19 liepos, 2016
Rūta Baliukonienė, Švenčionių rajono savivaldybės administracijos Kultūros, švietimo, jaunimo ir sporto skyriaus vyriausieji specialistė

Švenčionių miestui – 530 metų!

Liepos 1-3 dienomis Švenčionių rajono savivaldybė organizavo Švenčionių miesto 530 m. sukakties paminėjimui skirtus renginius.

Švenčionių rajonas yra vaistažolininkystės tradicijas puoselėjantis rajonas, kuris ypač turtingas naudojamųjų augalų – vaistinių augalų, kurių dauguma pereina visą vystymosi ciklą ir gausiai dera.

Liepos 1 d. Sirvėtos regioninio parko direkcijoje buvo organizuojamas renginys „Švenčionys – Lietuvos vaistažolių sostinė“. Buvo surengtas antrasis Lietuvos vaistažolių rinkimo čempionatas, kuriame varžėsi net 12 komandų. Užduotis čempionato dalyviams buvo per tam tikrą nurodytą laiką surinkti kuo daugiau rūšių vaistinių augalų. Susumavus rezultatus paaiškėjo, kad geriausiai vaistažoles rinkti „Peršokšnos“ komandai (I vieta), „Raktažolei“ (II vieta) ir „Žiniuonėms“ (III vieta). Šioms komandoms Švenčionių rajono savivaldybės meras įteikė padėkos raštus ir atminimo dovanėles. Taip pat jos buvo apdovanotos A. Karvelio terapijos-fitoterapijos įmonės, UAB „Švenčionių vaistažolės“ ir Sirvėtos regioninio parko direkcijos įsteigtais prizais. Nebuvo nuskriausti ir likusieji čempionato dalyviai – pagrindinis čempionato organizatorius Audrius Karvelis visus apdovanojo savo įmonės vaistažolių arbata.

Renginio metu Sirvėtos regioninis parkas organizavo edukacinę ekskursiją „Vaistažolės mitologijoje“, o Švenčionių miesto kultūros centras visus sukvietė į smagią vakaronę, kurioje koncertavo Adutiškio kaimo kapela (vad. St. Rumbutis), Švenčionių miesto kultūros centro kapela „Kaimynai“ (vad. R. Ankėnas), Švenčionėlių miesto kultūros centro folkloro ansamblis „Lakiūtė“ (vad. M. Petkevičienė), Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos folkloro kolektyvai „Atgaja“ (vad. J. Vitkauskienė) ir „Aušrela“ (vad. K. Pranskus).

Liepos 2 d. Nalšios muziejuje vyko vieno žymiausių dabartinės lietuvių tapybos meistrų, kraštiečio profesoriaus Giedriaus Kazimierėno parodos atidarymas. Renginio metu paveikslų autorius susirinkusiems žiūrovams pasakojo, ką ir kodėl vaizdavo savo darbuose. Rajono savivaldybės meras Rimantas Klipčius dėkojo Giedriui Kazimierėnui už padovanotą parodą ir įteikė padėkos raštą bei atminimo dovaną.

Nalšios muziejuje iki spalio 1 d. bus eksponuojamos Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės įvykiams skirtos meistriškai nutapytos įspūdingo dydžio drobės. Vienas įspūdingiausių čia esančių eksponatų – „Algirdo pergalė prie Mėlynųjų Vandenų“. Ne ką mažiau sužavintys paveikslai „Algirdo pergalė prie Mėlynųjų – Raudonųjų Vandenų“, „Kęstučio nužudymas. Žalčio užkapojimas“, „Barboros Radvilaitės laidotuvės I“ ir „Barboros Radvilaitės laidotuvės II“. Taigi apsilankyti šioje parodoje tikrai verta!

Po parodos atidarymo Švenčionių miesto kultūros centre vyko kraštiečių sueiga „Žodis tėviškei“, kurios sumanytojas ir iniciatorius Švenčionių rajono savivaldybės mero pavaduotojas Kęstutis Trapikas. Renginį organizavo Švenčionių rajono savivaldybės Viešoji biblioteka. Trumpai su Švenčionių miesto istorija supažindino renginio vedėja, Viešosios bibliotekos vaikų literatūros skyriaus vedėja Laima Strakšienė. Sveikinimo žodį visiems susirinkusiems tarė rajono savivaldybės meras Rimantas Klipčius. Rajono mero padėkos bei simbolinės dovanėlės už Švenčionių miesto plėtrą buvo įteiktos Elenai Kadzevičienei, Aleksandrui Graželiui, Petrui Telyčėnui, Deividui Dubinovui ir Vaidui Garlai, kuris savo fotografijomis prisidėjo prie gražaus leidinio „Švenčionys laiko tėkmėje“, kurį išleido Nalšios muziejus, o išspausdino UAB ,,Firidas“. Buvo apdovanoti rašinių konkurso „Laiškas išvykusiam kraštiečiui“ nugalėtojos Agnė Semėnaitė (Švenčionių progimnazija) ir Smiltė Jonušaitė (Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazija). Savo už širdies griebiančius rašinius mokinės perskaitė ir renginio dalyviams.

