Tarptautinę tuberkuliozės dieną – kvietimas suvienyti jėgas
Kovo 24-oji – Tarptautinė tuberkuliozės diena. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras primena, kad Lietuva pagal sergamumo tuberkulioze rodiklius patenka į rizikingiausių Europos valstybių sąrašą.
1882 m. kovo 24-ąją Robertas Kochas atrado tuberkuliozės sukėlėją – tuberkuliozės mikobakteriją. Šiais metais Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ragina šalių vyriausybes, bendruomenes, pilietinę visuomenę ir kiekvieną žmogų „Susivienyti prieš tuberkuliozę“. Būtent tokia yra šių metų dienos tema. PSO ir partneriai skatina dialogą ir bendradarbiavimą, vienijantį asmenis ir bendruomenes ieškoti naujų būdų, kaip pažaboti tuberkuliozės (TB) epidemiją pasaulyje.
PSO skelbia, kad:
- Tuberkuliozė yra viena dažniausių mirtingumo nuo užkrečiamųjų ligų priežasčių.
- 2014 m. pasaulyje tuberkulioze susirgo 9,6 mln. žmonių ir 1,5 mln. mirė nuo šios ligos.
- Tarp susirgusiųjų tuberkulioze 2014 m. buvo apie 1 mln. vaikų, apie 140 tūkst. iš jų mirė.
- Daugiau nei 95% visų pasaulyje registruojamų tuberkuliozės atvejų yra skaičiuojama ekonomiškai neišsivysčiusiose bei skurstančiose šalyse.
- Tuberkuliozė yra viena iš pagrindinių ŽIV infekuotų žmonių mirties priežasčių.
- 2014 m. pasaulyje buvo užregistruota 480 tūkst.atsparių vaistams tuberkuliozės atvejų.
- Bendrų pastangų dėka mirštamumas pasaulyje nuo tuberkuliozės 2015 m. sumažėjo 47% palyginti su 1990 m.
- Dėl pagerėjusios tuberkuliozės diagnostikos ir gydymo nuo 2000 m. iki 2014 m. išgelbėtos 43 mln. žmonių gyvybės.
- Pagrindinis PSO siekis yra iki 2030 m. pažaboti tuberkuliozės epidemiją pasaulyje, o iki 2035 m. – 95% sumažinti mirtingumą ir 90% sergamumą.
Tuberkuliozė kelia didelę grėsmę visuomenės sveikatai, tačiau ji gali būti įveikta, jei bus imtasi konkrečių veiksmų. Daugumoje Europos šalių sergamumo TB rodikliai yra žemi. Liga linkusi koncentruotis tarp atskirtų, skurdžiausių ir labiausiai pažeidžiamų visuomenės grupių.
Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, Lietuva pagal sergamumo tuberkulioze lygį patenka į rizikingiausių Europos valstybių sąrašą.
Užkrečiamųjų ligų ir jų sukėlėjų valstybės informacinės sistemos duomenimis, Lietuvoje per paskutinius 10 metų (2006-2015) sergamumas kvėpavimo organų tuberkulioze, patvirtinta bakteriologiškai ir histologiškai, mažėjo nežymiai: nuo 36,8 atv./100 tūkst. gyventojų 2006 m. iki 31,7 atv. /100 tūkst. gyventojų 2015 m.
Tuberkuliozė daugeliu atveju yra išgydoma, tačiau būtina griežtai laikytis paskirto gydymo režimo, laiku išgerti visus paskirtus vaistus.
Užsikrėsti šia liga galima bet kur, tačiau tik apie dešimtadalis užsikrėtusiųjų suserga. Neatsparumą infekcijai gali nulemti padidėjęs stresas, gretutinės ligos, patirtos operacijos, nusilpusi imuninė sistema.
Pirmieji požymiai, kurie leidžia įtarti ligą, yra kosulys, silpnumas, prakaitavimas nakties metu, nesmarkus karščiavimas, kartais skausmas krūtinėje ar padidėję limfmazgiai. Jeigu kosulys nepraeina daugiau kaip per tris savaites, būtina pasikonsultuoti su gydytoju. Pasitikrinti ypač svarbu tiems, kurių šeimos nariai serga arba anksčiau sirgo tuberkulioze ar kurie turėjo sąlytį su sergančiu tuberkulioze asmeniu.
