Tarptautinėje konferencijoje – apie socialinių kompetencijų ugdymą
Sausio 29 dieną būrys Šiaulių apskrities mokytojų, psichologų ir socialinių darbuotojų susirinko Pakruojo „Žemynos“ pagrindinėje mokykloje pasidalinti patirtimi apie netradicinius ugdymo metodus, kuriuos galima panaudoti ugdant jaunų žmonių socialines kompetencijas.
Konferenciją organizavo „Žemynos“ pagrindinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Aida Stakutienė, psichologė Irma Šerkšnė ir socialinė pedagogė Inga Zimblytė.
Į konferenciją atvyko ir savo pranešimus pristatė svečiai iš Vokietijos – Elisabeth Vodde-Börgerding ir Ingo von Handorff.
Susirinkusius pasveikino „Žemynos“ direktorius Darius Ramonas, kuris džiaugėsi pagaliau atėjusiu supratimu, kad jaunas žmogus mokykloje turi išmokti ne tik skaityti ar rašyti, bet ir gyventi. „Šiuo metu reikia ieškoti netradicinių būdų, kaip prisibelsti į jauno žmogaus širdį, tai yra iššūkis mums visiems“, – kalbėjo direktorius. Konferencijos taip pat nepraleido Pakruojo savivaldybės meras Saulius Gegieckas ir administracijos direktorė Erika Kižienė. „Labai džiaugiamės tokiomis iniciatyvomis, tebūnie tai visapusiškai geras ir naudingas laikas mums visiems“, – visus pasveikino meras S. Gegieckas, įteikdamas svečiams iš Vokietijos mažas dovanėles su Pakruojo rajono simbolika.
Konferencijos dalyviai ir svečiai klausėsi „Žemynos“ ir Pakruojo Juozo Pakalnio muzikos mokyklos auklėtinių smuikų muzikos.
Elisabeth Vodde-Börgerding iš Šiaurės Vokietijos skaitė pranešimą apie Holdorfo mieste įkurtą jaunimo centrą. Ten besirenkantys jaunuoliai iš socialinės rizikos šeimų ne tik turi galimybę ramiai paruošti namų darbus, pavalgyti, bet ir kartu su ten dirbančiais žmonėmis keliauti, dalyvauti įvairiose šventėse. Jaunuoliai taip pat mokosi gaminti maistą, ugdomi ir kiti socialiniai įgūdžiai, galima dalyvauti netgi savigynos kursuose. Pranešėja pabrėžė, kad dirbama ne vien su jaunuoliais, bet ir jų tėvais – rengiami susitikimai su psichologais, socialiniais darbuotojais, sprendžiamos problemos, kodėl vaikai negali viso to mokytis namie. Jaunimo centrui Holdorfe lėšos renkamos renginių metu, savo mokesčiu prie išlaikymo prisideda nariai, rašomi įvairūs projektai, kuriuos laimėjus gaunama ne tik finansinė pagalba, bet ir įsigyjama reikalingų priemonių. Elisabeth Vodde-Börgerding daugelį metų dirba „Carite“, ji yra jaunimo klubo įkūrėja. „Jau 1990 metais buvo nuspręsta daugiausia dėmesio skirti jaunimui“, – kalbėjo pranešėja. Šiuo metu ji dirba ne tik su jaunimo centre, bet padeda ir pabėgėliams, kuriuos priglaudė Vokietija.
Antrasis pranešėjas iš Vokietijos Ingo von Handorff gerai žinomas Pašvitinio miestelio gyventojams. Jis papasakojo, kaip savanoriškai suskūrusiai grupei „Pagalbos Lietuvai ratas“ buvo pasiūlyta padėti Pašvitinio miestelio gyventojams. Jau ne vienerius metus pašvitiniečiams renkami daiktai, rūbai, ilgai negendantys maisto produktais. „Kartą per metus į Pašvitinį iš mūsų miestelio Vokietijoje išvažiuoja sunkvežimis su daiktais, kuriuos surenka mūsų miestelio gyventojai“, – pasakojo pranešėjas. Savanoriai iš Vokietijos Pašvitinyje ne tik renovavo kleboniją, padėjo sutvarkyti bendruomenės namus, įrengė modernią vaikų žaidimo aikštelę, bet ir toliau žada padėti nuoširdžiai ir labai šiltai mažo miestelio bendruomenei.
Po pasakojimų iš Vokietijos visi ugdymo specialistai išsiskirstė į tris sekcijas, kurių kiekvienoje buvo dalinamasi patirtimi, kaip sekasi ugdyti jaunimą lietuviškose mokyklose ir gimnazijose. Buvo pristatyti įvairių tyrimų rezultatai, dalinamasi surengtų renginių akimirkomis, pasakojama, kaip jaunuoliams sekasi įvairiuose būreliuose ir klubuose. Specialistai kartu sprendė, kaip jauniems žmonėms padėti greitai socializuotis, išmokti nebijoti išeiti iš savo komforto zonos ir būti kūrybiškiems bei nuolat ugdyti socialinius įgūdžius.
Po darbo sekcijose visi specialistai dar kartą aptarė išgirstas mintis, pasidžiaugė naujomis pažintimis ir idėjomis, kurias būtinai įgyvendins savo ugdymo įstaigose.
S. Lipskytės ir E. Kižienės nuotraukos.