Buvo malonu matyti į kraštiečių sueigą atėjusį informatikos mokytoją ekspertą, Švenčionių miesto šventės logotipo kūrėją Albertą Dindą, rašytoją publicistą, nusipelniusį aplinkosaugininką Šarūną Laužadį, Lietuvos etnoastronomą, fiziką, muziejininką, Etninės kultūros globos tarybos narį, interneto portalo Alkas.lt įkūrėją ir vyriausiąjį redaktorių Joną Vaiškūną, tapytoją, Dailės akademijos profesorių Giedrių Kazimierėną, Lietuvos kino režisierių Antaną Maciulevičių, Nacionalinės mokslo premijos laureatą, Žemdirbystės instituto direktorių, javų selekcininką Vytautą Ruzgą, Vilniaus universiteto profesorių, fiziką-lazerininką Aleksandrą Dementjevą. Visi minėti kraštiečiai aktyviai dalyvavo diskusijoje, kurią moderavo irgi mūsų kraštietė, Lietuvos radijo ir televizijos laidų žurnalistė Giedrė Trapikaitė. Diskusijos metu nuskambėjo daugybė įdomių pamąstymų, klausimų ir atsakymų į juos. Svečiams kraštiečiams Švenčionių rajono savivaldybės vicemeras K. Trapikas įteikė simbolines atminimo dovanėles.

Po diskusijos susirinkusieji buvo kviečiami žiūrėti Antano Maciulevičiaus dokumentinį filmą.

Renginio metu koncertavo Švenčionėlių meno mokyklos pianistų duetas – Arnoldas Leleika ir Lukas Kuleš (mokytoja Loreta Šidlauskienė), taip pat Pabradės meno mokyklos smuikininkų ansamblis (mokytoja Margarita Matiušonok).

Švenčionių kultūros centro fojė miesto gyventojai ir svečiai galėjo susipažinti su literatūra apie Švenčionių kraštą, eksponuojama spaudinių parodoje „Tėviškė – viena ir vieną kartą“. Paroda parengta iš Viešosios bibliotekos fondų.

Švenčionių miesto parke nuo ankstaus ryto šurmuliavo prekybos mugė. Miesto parke galima buvo aplankyti Švenčionių rajono amatininkų alėją, kurioje visi norintys galėjo mokytis tradicinių amatų ir šiuolaikinių meno kūrėjų amato ypatumų. Taip pat vyko vaistažolininkų kiemelių pristatymas. Savo kiemelius pristatė UAB „Švenčionių vaistažolės“, A. Karvelio terapijos-fitoterapijos įmonė, sertifikuota tautinio paveldo kūrėja Silvija Jurkevičienė, žolininkė Rasa Breidokienė, kurios siūlomų gydomųjų arbatų ragavo daugelis šventės svečių.

Miesto parke buvo erdvė, skirta ir sporto mėgėjams. Dalyvavo sporto klubas „Grifas“, šventės svečiai galėjo išbandyti jėgas štangos spaudime. Pasirodė Švenčionėlių sveikatingumo ir sporto klubas „Švenčionėliai“. Svečiuose buvo graikų-romėnų imtynininkai, kurie ne tik patys pasirodė, bet ir kvietė šventės svečius išbandyti savo jėgas kovoje.

Švenčionių jaunimo iniciatyva grupė jaunuolių į šventę važiavo dviračiais iš Vilniaus. Nuo Katedros iki Švenčionių miesto parko jaunuoliai įveikė 95 km.

Šventės atidarymo iškilmingas momentas – jungtinio šokių kolektyvo „Trepsis“, „Aukštaitija“ ir „Aukštaitukas“ (vad. J. Razmienė) pasveikinimo šokis, kuriame susijungė net kelios kartos. Visus susirinkusius į šventę sveikino rajono savivaldybės meras Rimantas Klipčius ir Švenčionių seniūnė Ina Sinienė. Miestiečius su jubiliejumi sveikino ir garbūs svečiai – Izraelio valstybės nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Lietuvoje Amir Maimon, Lietuvos Respublikos Seimo narė Rimantė Šalaševičiūtė, Lietuvos Respublikos žemės ūkio viceministrė Lina Kujalytė, Ignalinos rajono savivaldybės mero pavaduotojas Gintautas Kindurys, Širvintų rajono savivaldybės mero padėjėja Janina Greiciūnaitė, UAB „Švenčionių vaistažolės“ marketingo vadovė Gabrielė Plešakienė.

