Tarptautinio projekto „Global education goes local“ edukaciniai užsiėmimai vyko Radviliškio viešojoje bibliotekoje
Radviliškio viešoji biblioteka, įsitraukdama į tarptautinį projektą „Global education goes local“ (GEGL), surengė penkis edukacinius užsiėmimus Radviliškio miesto ir rajono vaikams, suaugusiems ir senjorams. Užsiėmimai buvo rengiami spalį ir lapkritį. Po edukacijų vyko didelis gražus renginys, apjungiantis bibliotekos darbuotojus ir miesto bendruomenės narius. Šis renginys buvo skiriamas patiems mažiausiems, suteikiant jiems informacijos apie dabartines aktualias pasaulio problemas: buvo akcentuojamas vartotojiškumas ir pateikiami galimi šių problemų sprendimo būdai.
Pirmasis edukacinis užsiėmimas senjorams vyko spalio 24 d. Trečiojo amžiaus universitete, įsikūrusiame Radviliškio rajono savivaldybės švietimo ir sporto paslaugų centro Suaugusiųjų ir jaunimo neformaliojo ugdymo skyriuje. Užsiėmimo pradžioje buvo aptartos globalios pasaulio problemos, kalbėta apie vieną aktualiausių – varotojiškumo problemą. Diskusijos metu paaiškėjo, kad dažnas garbaus amžiaus žmogus stengiasi kiek įmanydamas šią problemą spręsti dėl finansinių priežasčių. Kadangi į užsiėmimą susirinko visos moterys, o moterims nesvetimas noras puoštis, tai užsiėmimo metu buvo kuriamos apyrankės iš senų karoliukų. Jų kūrimui panaudotos juostelės, senos segės, karoliukai, įvairių nebenaudojamų papuošalų detalės. Užsiėmimą vedė Radviliškio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos kultūrinės veiklos vadybininkė Jolanta Kvedarienė.
Antrasis edukacinis užsiėmimas vyko lapkričio 13 d. Radviliškio viešosios bibliotekos kūrybinėse dirbtuvėlėse svečiavosi Šeduvos gimnazijos mokiniai ir jų mokytoja Jolanta Akučkienė. Vaikai susipažino su vartotojiškumo problema, pasidalino savo patirtimi, susijusia su šiukšlių rūšiavimu, darniu vartojimu. Moksleiviams buvo rodomi vaizdo įrašai minėta tema. Užsiėmimą vedė Radviliškio viešosios bibliotekos dizainerė-maketuotoja Greta Simonavičienė, kuri mokė vaikus, kaip galima pasigaminti originalius laikrodžius iš antrinių žaliavų. Šis kūrybinis darbas labai patiko moksleiviams, todėl jie dar pasigamino po mielą smulkmenėlę.
Trečiasis edukacinis užsiėmimas vyko lapkričio 14 d. Radviliškio viešosios bibliotekos kūrybinėse dirbtuvėlėse viešėjo Radviliškio Vaižganto progimnazijos ketvirtos klasės mokiniai ir jų mokytoja Živilė Gelažienė. Užsiėmimo dalyviai žiūrėjo vaizdo įrašus, pasidalino įspūdžiais apie atliekų rūšiavimą, diskutavo apie dažniausiai vartojamus maisto produktus. Po susipažinimo mokinių grupė puošė nenaudojamus vazonėlius – juos dekoravo senų knygų puslapiais, taip suteikdami jiems antrą gyvenimą. Užsiėmimą vedė Viešosios bibliotekos renginių organizatorė Dovilė Gapšienė.
Ketvirtasis edukacinis užsiėmimas vyko lapkričio 16 d. Radviliškio viešosios bibliotekos kūrybinėse dirbtuvėlėse buvo lankstomos popierinės kalėdinės dekoracijos iš senų knygų. Į užsiėmimą atvyko Radviliškio Gražinos pagrindinės mokyklos septintos klasės moksleiviai, lydimi mokytojų Oksanos Budreckienės ir Dijanos Krivickienės. Diskutuodami ir žiūrėdami įvairius vaizdo įrašus, susirinkusieji lankstė kalėdinius žaisliukus iš senų knygų. Užsiėmimo dalyviai domėjosi, kokių dar reikalingų ir gražių daiktų galima pasigaminti nebetinkamų skaitymui knygų, patys pasidalino idėjomis. Užsiėmimą vedė Viešosios bibliotekos kultūrinės veiklos vadybininkė Lidija Bimbirienė.
