Tarptautinė maisto diena
Pasaulinę maisto dieną švęsti pasiūlė Maisto produktų ir žemės ūkio organizacija (FAO Food and Agriculture Organisation). Šios organizacijos iniciatyvą palankiai priėmė ir patvirtino Jungtinių tautų organizacija.
Šventę švenčiančios šalys užsibrėžė uždavinį – kovoti su badu pasaulyje, plėsti žemės ūkį. Pasaulyje suskaičiuojama apie 800 mln. badaujančių žmonių. Trečiosiose pasaulio šalyse dėl maisto nepritekliaus vaikai užauga liesi ir psichiškai atsilikę. Alkanam vaikui sunku susikoncentruoti ir mokytis. Dėl neprivalgymo prastėja suaugusiųjų darbo kokybė, o tai stabdo ir visos šalies ekonomikos lygį.
Šią dieną rengiamos nemokamo maitinimo, paramos akcijos, visuomenė plačiau informuojama apie skurdžiai gyvenančius žmones, kuriuos būtų galima paremti. Tarptautinės maisto dienos metu siekiama atkreipti visuomenės dėmesį ir į sveiką mitybą. Sveikuolių klubai rengia sveiko maisto šventes.
Neabejotinai, žmonių sveikatai turi įtakos ne tik saugus maistas, bet ir sveika mityba.
Nevertėtų pamiršti, jei mūsų mityba atitiks sveikos mitybos principus ir taisykles, tai ji ne tik padės išvengti kai kurių ligų, bet ir padės stiprinti sveikatą.
Yra keletas sveikos mitybos principų, kurių laikymasis padeda sveikai maitintis.
Kasdien žmogaus organizmas turi gauti apie 40 įvairių maisto medžiagų: baltymų, angliavandenių, mineralinių medžiagų, vitaminų. Tačiau nėra nė vieno maisto produkto, kuriame rastume juos visus. Todėl labai svarbu nepamiršti sveikos mitybos principų:
– maisto įvairumo (vienas pagrindinių sveikos mitybos principų);
– nuosaikumo (jei laikysimės šio principo, išvengsime daugelio ligų, susijusių su netinkama mityba): svarbu ne tik nepersivalgyti, tačiau ir žinoti, jog net ir būtina maisto medžiaga, jeigu jos vartojama per daug, gali turėti neigiamos įtakos mūsų sveikatai;
– subalansuotos mitybos: rūpinantis savo sveikata, svarbu rinktis tinkamą riebalų, baltymų, angliavandenių, mineralinių medžiagų, vitaminų santykį bei optimalų energijos kiekį maisto produktuose.