Šventinėmis dienomis rajone svečiavosi net penkios užsienio delegacijos. Tai delegacija iš Lenkijos Respublikos Vengrovo miesto, vadovaujama miesto burmistro Kšištovo Višogrocki, delegacija iš Lenkijos Respublikos Mrangovo miesto, delegacijos vadovė valdybos narė Magda Lievkovič, delegacija iš Lenkijos Respublikos Svidnicos miesto – atvyko prezidento pavaduotojas Šimon Choinovski ir tarybos pirmininko pavaduotojas Marcin Palušek, delegacija iš Baltarusijos Respublikos Pastovių rajono, vadovas vykdomojo komiteto pirmininko pavaduotojas Jurij Kiseliov ir delegacija iš Baltarusijos Respublikos Gluboko miesto, vadovė rajono tarybos pirmininkė Galina Unukovič. Delegacijų vardu sveikinimo žodžius tarė Kšištov Višogrocki ir Galina Unukovič.

Meras Rimantas Klipčius padėkas ir atminimo dovanas įteikė šventės logotipo dizaino konkurso nugalėtojui Albertui Dindai ir fotografijų konkurso „Mano miestas“ nugalėtojams – Edvinui Sinkevičiui (I vieta), Dovileo Menčinskaitei (II vieta) ir Martynai Burkauskaitei (III vieta).

Šventę tęsė įspūdingi koncertai, kuriuose šoko, grojo ir dainavo rajono meno mokyklų mokiniai, mėgėjų meno kolektyvai bei jaunimo muzikos grupės ir atlikėjai. Taip pat koncertavo svečiai iš Ignalinos – tautinių šokių kolektyvas „Gaja“ (vad. E. Skripkauskienė).

Mažuosius žiūrovus linksmino „Labaiteatro“ aktoriai, kurie rodė teatralizuotą koncertą-žaidimą „Aplink pasaulį-2“.

Šventės žiūrovus pakerėjo Pabradės fanfarinio orkestro (vad. B.Vilimas) ir šokių grupės „Gelmė“ (vad. A.Rickevičienė) koncertas, kuriame pasirodė žavaus balso solistė Karolina Lindo.

Vakaro dalyje koncertavo grupė „Magnit“ ir Auksinis choras bei Irūna su Marium Jampolskiu. Šventę vainikavo įspūdingi fejerverkai!

Sekmadienį, paskutiniąją šventės dieną, Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos stadione vyko futbolo turnyras „Švenčionių taurė 2016“. Varžėsi Švenčionių, Švenčionėlių ir Pabradės miestų futbolo komandos. Taurę iškovojo Pabradės komanda!

Vidurdienį Švenčionių Visų Šventųjų bažnyčioje buvo aukojamos Šv. Mišios. Jas aukojo parapijos klebonas Medardas Čeponis, kunigai Marijan Apriško ir Aldas Čeponis bei svečias iš Vilniaus vienuolis Julius Sasnauskas. Šv. Mišių metu buvo pašventinta Švenčionių miesto vėliava. Po šv. Mišių vyko sakralinės muzikos koncertas. Susirinkusiems koncertavo Petras Vyšniauskas (saksofonas), Dominykas Vyšniauskas (trimitas) ir Bernardas Vasiliauskas (vargonai).

Po koncerto visi skubėjo į Jukiškių kaimą. Gražios gamtos apsuptyje, erdviame Juozapo Jakšto sodybos kieme, po paslaptinga beržų uždanga, sodybos šeimininko, menininko rankomis padarytas memorialinis paminklas „Lietuvos kelias“ buvo atidengiamas paties autoriaus Juozapo Jakšto ir jo vyresnio brolio Leono. Apie paminklo sukūrimo idėją, jo simbolinę ir istorinę reikšmę kalbėjo pats autorius. „Tai dovana Lietuvai“ – , sakė Juozapas Jakštas. Paminklą pašventino kunigas Henrikas Blaževičius. Šventės metu buvo daug sveikinančių, dėkojančių menininkui už jo dovaną Lietuvai.

Švenčionių miesto 530 jubiliejaus šventiniai renginiai baigėsi, bet liko puikūs prisiminimai.


