Svarstytos AKM aktualijos
Valstybinėje maisto ir veterinarijos (VMVT) tarnyboje š.m. liepos 25 dieną vyko VMVT vadovų ir specialistų susitikimas su Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos ir Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) atstovais. Susitikimo tikslas – aptarti afrikinio kiaulių maro (AKM) situaciją Lietuvoje ir ligos židinio UAB „Beržų kompleksas” (Šilų kaimas, Jonavos r.) kiaulių fermoje likvidavimo klausimus.
Susitikimui pirmininkavęs VMVT direktorius Darius Remeika pabrėžė, kad AKM nėra atskiro ūkio problema, nes kiekvieno protrūkio pasekmes pajunta visa šalis – tai atsiliepia eksportui, ekonomikos augimui, šalies įvaizdžiui. D. Remeikos teigimu, sprendžiant su AKM susijusius klausimus, būtinas sisteminis visų institucijų požiūris, didesnė kiekvieno atsakomybė. VMVT, kaip kontrolės institucija, privalo griežčiau tikrinti kiaulininkystės ūkius ir medžiotojų veiklą, tikslinti teisinį reglamentavimą.
Susitikime dar kartą buvo akcentuota biologinio saugumo priemonių svarba kiaulių ūkiuose. Specialistų teigimu, saugos pažeidimų nepavyksta išvengti ir dideliems komerciniams ūkiams – pasitaiko atvejų, kai ūkiuose prastai prižiūrimos teritorijos aplink fermas, trūksta tvarkos ir ūkiškumo, neįsigyjami reikiami kiekiai dezinfekavimo priemonių. Atkreiptas dėmesys į didelę darbuotojų kaitą ūkiuose, nepakankamą jų mokymą ir atsakingo požiūrio į biologinio saugumo priemones formavimą.
VMVT direktoriaus pavaduotojas Vidmantas Paulauskas susirinkusius supažindino su 2016 – 2017 m. komerciniuose kiaulininkystės ūkiuose atliktų patikrinimų rezultatais. Vilniaus VMVT viršininko pavaduotojas Skirmantas Miškinis pateikė viruso patekimo į ūkį tyrimo prielaidas. VMVT Skubios veiklos skyriaus vedėjas Marius Masiulis informavo apie atliktus AKM židinio likvidavimo ir dezinfekavimo darbus.
Susitikimo metu apsvarstyta ir AKM situacija laukinėje faunoje – išsakyta nuomonė, kad šiemet labai padaugėjo nuo maro kritusių šernų, tačiau sumedžiotų skaičius išlieka panašus kaip ir ankstesniais metais, kas rodo, jog šernų populiacijos reguliavimas vykdomas vangiai.
Nutarta kartu su Lietuvos kiaulių augintojų asociacija parengti bendrą biologinio saugumo priemonių standartą, kuriame būtų numatyti ne tik minimalūs reikalavimai, bet ir papildomos priemonės. Be to, nutarta imtis priemonių, kad būtų užtikrinti mokymai kiaulininkystės ūkių darbuotojams. Susitikime dalyvavę ŽŪM atstovai informavo, kad bus ieškoma galimybių suteikti įmonėms paramą biologinio saugumo priemonėms diegti ir modernizuoti. Taip pat numatyta surengti susitikimus su medžiotojų atstovais.