Svarbiausias metų pradžios darbas ūkyje – paruošti šiltnamį. O kaip išsirinkti tinkamiausią plėvelę?
Iš karto po didžiųjų metų švenčių, ūkininkai, sodininkai ir daržininkai net nelaukdami tikrojo pavasario, pradeda ruoštis darbams. Vienas iš svarbiausių darbų – pasistatyti ar susiremontuoti šiltnamį. Jį būtina uždengti nauja sveika plėvele, o tada jau galima suplanuoti sodinimus bei ruošti dirvą.
Iš ko ir kaip statomi šiltnamiai žino daugelis ir naudojamas medžiagas pasirenka atsižvelgdami į skiriamą pinigų sumą, planuojamą šiltnamio dydį, kiek ir kas jame bus auginama, kokiam laikotarpiui statomas ir t. t.
Bet kaip išsirinkti šiltnamiui plėvelę, kai jų rūšių tokia gausi įvairovė – mėlynos, skaidrios, burbulinės, armuotos, EVA?
Apie šiltnamių plėveles, kaip pasirinkti tinkamiausią, kokiu būdu tvirtinti, kuri patogiausia ir patikimiausia papasakos parduotuvės „Statybų turgus“ vadovas Arvydas Paškevičius, plėvelių prekyba ir gamyba užsiimantis jau virš 30 metų.
Šiltnamių plėvelių rūšys: kaip nepaklysti gausoje?
Plėvelę šiltnamiui reikėtų rinktis pagal tai, kokiam laikotarpiui planuojama šiltnamį įrengti ir/ar planuojama žiemos metu nuimti plėvelę, ar ji bus paliekama per žiemą.
Šiltnamiams naudojama UV spinduliams atspari plėvelė, dažniausiai tiesiog vadinama stabilizuota plėvele. Tokią rekomenduojama naudoti tam, kad ji išliktų kuo ilgiau ir saulės spinduliai jos „nesudegintų“. Stabilizuota plėvelė gaminama melsvo atspalvio, kad skirtųsi nuo paprastos nestabilizuotos. Atspalvis išskleidus vos matomas ir ilgainiui beveik išnyksta.
Įprastai šiltnamių plėvelės skirstomos pagal storį. Populiariausios yra: 100 mikronų (0,1 mm), 120 mikronų (0,12 mm), 150 mikronų (0,15 mm), 200 mikronų (0,2 mm) ir 300 mikronų (0,3 mm).
Taip pat yra profesionalios, kurių storis nurodomas, tačiau jas įprasta rūšiuoti pagal tai, keleriems sezonams jos skirtos. Pavyzdžiui, UV5 naudojama 5 sezonus, UV10 tarnaus 10 sezonų, UV12 atlaikys 12 sezonų.
Sezonais matuojama todėl, kad gaminant šias plėveles naudojamos papildomos žaliavos, kurios suteikia tvirtumo, elastingumo, atsparumo ir ilgaamžiškumo. Dėl šių priežasčių mikronais nurodytas storis nenusako šių plėvelių tikrojo tvirtumo. Tokias dažniausiai vadina tiesiog EVA plėvelėmis.
Taigi jeigu planuojate šiltnamį turėti 1-2 metus ir norite skirti jam kuo mažiau pinigų, galite rinktis 100 mikronų storio plėvelę. Jeigu šiltnamis stovės 2-3 metus, tuomet reikėtų rinktis 120 mikronų. O jeigu šiltnamis statomas 3-5 metams, rinkitės 150 arba 200 mikronų plėveles. 300 mikronų plėvelė irgi tarnaus apie 4-5 metus, tačiau ji skirta pavojingesnėse vietose stovintiems šiltnamiams – kur vyrauja dideli vėjai ar gali kristi šakos. Ji tvirtesnė už 150 ar 200 mikronų plėvelę.
Jeigu šiltnamio konstrukcija tvirta ir jis stovės ilgai (8-9 metus), geriausia rinktis EVA plėveles. Jos brangesnės už 200 mikronų, tačiau tarnaus gerokai ilgiau. Todėl žvelgiant į perspektyvą, didesnė pinigų suma atsipirks, nes nereikės kas kelerius metus keisti plėvelės. O kaip žinoma. ją pakeisti nėra labai paprastas darbas, tuo labiau kai šiltnamis didesnis nei standartinis.
Be aukščiau išvardintų plėvelių dar yra burbulinė. Ji naudojama plėvele dengtų arba stiklinių šiltnamių sandarumui užtikrinti. Gaminama iš 5-ių sluoksnių polietileno (plėvelė-burbulas-plėvelė-burbulas-plėvelė) ir yra 8 mm storio. Kadangi tarp plėvelių esančios pūslelės sudaro du 4 mm sauso oro tarpus, pasižymi puikiomis termoizoliacinėmis savybėmis. Yra hermetiška, tvirta ir atspari, apsaugo nuo staigių temperatūros pokyčių, šilumos nuostolius sumažindama net iki 30 %.