15 lapkričio, 2024

Į ateitį reikia žvelgti ambicingai ir daug dirbti, – tokia sutartinė išvada buvo padaryta Anykščiuose vykusiame forume „Necentriniai miestai 2024: […]

15 lapkričio, 2024

Labanoro regioniniame parke įsikūręs ūkis „Wildfarm Labanoras“ valdo 70 ha žemės. Čia ganosi įvairūs gyvuliai ir paukščiai: mėsiniai galvijai, arklys, […]

Laužėnų ūkis
14 lapkričio, 2024

Švenčionių rajone, Laužėnų kaime įsikūręs nedidelis ūkis gamina išskirtinius, apdovanojimus pelnančius ožkų pieno sūrius. Jų pirkėjams tenka laukti eilėse. Ūkio […]

7 lapkričio, 2024

Regionų administraciniam teismui išnagrinėjus Panevėžio apygardos prokuratūros pareiškimą dėl Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) sprendimų panaikinimo, sandorių pripažinimo negaliojančiais ir restitucijos […]

22 spalio, 2024

Antradienį Vilniaus regiono mišrių atliekų rūšiavimo gamykloje paleista nauja stiklo rūšiavimo linija. Gamyklos operatoriaus „Energesman“ direktorius Algirdas Blazgys teigia, kad […]

27 rugsėjo, 2024

Teismo sprendimu valstybei bus grąžinti keturi neteisėtai Utenos rajone privačiai nuosavybei perduoti žemės sklypai. Kaip pranešė prokuratūra, šių metų vasario […]

25 rugpjūčio, 2024

Vasarai baigiantis, nepamirškite skirti dar laiko poilsiui gamtoje su šeima ar draugais. Tai metas, kai gamta skleidžia savo ramybę ir […]

5 rugpjūčio, 2024

Tęsdama Lietuvai svarbios infrastruktūros modernizavimo darbus, tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ užbaigė valstybinės reikšmės projektą – kelio […]

Almajo stovyklavietė
31 liepos, 2024

Aukštaitija – didžiausias Lietuvos etnografinis regionas, pasižymintis turtinga istorija, kultūra, papročiais ir, žinoma, nuostabiu gamtos grožiu. Šiame regione plyti didingi […]

18 birželio, 2024

2024 m. birželio 18 d. Vilniuje septynių Vilniaus regiono savivaldybių merai pasirašė susitarimą įgyvendinti 2024–2029 m. Vilniaus regiono funkcinės zonos […]

29 gegužės, 2024

Pabradėje trečiadienį vyko karinės pratybos „Grand Quadriga 2024“, kurių metu pėstininkų brigada „Geležinis Vilkas“ veikė kartu su Vokietijos 12-ąja tankų […]

23 gegužės, 2024

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį, tęsdamas tradicines darbo dienas regionuose, su komanda dirbo Švenčionių rajone. Šalies vadovas susitiko su […]

27 kovo, 2024

Kovo 26 d. Lietuvos Respublikos Seime pristatyta paroda ,,Nuo amato iki meno“, kurioje savo vilnos vėlimo, drožybos, kalvystės ir žvejybos […]

4 kovo, 2024

Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje pirmadienį išbandyta sirenų sistema, kuri turi perspėti gyventojus apie kylantį branduolinį, cheminį bei oro pavojų. Kaip […]

12 gruodžio, 2023

Lietuvos automobilių kelių direkcija praneša baigusi krašto apsaugai ypatingos svarbos ir iki šiol didžiausią karinio mobilumo kelių infrastruktūros projektą – […]

20 lapkričio, 2023

Lapkričio 16 d. Užutrakio dvaro sodyboje Trakuose vyko Vilniaus apskrities konkursinės liaudies meno parodos „Aukso vainikas 2023“ atidarymo ir laureatų […]

16 lapkričio, 2023

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė ir Europos Tarybos atstovė Claudia Luciani ketvirtadienį Vilniuje vykusios tarptautinės konferencijos metu Europos Tarybos ženklu […]

20 spalio, 2023

Nuo penktadienio Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro (VAATC) administruojamose didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse pradedamos dalinti specialios 3,5 l talpos, […]

5 spalio, 2023

Ketvirtadienį prasideda tarptautinės karinės pratybos „Geležinis Vilkas 2023 II“. Lietuvos kariuomenė informuoja, kad dviejų savaičių trukmės mokymuose Gaižiūnų poligone (Jonavos […]

20 rugsėjo, 2023

Praėjusią savaitę Utenos aplinkosaugininkai Švenčionių ir Zarasų rajonuose aptiko didelių radinių: keturi statomieji tinklai, kiekvienas iš jų 17 m aukščio […]