Tarp pušynų DZŪKIJA
Kur mėlynės mėlynuos,
Kur pati širdis dainuos,
Kur tyloj skrajos svaja –
Tarp pušynų DZŪKIJA (J. NEKROŠIUS).
Šiuo gražiu eilėraščio posmu Vaikų literatūros skyriuje pradėta antroji, keturių edukacinių užsiėmimų ciklo programa „Mano tėviškė – mėlyno Nemuno vingis“.
Tęsiant edukacinius užsiėmimus, į antrąjį užsiėmimą, antradienio rytą atvyko Zarasų „Santarvės“ pradinės mokyklos antros klasės mokiniai su mokytoja Alina Guntuliene. Juos pasitiko bibliotekininkės Olga ir Vita.
Vaikai susipažino su dokumentų paroda apie Dzūkiją, kompiuterio pagalba surado internetinį puslapį, skirtą Lietuvos etnografiniams regionams http://www.grazitumano.lt/ Paieškos langelyje įrašius žodį „Dzūkija“, galima rasti daug informacijos apie šį nuostabų Lietuvos regioną. Bibliotekininkė Olga pasakojo apie regiono miestus, tarmę, papročius, etnografiją. Čia gimė, augo ir kūrė tokie įžymūs žmonės kaip rašytojas, žurnalistas, pedagogas Vincas Krėvė-Mickevičius; Dzūkijos krašto šviesuolis, Lietuvos gamtininkas, rašytojas, publicistas, gamtos mokslų daktaras Vytautas Nedzinskas; kompozitorius ir dailininkas Mikalojus Konstantinas Čiurlionis. Šešiolika gyvenimo metų Varėnos krašto kultūrai ir švietimui paaukojo Andrius Ryliškis. Dzūkijoje yra palaidota mūsų kraštietė, 1831 metų sukilimo dalyvė grafaitė, kilusi iš garsios Pliaterių giminės, sukilėlių karinių pajėgų kapitonė, vadinama lietuviškąja Žana d’Ark, nacionalinė didvyrė – Emilija Pliaterytė; taip pat garsus poetas, prozininkas, eseistas, vertėjas Jurgis Kunčinas.
Bibliotekininkė Vita pristatė iš Dzūkijos kilusius kompozitorius – M. K. Čiurlionį, Alvydą Jegelevičių, aktorę Neringą Varnelytę, kuri įgarsino animacinius filmukus „Kempiniukas plačiakelnis“ ir „Ledo šalis‘‘.
Įdėmiai klausėsi kompozitoriaus Jono Tamulionio dainos „Varnela šarkela“, dainų iš Dzūkijos regioninio folkloro kompaktinės plokštelės „Užkukau gegutė“. Vaikai susipažino ir su papildytos realybės knyga„ Lietuvos etnografinių regionų lopšinės“, žiūrėjo filmuko „Lietuvių tautinis kostiumas“ ištrauką, apie Lietuvos etnografinio Dzūkų regiono kostiumų kolekciją.
Po viešnagės mediatekoje, mokiniai susėdo prie stalo, nes jų laukė smagi užduotis – iškirpti popierinius dzūkų tautinius drabužėlius, kuriais padabino popierinius mergaitės ir berniuko trafaretus ir įklijavo į gautas atmintines. Vaikai noriai įvykdę užduotis – vaišinosi saldumynais. Greit prabėgo užsiėmimui skirtas laikas, mokinukai jau nekantraudami laukia Žemaitijos ir Aukštaitijos regionams skirtų užsiėmimų.