Svėdasiškiai paminėjo Knygnešio dieną
Į renginį, vykusį Svėdasų bibliotekoje, susirinko per tris dešimtis dalyvių. Sulaukta ir svečių iš Vilniaus bei Utenos rajono.
Muziejininkas Raimondas Guobis papasakojo apie knygnešius, knygas, Svėdasų kleboną Mykolą Smolskį ir apie jo Svėdasų miestelyje parašytą lietuvišką knygą „Uwogos ape izganimu duszios“, kuri buvo išspausdinta Vilniuje dar 1828 m. Tad drąsiai galima daryti prielaidą, kad tai buvo pirmoji lietuviška knyga Anykščių krašte.
Viešnia iš Užpalių Viktorija Jovarienė, beje pirmoji moteris-vadeliotoja, lenktynininkės karjerą pradėjusi būtent Svėdasuose, 1966 metais ant Alaušo ežero vykusiose zoninėse žirgų lenktynėse, pasakojo apie savo senelio brolį knygnešį, kurio atminimui sukurtas knygnešio ženklas – širdutė su kryžiumi – puikuojasi ir jų giminės herbe.
Svėdasiškė, iš Kraštų kaimo kilusi lietuvių literatūros tyrinėtoja, dr. Dalia Dilytė – Staškevičienė pastebėjo, kad devynioliktojo amžiaus pradžioje, kai buvo paplitusi lenkų kalba, Svėdasų klebonas M. Smolskis rašė lietuviškai. Pažymėtina, kad M.Smolskis buvo ir dabartinės Svėdasų bažnyčios statybos organizatorius, tad šio iškilaus žmogaus nuopelnai Svėdasų kraštui verti ir paminklo.
R.Guobis paskaitė kanauninko knygos ištraukų, kuriose autorius kandžiai atsiliepia apie girtuoklius, iš kurių „gi žydai pelnosi ir juokiasi, kurie yra išbrinkę kaip aviliai, įrūgę kaip rūstai, į galvijus ir kiaules panašūs, kurie tam, kad tik galėtų lakti, pasirengę ir altorių grožybes nuplėšę parduoti“…
Buvo prisimintas 1863 m. sukilimas, spaudos draudimo metai, knygnešiai Juozas Tumas – Vaižgantas bei jo brolis Jonas Tumas. Neliko nepaminėti ir Svėdasų krašto literatai, susibūrę į klubą „Sietuva“. Jo narių eiles paskaitė mokytoja Irena Guobienė, o savo kūrybos dainas apie Svėdasus dainavo Ona Jėckienė, pritardama akordeonu.
Nuostabus ir šiltas renginys bibliotekoje, užsibaigęs pasisėdėjimu prie arbatos puodelio, užtruko geras tris valandas, bet visai neprailgo…