Tarptautinė gimtosios kalbos diena paminėta kartu su svečiais iš Suvalkijos
Prieš septynerius metus Jungtinės Tautos vasario 21-ąją paskelbė Tarptautine gimtosios kalbos dienos diena, siekiant atkreipti dėmesį į savo gimtąją kalbą ir priminti apie jos puoselėjimo svarbą. Valstybinė lietuvių kalbos komisija šventiniu laikotarpiu nuo Vasario 16-osios iki Kovo 11-oios inicijavo Lietuvių kalbos dienas, skirtas lietuvių kalbos sklaidai, kalbos prestižui didinti. Palaikant šią iniciatyvą, vasario 19-ąją Senųjų Trakų Andžejaus Stelmachovskio pagrindinėje mokykloje paminėta Tarptautinė gimtosios kalbos diena.
Gimtosios kalbos diena paminėta kartu su svečiais iš Vilkaviškio rajono Virbalio pagrindinės mokyklos. Su šia mokykla prieš metus užsimezgė gražus bendradarbiavimas įgyvendinant edukacinių veiklų projektą ,,Būkime kartu“. Dvi mokyklos taip susidraugavo, kad net ir pasibaigus projektui nutarė pratęsti bendravimą. Lapkričio mėnesį Senųjų Trakų mokiniai lankėsi Virbalyje netradicinėje kalbų dienoje, kur pristatė savo parengtą programą, o mokyklų vadovai pasirašė bendradarbiavimo sutartį.
Senųjų Trakų Andžejaus Stelmachovskio pagrindinės mokyklos mokiniai mokosi lietuvių kalbos, nors jų gimtoji kalba – lenkų, todėl renginio metu dėmesys skirtas abiem kalboms. Svečiams nuskambėjo lenkiškai atlikta daina apie draugystę, lenkų kalbos mokytoja Irena Orlova supažindino su lenkų kalbos ypatybėmis, tuo tarpu mokiniai iš Virbalio pradžiugino Salomėjos Nėries poema „Eglė žalčių karalienė“, perskaityta suvalkietiška tarme.
Renginio akcentu tapo pastaruoju metu išpopuliarėjęs žaidimas „Protų mūšis“. Trys komandos varžėsi dėl lietuvių kalbos ir literatūros žinovų titulo. Ne visi „Protų mūšio“ klausimai reikalavo konkrečių faktų, reikėjo pasitelkti ir loginį mąstymą. Dalyviai atsakinėjo į bendruosius, vaizdo ir muzikinius klausimus. Visos komandos pademonstravo maksimalų susikaupimą ir džiugino savo žiniomis bei įžvalgomis.
Vis dėlto geriausiai pasisekė tik vienai, kuriai nedideliu taškų skirtumu nusileido likusios dvi. Po žaidimo visus lydėjo gera nuotaika, naujų žinių lavina ir azartas varžytis intelektualioje kovoje.
Po renginio dar buvo numatytas apsilankymas dirbtuvėje pas Senųjų Trakų tautodailininkus Ališauskus. Menininkė Dalia Ališauskienė įdomiai papasakojo mokiniams apie senąsias drožybos tradicijas bei savo gaminamus medinaičius.
Renginys, skirtas Gimtosios kalbos dienai, iš tiesų išėjo už kalbos pažinimo ribų, nes jo metu mokiniai ne tik pasisėmė žinių apie kalbą, bet ir sužinojo apie lietuvių paveldą, o svarbiausia – pabendravo su savo bendraamžiais iš kito Lietuvos regiono, mokydamiesi būti tolerantiški. Lietuva – nedidelė šalis, bet užtat kokia įvairi! Po Lietuvos dangum gyvena ir aukštaičiai, ir žemaičiai, ir dzūkai, ir suvalkiečiai, ir lenkai, ir rusai …. Įvairovė mus visus tik praturtina.