Svarstyta, kaip elgtis su apsvaigusiais jaunuoliais atviruosiuose jaunimo centruose ir erdvėse
Šiandien Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje vyko Jaunimo reikalų departamento prie SADM organizuota diskusija tema „Apsvaigę jaunuoliai atviruosiuose jaunimo centruose ir erdvėse. Kaip tinkamai elgtis ir kalbėtis?“. Susitikime kelti klausimai, kaip atpažinti tokius jaunuolius ir kokius elgesio modelius taikyti bendraujant su jais, kaip apsaugoti kitus centruose besilankančius jaunuolius nuo neigiamos svaigalus ir narkotines medžiagas vartojančių jaunuolių įtakos.
Dar iki šios dienos susitikimo Jaunimo reikalų departamentui prie SADM apklausus atvirųjų jaunimo centrų ir atvirųjų jaunimo erdvių darbuotojus, paaiškėjo, kad iš 22-iejų su jaunimu dirbančių asmenų, dalyvavusių apklausoje, 14-ai yra tekę susidurti su situacija, kuomet į veiklas atėjo alkoholio ar narkotinių medžiagų pavartoję jaunuoliai.
Pasak susitikime dalyvavusių atvirųjų jaunimo centrų ir erdvių darbuotojų, tokių atvejų iš tiesų pasitaiko. Susitikime kalbėta, kad kai kurie atvirieji jaunimo centrai ir atvirosios jaunimo erdvės yra kartu su jaunuoliais aptarę ir sukūrę taisyklių rinkinius, kuriuose yra nustatyta, kad nuo alkoholio ar narkotinių medžiagų apsvaigę jaunuoliai šiuose centruose ir erdvėse lankytis negali.
Jaunimo centrų ir erdvių darbuotojai pasakojo, kad su svaigalus ar narkotines medžiagas vartojančiais jaunuoliais stengiamasi dirbti individualiai – kalbantis apie svaigalų žalą ir vartojimo pasekmes, rengiant atvejų aptarimus. Taip pat susitikime buvo kalbėta apie atvejus, kai kviečiami tėvai, taip pat kai jau reikia policijos pareigūnų įsikišimo.
Susitikimo dalyviai dalijosi įžvalgomis, kad dirbant su atviruosius jaunimo centrus ir erdves lankančiais jaunuoliais ypatingą dėmesį reikėtų skirti kurti ilgalaikius santykius. Nesvarbu, ar jie būtų vartojantys svaigalus ir narkotines medžiagas, ar ne, labai svarbu užmegzti sveiką, pagarbų ir priimantį santykį, kad jaunuolis nebūtų moralizuojamas, nuvertinamas. Pasak jų, tokį santykį gali padėti užmegzti pagarbus vieno lygmens kontaktas, besąlygiškas priėmimas, atvirumas nuomonei – nesvarbu, kokią patirtį jaunuolis turėtų.
Šią diskusiją organizavęs Jaunimo reikalų departamentas prie SADM planuoja, atsižvelgdamas į šiandienos susitikime išsakytas nuomones ir poreikius, parengti gaires, kurios galėtų pagelbėti dirbant su jaunuoliais, kai jie į atvirojo jaunimo centro ar atvirosios jaunimo erdvės patalpas ateina apsvaigę.
Susitikime dalyvavo ir savo nuomonėmis dalijosi atvirųjų jaunimo centrų ir erdvių darbuotojai, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento, Vilniaus visuomenės sveikatos biuro, Vilniaus priklausomybės ligų centro ir kitų suinteresuotų institucijų atstovai.
Šiuo metu 28-iose Lietuvos savivaldybėse veikia 34 atvirieji jaunimo centrai ir 50-yje savivaldybių veikia 172 atvirosios jaunimo erdvės. Šie centrai ir erdvės pirmiausia skirti dirbti su pažeidžiamomis grupėmis ir iš švietimo sistemos iškritusiais asmenimis. Centruose organizuojamos prasmingos laisvalaikio praleidimo veiklos, jauni žmonės gali pasikonsultuoti jiems aktualiais klausimais su kompetentingais ir patyrusiais jaunimo darbuotojais ar kitais specialistais, mokytis prisiimti atsakomybę, savanoriauti, planuoti savo laiką, išsakyti ir pagrįsti savo nuomonę, sužinoti apie jaunimo galimybes tiek savo krašte, Lietuvoje, tiek užsienyje.