Rizika užsikrėsti priklauso nuo asmens, su kuriuo bendravote, taip pat nuo sąlygų ir aplinkybių, kuriose teko ilgai bendrauti. Taigi rizika padidėja, jei bendraujama ilgai ir intensyviai su sergančiuoju atvira plaučių tuberkulioze, ypač prastai vėdinamose patalpose.
Viena iš pagrindinių tuberkuliozės plitimo Lietuvoje priežasčių yra stigma bei žmonių neišmanymas. Daugelis net nežino, kad tuberkuliozė, pavojinga ne tik sergančiajam, bet ir aplinkiniams. Nereti atvejai, kai sergantysis tuberkulioze slepia ligą nuo artimųjų. Jei žmogus susirgo atvira tuberkuliozės forma, ligos pradžioje jis būna labai pavojingas aplinkiniams. Tačiau pradėjęs gydymą, jis labai greitai tampa nepavojingas. Tuberkuliozė vis dažniau plinta ne tik šeimose, bet ir vaikų kolektyvuose.
Tuberkuliozė žaloja įvairius organus, bet dažniausiai – plaučius. Gydymas trunka 6 – 8 mėnesius. Vieno ligonio išgydymas valstybei kainuoja kelis tūkstančius eurų. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, chaotiškai arba su pertraukomis gydoma tuberkuliozė tampa lėtine ir sunkiai pagydoma liga, todėl tokie pacientai toliau platina ligos sukėlėjus. Tik pradėjęs gydytis ir visiškai pasveikęs žmogus yra nepavojingas aplinkiniams.
Žmogaus organizmo atsparumą tuberkuliozės bakterijoms silpnina netinkama mityba, pervargimas, neigiamos emocijos, pergyvenimai, lėtinės plaučių, skrandžio ligos, cukrinis diabetas, nesaikingas alkoholio vartojimas, rūkymas. Taip pat turi įtakos prasta asmens ir aplinkos higiena.
Užsikrėsti tuberkuliozės bakterijomis riziką turi daugelis iš mūsų, kadangi sergančiųjų ir nesigydančių žmonių gali būti darbo kolektyvuose, vaikų ugdymo įstaigose ir kt. Jautriausi tuberkuliozės bakterijoms yra vaikai iki penkerių metų ir asmenys, užsikrėtę ŽIV, vartojantys švirkščiamuosius narkotikus, sergantys sunkiomis lėtinėmis ligomis, kurių gydymui taikoma kortikosteroidų terapija arba chemoterapija.
Patarimai sergantiesiems
Geriausias būdas neplatinti tuberkuliozės – laiku pradėti gydytis ir tinkamai vartoti vaistus, vykdyti visus gydytojo nurodymus. Jei nuo jūsų galima užsikrėsti, privalote laikytis tam tikrų rekomendacijų, kad apsaugotumėte aplinkinius:
- Gerkite vaistus taip, kaip nurodyta. Tai labai svarbu!
- Patalpose bendraudami su šeimos nariais dėvėkite medicininę kaukę, o kosėdami, čiaudėdami ar juokdamiesi visada prisidenkite burną servetėle. Panaudotą kaukę ar servetėlę įdėkite į plastikinį maišelį, gerai užriškite ir išmeskite arba sudeginkite.
- Laikykitės atokiau nuo aplinkinių ir venkite sąlyčio su namiškiais. Miegokite atskirame kambaryje, toliau nuo kitų šeimos narių.
- Dažnai vėdinkite kambarį (jei lauke nėra labai šalta), darykite skersvėjus. Tai padės sumažinti tikimybę, kad tuberkuliozės bakterijos liks patalpoje ir jomis užsikrės patalpoje esantys kiti žmonės. Tuberkuliozė plinta mažose uždarose, blogai ar nepakankamai vėdinamose patalpose.
Atminkite, kad tuberkuliozė plinta oru su mažais sergančio žmogaus iškosėtais lašeliais, dažniausiai galima užsikrėsti uždarose nevėdinamose patalpose (liftuose, transporte ir kt.).