Anksčiau būdavo populiarios armuotos šiltnamių plėvelės – tarp sluoksnių įlietas tinklelis. Tačiau dažna tokių plėvelių bėda ta, kad per palyginti trumpą laiką nuo karščio išdega polietilenas ir lieka tik tinklelis. Dabar kai yra tokių tvirtų plėvelių kaip AGROLUX ar EVA, armuotos tampa vis mažiau populiarios ir naudingos.
Nuo ko priklauso plėvelės tarnavimo laikas?
Parduotuvės „Statybų turgus“ atstovas primena ir paaiškina, kad plėvelės tarnaus tiek, kiek iš jų tikimasi tik tada, jeigu šiltnamio konstrukcija patikima – nekliba, jos nedrasko vinys, medsraigčiai ar kitos konstrukcijos detalės. Taip pat nekrenta ant šiltnamio kokie nors pašalinai daiktai (pavyzdžiui, medžių šakos), nedrasko ir nekapoja kokie nors gyvūnai (pavyzdžiui, katės, varnos). Taip pat žiemos metu, jeigu ant plėvelės prisikaupia sniego, reikia nuvalyti. Priešingu atveju, gali neatlaikyti ne tik plėvelė, bet ir šiltnamio konstrukcija.
Plėvelės tarnavimo laiką sumažina ir netinkamai pastatytas šiltnamis. Taip nutinka, kai tarp šiltnamio arkų paliekamas per didelis tarpas. Optimalus tarpas tarp arkų yra 60-70 cm. Jeigu tarpai didesni, yra tikimybė, kad plėvelė tarp arkų išsigaubs (susiformuos „kišenės“) – tose vietose ji nebus įsitempus ir nuo plevėsavimų dils greičiau.
Kaip apskaičiuoti, kiek reikia plėvelės šiltnamiui?
Dažnai parduotuvės „Statybų turgus“ klientai nežino, kaip apskaičiuoti, kiek jiems reikia įsigyti plėvelės šiltnamiui. Todėl Arvydas Paškevičius labai paprastai paaiškina kaip tai padaryti.
UV stabilizuotos plėvelės šiltnamiams standartiškai gaminamos 6 metrų pločio, nes būtent tokio pločio reikia šiltnamio arkai apjuosti. Tai yra, šiltnamio vamzdis būna 5,5 metro ilgio, o iš jo susiformuoja arka, kurios aukštis apie 2 metrai, plotis apie 3 metrai (šiltnamio plotis bus apie 3 metrai). Taigi 6 metrų (standartinis plotis) plėvelė apjuosia arką, todėl ji perkama pagal šiltnamio ilgį.
Tik reikia nepamiršti, kad dar reikės plėvelės ir šiltnamio galams (maždaug po 2,30-2,5 metro vienam galui) bei durims.
Atsižvelgiant į tai, galima sudaryti nesudėtingą formulę:
Reikalingas plėvelės ilgis = šiltnamio ilgis + (( šiltnamio aukštis + apie 30cm) x 2 ).
Gautas rezultatas ir bus reikiamas plėvelės ilgis.
Šiltnamio galinių sienų užbaigimas, durų / langų suformavimas. Kaip tai padaryti?
Užtempus plėvelę ant šiltnamio konstrukcijos ir suformavus stogą su šoninėmis sienomis, reikia tinkamai uždengti ir šiltnamio galus bei duris. Įprastai tai atliekama naudojant medieną (lentas, tašus). Plėvelė prispaudžiama lenta ir prisukama prie konstrukcijos. Toks tvirtinimo variantas atrodo neblogas, tačiau reikia nepamiršti, kad norint pataisyti ar pakoreguoti tą vietą, atsukus varžtą jau plėvelė bus pažeista (medsraigtis / vinis padaro skylę). Taip pat ir net nekoreguojant, o tiesiog eksploatuojant šiltnamį, tokia tvirtinimo vieta susilpnina plėvelę ir ją gali tekti dažniau keisti.
„Statybų turgus“ pristato patogų būdą, kuriuo tvirtinama plėvelė nepažeidžiama ir prireikus ją galima atpalaiduoti. Tai galima padaryti tvirtinimo profiliu su viela GreenClick.
Profilis GreenClick – tai aliuminio lovelis su viela plėvelei tvirtinti prie šiltnamio konstrukcijos. Naudojant šį profilį plėvelė pritvirtinama žymiai patogiau, greičiau ir svarbiausia nepažeidžiama – nereikia pradurti varžtais. Tvirtinimo profilis GreenClick gali būti montuojamas ant visų tipų šiltnamių – medinių, arkinių, pagamintų iš plastikinių vamzdžių, metalinių ir profesionalių.
