Tarp geriausių Lietuvos pasakotojų – ir druskininkietė

Praėjusį savaitgalį, rugsėjo 12 dieną, Druskininkų sveikatinimo ir poilsio centro AQUA konferencijų centro salėje vyko V-asis respublikinis pasakotojų konkursas „Žodzis žodzį gena…“, skirtas Etnografinių regionų metams. Konkursas sulaukė geriausių pasakotojų iš visos Lietuvos – renginyje apsilankė 35 pasakoriai iš 19 savivaldybių, o žiūrovai bei komisija išgirdo daug įdomių istorijų, skambančių įvairiomis tarmėmis. „Tarmės – mūsų etninės kultūros pamatas. Todėl turime puoselėti ir išsaugoti tai, ką mums paliko mūsų tėvai ir seneliai“, – sakė renginyje dalyvavęs ir renginio dalyvius pasveikinęs Druskininkų savivaldybės mero pavaduotojas Linas Urmanavičius.
Konkurso tikslas – gaivinti ir puoselėti etninės kultūros tradiciją – pasakomąją tautosaką, tarmes; išaiškinti, paskatinti ir pagerbti autentiškiausius, originaliausius tautosakos pateikėjus ir atlikėjus. Konkurse dalyvavo įvairių Lietuvos regionų ne mokyklinio amžiaus pasakotojai. Dalyviai buvo skirstomi į dvi kategorijas: pateikėjai, tradiciją perėmę savo aplinkoje (šeimoje, bendruomenėje) ir asmenys, pasakoti išmokę šiuolaikinėje kultūros terpėje (folkloro ansambliuose, iš leidinių ir pan.). Prisistatoma ir pasakojama tarmiškai. Pasakotojai buvo vertinami atsižvelgiant į pasirinktų kūrinių turinį ir meninę vertę, repertuaro autentiškumą, pasakojimo įtaigumą, natūralumą, išraiškingumą, ryšį su publika, sceninę kultūrą.
Komisija, kurią sudarė LR kultūros ministerijos regionų kultūros skyriaus vedėja Irena Seliukaitė (komisijos pirmininkė), Lietuvos liaudies kultūros centro direktoriaus pavaduotoja Vida Šatkauskienė, Lietuvių kalbos instituto Bendrinės kalbos tyrimų centro vyresnioji mokslo darbuotoja dr. Jolita Urbanavičienė, Druskininkų savivaldybės vyr.specialistė kultūrai ir turizmui Ingrida Griniūtė, Druskininkų Ryto gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja metodininkė Lina Dudulienė išrinko konkurso laureatą – „Glauniausią pasakorių“, kuriuo tapo 86 metų sulaukęs Mykolas Kručas iš Jonavos rajono Upninkų kaimo, įtaigiai ir natūraliai papasakojęs savo tėvelio pateiktą pasakojimą „Kaip vaivadienei pavogė naktinius marškinius”. Laureatui buvo įteiktas diplomas ir Druskininkų savivaldybės įsteigta 150 eurų premija. M. Kručas – poetas, savo kūryboje nevengia satyros, rašo apie gyvenimą tokį, kokį mato, jaučia, kokį bando jį apdainuoti, pritardamas armonika, kanklėmis ar smuiku.
Taip pat buvo renkama po vieną nugalėtoją kiekvienoje kategorijoje. Pirmąją vietą pirmojoje kategorijoje laimėjo druskininkietė, folkloro kolektyvo „Stadałėłė” narė Stasė Kvaraciejienė, antrojoje – Ramutė Šeikienė iš Utenos rajono. Pirmąsias vietas savo kategorijose užėmę pasakotojai buvo apdovanoti diplomais ir 85 eurų premijomis. Komisija specialiais prizais paskatino keletą pasakotojų, o visi konkurso dalyviai gavo padėkos raštus ir atminimo dovanas. Vyriausiai konkurso dalyvei Stefanijai Gumuliauskienei šiemet sukako 90 metų, jauniausiai dalyvei Andželai Mickutei iš Kauno – 26-eri. Konkurso dalyviams dainavo Druskininkų „Ryto” gimnazijos folkloro ansamblis „Racilukai”, o dalyviai ir žiūrovai pakiliai išsiskirstė padainavę kartu su Stase ir Danute Kvaraciejienėmis. Kasmet konkursą rengia Druskininkų kultūros centras ir Lietuvos liaudies kultūros centras. Konkursą dalinai finansavo Lietuvos Kultūros taryba ir Druskininkų savivaldybė.