, susijusias su vaiko teisių apsauga. Prieš 20 metų buvo gana sudėtinga kalbėti ir rašyti apie vaiko teisę į gyvenimo sąlygas, mokslą, poilsį, sveikatos apsaugą. Kitame rajono laikraštyje tuo metu išspausdintame straipsnyje daugiausia dėmesio buvo skiriama šeimoms, kuriose nebuvo užtikrinama tinkama vaikų priežiūra dėl tėvų asocialaus gyvenimo būdo. Darbo pradžioje net nebuvo telefono, tačiau Vaiko teisių apsaugos inspektorės (tuo metu toks buvo pareigybės pavadinimas) Ona Gudavičienė ir Birutė Sragauskienė bei vedėja Judita Jonelienė, Skyriuje išdirbusi 18 metų, tačiau prieš dvejus metus išėjusi Anapilin, rašėme, kad laukiame visų, kurie neabejingi nuskriaustų vaikų problemoms, kvietėme atvykti ir kartu spręsti iškylančius klausimus. Tenka pastebėti, kad rajono gyventojai labai greitai pajuto, jog apie neprižiūrimus vaikus galima pranešti Vaiko teisių apsaugos tarnybai. Iki 2003 m. Vaiko teisių apsaugos specialistai dirbo Socialinės paramos skyriaus sudėtyje, nuo tų metų savivaldybės struktūroje atsiranda naujas struktūrinis padalinys – Vaiko teisių apsaugos tarnyba, o nuo 2012 m.- Vaiko teisių apsaugos skyrius. Iki 2007 m. pagrindinį darbą su socialinės rizikos šeimomis vykdė Vaiko teisių apsaugos skyrius, padėdavo seniūnijų socialiniai darbuotojai. Minėtais metais seniūnijose pradėjo dirbti socialiniai darbuotojai darbui su socialinės rizikos šeimomis, kurių pagrindinė funkcija – socialinių paslaugų teikimas socialinės rizikos šeimoms, siekiant užtikrinti teisėtus vaikų interesus.
Šiuo metu Skyriui, vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu patvirtintais Bendraisiais Vaiko teisių apsaugos skyriaus nuostatais, pavesta atlikti apie pusę šimto funkcijų, tokių, kaip globos/rūpybos nustatymas, vykdymas ir priežiūra, įvaikinimas, vaiko teisėtų interesų užtikrinimas socialinės rizikos bei problemiškose šeimose, darbas su socialinės rizikos vaikais, nepilnamečių atstovavimas teisėsaugos ir teisminėse institucijose. Skyriuje dirba trys darbuotojai ir vedėja. Veikla paskirstyta funkciniu principu – vyr. specialistė Jolanta Kvietkauskienė atsakinga už globą/rūpybą bei įvaikinimą, vyr. specialistė Inga Mylimienė – už darbą su socialinės rizikos šeimomis, vyr. specialistė Dalia Kiupelienė – už darbą su problemiškomis šeimomis ir socialinės rizikos vaikais. Vedėja Birutė Sragauskienė atsakinga už Skyriaus veiklą, atliekamą specialistų darbą. Taip pat minėti specialistai atlieka ir kitas funkcijas, numatytas Bendruosiuose Vaiko teisių apsaugos skyrių nuostatuose. Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistai aprūpinti darbo priemonėmis, turi automobilį, darbą su klientais palengvina duomenų bazės, todėl besikreipiantiems asmenims nebereikia pristatyti pažymų apie deklaruotą gyvenamąją vietą, gaunamas išmokas, pašalpas, apie registraciją Darbo biržoje.
Darbuotojų kasdienybė
Trumpai norisi paminėti keletą Skyriaus veiklos faktų, kurie kažkiek paaiškins Skyriaus darbo specifiką bei tai, su kuo Skyriaus darbuotojai susiduria kasdienybėje. Skyrius atsakingas už globos/rūpybos nustatymą, vykdymą. Šiuo metu šeimose auga 66 globojami vaikai, o institucijose – 52 vaikai.
2015 m. sausio 1 d. socialinės rizikos šeimų, auginančių vaikus, apskaitoje buvo 107 šeimos, kuriose yra 285 nepilnamečiai vaikai. Problemiškų šeimų, auginančių vaikus, apskaitoje buvo 27 šeimos, jose augo 60 nepilnamečių vaikų. Administracijos direktoriaus įsakymu iš socialinės rizikos apskaitos 2014 m. buvo išbraukta 19 šeimų. 8 nepilnamečiai šiuo metu įrašyti į socialinės rizikos vaikų apskaitą.
Vaiko teisių apsaugos skyrius 2014 m. kreipėsi į teismą ir pateikė 5 ieškinius ir 28 pareiškimus/prašymus dėl tėvų valdžios ribojimo ir nuolatinės globos/rūpybos nustatymo, globėjo/rūpintojo pakeitimo, išlaikymo priteisimo, teismo leidimo išdavimų nepilnamečiams, vykdant minimalią ir vidutinę priežiūrą.
Skyrius dalyvavo 112 teismo posėdžių nagrinėjant civilines bylas kaip ieškovai, tretieji ar suinteresuoti asmenys, kaip institucija teikianti išvadą arba baudžiamosiose bylose vykdant nepilnamečių nukentėjusiųjų, liudytojų, kaltinamųjų apklausas.
Skyriaus darbuotojai labai glaudžiai bendradarbiauja su policijos pareigūnais, ypatingai su Prevencijos poskyrio vyresniąja specialiste Vilma Maskoliūniene, Tauragės apylinkės prokuratūros prokuroru, dirbančiu Šilalėje, Mindaugu Stonkumi, sprendžiant sudėtingas vaiko teisių pažeidimų situacijas. Taip pat vyksta aktyvus bendradarbiavimas su rajono ugdymo, sveikatos priežiūros įstaigomis, Socialinės paramos skyriumi.
Pasikeitė teisinė bazė – per dvidešimt metų priimta ne tik nacionaliniu, bet ir Europos Sąjungos lygmeniu daug teisės aktų, reglamentuojančių vaiko teisių apsaugą. Pasikeitėme ir mes – bendravimas su žmonėmis, problemų sprendimas priverčia keistis, tobulėti, ieškoti naujų pagalbos būdų. Aišku, savo darbe tenka išklausyti priekaištų, įvairiausių pamąstymų (teko girdėti taiklų pasakymą, kad Vaiko teisių ekspertų Lietuvoje yra vos ne keletas milijonų), kai žmonės, spręsdami savo problemas, bando ieškoti kaltų ir suranda – Vaiko teisių apsaugos skyrių, kuris galbūt nesugrąžino vaiko, skyrybų metu pasisakė už tai, kad vaikas liktų su kitu iš tėvų, nepritarė vieno iš tėvų bendravimo tvarkai su vaiku tėvams skiriantis, neatvyko prižiūrėti vaikų, jei žmona/sugyventinė pabėgo ir panašiai. Tokiais atvejais tėvai bando ieškoti „teisybės“ Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigoje, kitose institucijose. Mes suprantame tokias situacijas, todėl stengiamės suteikti teisinę, psichologinę ar kitą pagalbą. O kai matai šeimoje teigiamus pokyčius, norą tinkamai auklėti savo vaikus, supranti, jog darbas buvo reikalingas.