Švenčionyse viešėjęs J. E. Izraelio ambasadorius A. Maimon: lankausi čia ne pirmą, ir ne paskutinį kartą
Gegužės 17 d., antradienį, Švenčionyse jau antrą kartą lankėsi Izraelio valstybės nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Amir Maimon. Antrasis diplomato vizitas išsiskyrė nuotaikingu susitikimu su Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos bendruomene, interaktyvia pamoka. Be abejo, ambasadorius tradiciškai aplankė Švenčionių žydų kapines, bendravo su rajono vadovu.
Pirmojo savo vizito metu draugiškus ryšius tiek su savivaldybe, tiek su Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazija užmezgęs A. Maimon tuomet žadėjo, kad ši draugystė nenutrūks, o tik įgaus naujų formų ir plėtosis. Išties, nuo praėjusių metų spalio gimnazija kartu su Izraelio ambasada vykdė projektą „Žydai Švenčionių krašte“.
Jo metu nuveikta išties nemažai: mokiniai ne kartą lankė masinių žydų žudynių vietą šalia Švenčionėlių, taip pat senąsias Švenčionių žydų kapines, miesto parke getui atminti pastatytą menoros skulptūrą. Dalyvauta ne tik atidengiant paminklą žymiajai švenčioniškei Bliumai Kac, bet ir lankytasi Vilniuje, kur gimnazistus šiltai priėmė profesorius Dovydas Kac. Be istorijos pamokų Nalšios muziejuje, vyko ir ambasadoriaus asistentės Anos Maizel paskaita apie žydų kultūrą, kasdienį gyvenimą ir Izraelio valstybę, mokiniai taip pat rinko istorines nuotraukas, gyvuosius pasakojimus ir kitą su Švenčionių žydų gyvenimu susijusią informaciją. Gimnazijos auklėtiniai susipažino ir su švenčioniškiu Moisejumi Preisu, vienu paskutinių Lietuvos žydų, išgyvenusių Holokaustą ir net dvi koncentracijos stovyklas, klausėsi jo prisiminimų apie patirtus šiurpius išgyvenimus.
Prie pabaigos priartėjus mokslo metams, finišo tiesiąją pasiekė ir pusmetį trukęs projektas. Pažymint jo pabaigą, projektą kuravusios mokytojos Diana Galatiltienė, Ona Orechovienė ir Vilija Jaksebogienė vedė integruotą Švenčionių krašto žydų kultūros ir istorijos pamoką, didžiąja dalimi – anglų kalba. „Ši pamoka mūsų mokiniams bus išdėstyta dar ne kartą – ketiname tai daryti kasmet Tarptautinę holokausto aukų atminimo dieną“, – sakė D. Galatiltienė.
Kaip pažymėjo Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos direktorė Rima Razmienė, tokios pamokos šioje mokykloje dar nėra buvę: ji ne tik buvo interaktyvi, paremta išmaniosiomis technologijomis, bet ir unikali dėl ypatingo svečio – ambasadoriaus A. Maimon, su mokiniais pasidalijusio savo žiniomis bei įžvalgomis.
Ne kasdien mokyklą aplankančių svečių tądien pamokoje būta ir daugiau. Vienas jų – mokiniams jau pažįstamas švenčioniškis M. Preisas, taip pat meras Rimantas Klipčius.
Padėkojęs ambasadoriui už apsilankymą, rajono vadovas atkreipė dėmesį, kad praėjusiais metais buvo identifikuota išties nemažai problemų, susijusių su mūsų krašto žydų atminimo ir jų paveldo išsaugojimu: deramai nebuvo prižiūrimos, praktiškai mišku apaugusios Švenčionių žydų kapinės, trūko į jas vedančios nuorodos, o gyventojai stokojo informacijos apie miesto parke esančią menoros skulptūrą ir jos reikšmę.
„Šiandien galiu pasidžiaugti, kad kapinių teritorija yra sutvarkyta ir prižiūrima geriau nei bet kada anksčiau, užbaigti šių kapinių sklypo formavimo darbai ir suprojektuota jų aptvėrimo schema. Iki vasaros kartu su kitais kelio ženklais atsiras nuoroda į kapines, o iki rudens šalia menoros numatyta įrengti informacinį stendą“, – kalbėjo meras.
R. Klipčius apgailestavo, kad identifikuoti konkrečius asmenis, nužudytus ir palaidotus šalia Švenčionėlių, už Žeimenos upės, sekasi sunkiai – buvo kreiptasi į ne vieną archyvą, tačiau pavyko sužinoti vos septynių ten atgulusių Holokausto aukų pavardes. „Tikimės, kad šiuo klausimu mums galės pagelbėti ir ambasada, mat su vietos žydų bendruomene esame parengę projektą dėl šio memorialo pertvarkymo ir numatę, kaip jis galėtų pasikeisti“, – sakė meras.
Sunku net išvardyti visas naujas idėjas, kurias ambasadoriui vieną po kitos dėstė rajono vadovas. Viena įdomiausių – Švenčionys Ukmergės rajono kvietimu ketina prisijungti prie projekto, kurio metu vietos gyventojai ir turistai įgis galimybę susipažinti su vietos žydų paveldu, mat numatoma įrengti pažintinį maršrutą. Švenčionyse taip pat svarstoma įrengti pasakos „Daktaras Aiskauda“ herojaus prototipui – žymiam gydytojui Cemachui Šabadui – dedikuotą skverą.
„Be abejo, mes labai norėtume išplėsti savo miestų-partnerių geografiją ir bendradarbiauti bent su vienu Izraelio miestu. Juolab, kad mūsų kraštiečiams tradiciniame rudens kermošiuje būtų smagu aplankyti ne tik seniūnijų, bet ir mūsų esamų bei būsimų partnerių „kiemelius“, o kitąmet vyksiančiame tarptautiniame liaudiškos muzikos ir šokių festivalyje „Ežerų sietuva“ stebėti Jūsų atlikėjų pasirodymus“, – kalbėjo meras.
Prieš išvykdamas ambasadorius A. Maimon pabrėžė, kaip svarbu išmanyti savo krašto istoriją ir dėkojo už galimybę jos mokytis drauge. „Bendražmogiška meilė, pagarba vieni kitiems buvo ir išliko viena pamatinių vertybių, tad raginu gerbti ir mylėti vieniems kitus nepriklausomai nuo mūsų išvaizdos, įsitikimų ar tikėjimo“, – linkėjo A. Maimon, iš Švenčionių išvykęs su pažadu, kad kitas jo ir Švenčionių jaunimo susitikimas įvyks ambasadoje Vilniuje.