Tvirtinimo profilis GreenClick montuojamas ypač paprastai, todėl plėvelė pritvirtinama ypač greitai. Profilio aliuminio lovelis pritvirtinamas (prisukamas savisriegiais) prie šiltnamio konstrukcijos. Plėvelė užtempiama ant konstrukcijos ir užleidžiama ant aliuminio lovelio. Tuomet profilio viela įspraudžiama į aliuminio lovelį, kartu įspraudžiant ir plėvelę. Viela zig-zag‘iniais judesiais įstatoma į lovelį.
Pramoninių šiltnamių plėvelės profesionalams ir ne tik
Šiltnamiai nėra tik tie, kurie stovi kiemuose, sodybose ar kaimuose. Didieji ūkiai daržoves (agurkus, pomidorus, paprikas, salotas ir kt.) ar gėles taip pat augina šiltnamiuose, kurie vadinami pramoniniais. Juose augalai auginami ištisus metus. Tokie šiltnamiai būna labai dideli ir jiems naudojamos specialios profesionalios šiltnamių plėvelės, kurios yra ne tik didelio pločio (12, 14, 16 metrų), bet ir su papildomomis funkcijomis – padidina šviesos sklaidą, šiltnamio vidaus temperatūrą suvienodina dienos ir nakties metu, kondensato lašai nevarva nuo jos, o nubėga nuožulniu paviršiumi.
Dideli šiltnamiai dar vadinami šiltnamių tuneliais, nes jų ilgis gali siekti net 30 ar 50 metrų. Dengiant tokius šiltnamius plėvele, reikia specialiai pasiruošti įrangą, kad būtų patogu išvynioti plėvelę ir ją uždėti bei įtempti ant šiltnamio konstrukcijos.
Tokiuose šiltnamiuose plėvelės šonai ir galai tvirtinami naudojant jau minėtus tvirtinimo profilius su viela GreenClick. Durys ir langai taip pat suformuojami naudojant šį profilį, nes tokiu būdu darbas atliekamas greitai bei pasiekiamas patikimas rezultatas.
Kokios plėvelės naudojamos šiltnamio viduje ant dirvos?
Uždengus šiltnamį plėvele, sutvarkius galus ir duris, reikia ruošti vidų. Anksčiau buvo įprasta, kad paruošus dirvą, tiesiog susodinamos daržovės ir viskas. Dar kai kurie ant dirvos uždėdavo šieno sluoksnį, kad tai veiktų kaip mulčias. Tačiau šiandieninei šiltnamių pramonei pritaikyta daugybė produktų, kurie ne tik palengvina auginimą, bet ir pagerina derlių.
Tiek profesionaliuose šiltnamiuose, tiek mėgėjiškuose rekomenduojama naudoti agroaudinį / agrotekstilę. Tai iš polipropileno juostelių supinta plėvelė, kuri klojama ant dirvos prieš sodinant daigus. Užklojus šį audinį ant dirvos, jame iškerpamos skylės, kur bus sodinami daigai. Šis agroaudinys pasižymi geru vandens pralaidumu, apsauga nuo kenkėjų, nepageidaujamų augalų, piktžolių augimo. Laistymo metu audinys apsaugo dirvą, kad vanduo jos nesupluktų ir tolygiai įsigertų. Nenaudojant agroaudinio ir laistant tiesiogiai ant dirvos, toje vietoje susiplūkia žemė ir vandens pralaidumas suprastėja, dėl ko vanduo prasčiau pasiekia augalo šaknis.
Agroaudinio / agrotekstilės galima rasti įvairių pločių – nuo 40 cm iki 4,50 metrų. Todėl lengvai pritaikysite pagal savo šiltnamio matmenis. Audinys tiesiog užklojamas ant paruoštos, išlygintos dirvos ir pritvirtinamas prie žemės naudojant smeiges plėvelei tvirtinti (pavyzdžiui, plastikinius smeigus).
Į audinį paprastai būna įpintos kitos spalvos (pavyzdžiui, žalios arba baltos) kvadratų formos, kurios padeda suskaičiuoti kokiais tarpais iškirpti skyles daigų įsodinimui.
Be to, parduotuvės „Statybų turgus“ vadovas pabrėžia, kad audinį kaip ir dirvą, reikėtų keisti kiekvieną sezoną, kad neatsirastų ir neišplistų augalų ligos.
Visas šiltnamių plėveles, tvirtinimo profilius, agrotekstiles bei kitas sodui, ūkiui ir statyboms reikalingas medžiagas https://www.statybuturgus.lt/ pristato visoje Lietuvoje.