Penktasis edukacinis užsiėmimas, skirtas suaugusiesiems, vyko lapkričio 20 d. Į Radviliškio viešosios bibliotekos kūrybines dirbtuvėles rinkosi radviliškietės moterys, kurios iš nebenaudojamų kavos indelių ir odos atraižų kūrė originalias dėžutes. Užsiėmimų dalyvės buvo supažindintos su darnaus vartojimo svarba, informuotos apie vykdomą projektą, į kurį įsitraukė Viešoji biblioteka, kurioje buvo rengiami teminiai kūrybiniai užsiėmimai. Užsiėmimą vedė Viešosios bibliotekos Informacijos-kraštotyros skyriaus bibliotekininkė Rima Giedrienė.
Lapkričio 27 d. Radviliškio viešosios bibliotekos konferencijų salėje vyko baigiamasis renginys „Priešmokyklinukai – EKO vaikiukai“, kurį organizavo Gražinos pagrindinės mokyklos mokytojos su vaikais, Viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus, Žaislotekos ir visos bibliotekos darbuotojų komanda įsitraukusi į tarptautinį GEGL projektą. Renginys buvo skiriamas Europos atliekų mažinimo savaitei atminti. Šiuo renginiu buvo siekiama pažadinti mažuosius, kodėl svarbu yra atsakingai rūšiuoti šiukšles, kurti jaukią, žalią ir gražią aplinką, pirkti tik būtiniausius daiktus.
Susirinkusiuosius į renginį pasveikino Viešosios bibliotekos pavaduotoja Vida Marcinkienė ir kvietė įsiminti gerus gamtos išsaugojimo pavyzdžius bei mokytis vieniems iš kitų. Renginio pradžioje vaikai repavo kartu su „Aplinkosaugos repu“, o visai netrukus jų dėmesį prikaustė įspūdingas Gražinos pagrindinės mokyklos mokinių surengtas madų šou, kurių rūbai buvo kurti iš antrinių žaliavų. Pasipuošusius vaikus atlydėjo Gražinos pagrindinės mokyklos mokytoja Vera Jasinskaja.
Po pasirodymo Žaislotekos bibliotekininkė Audronė Sinušaitė pristatė vaikams knygas aplinkosaugos tema, pasakojo apie tvarkingus peliukus, atsakingai šiukšles rūšiuojančius vaikus.
Po knygų pristatymo, sekė Gražinos pagrindinės mokyklos „EKO mokyklėlės“ vaikų pasirodymas. Vaikai sekė pasaką apie Saulę, Žemę ir mėnulį ir visus kvietė rūšiuoti šiukšles į tam tikrus konteinerius, tausoti ir saugoti aplinką, kurioje gyvename. Mokinius atlydėjo Gražinos pagrindinės mokyklos mokytoja Audra Nėjienė.
Po nuotaikingo mokinių pasirodymo susirinkusiųjų laukė Viešosios bibliotekos darbuotojos Genovaitės Lukšaitės sukurtos miniatiūros „Šiukšlino peliukai uoliai“ premjera, kurią pristatė Viešosios bibliotekos lėlių teatras „Boružėlė“. Pagrindiniai šio spektakliuko herojai – peliukai nuolatos šiukšlino ir teršė savo aplinką, kurioje jie gyveno, tačiau vieną dieną jie visi susimąstė, kokių negerų darbų jie pridaro. Tai supratę peliukai suprato kvietė visus atsakingai skirstyti šiukšles.
Po spektaklio vaikai žaidė žaidimą „Graži ir švari mano aplinka“, kurį vedė Radviliškio viešosios bibliotekos kultūrinės veiklos vadybininkė Lidija Bimbirienė. Ji vaikams išdalijo paveikslėlius, kuriuose buvo pavaizduoti gerieji ir blogieji pavyzdžiai, susiję su darniu ir atsakingu vartojimu, rūšiavimu, ir kt. Mažieji, išrinkę geriausius pavyzdžius, suklijavo juos ant Lietuvos žemėlapio maketo ir labai trumpai papasakojo, kodėl taip nusprendė.
Po visų linksmybių vaikai, drauge su juos atlydėjusiais mokytojais, pasižadėjo tausoti, mylėti ir saugoti gamtą.
Radviliškio viešosios bibliotekos darbuotojai, prisijungę prie GEGL projekto, planuoja surengti edukacinėse dirbtuvėlėse pagamintų kūrybinių darbų parodą Radviliškio Gražinos pagrindinėje mokykloje nuo lapkričio 30 d.
Radviliškio viešosios bibliotekos informacija ir nuotraukos