Tarptautinio projekto partneriai Portugalijoje
Gegužės 30 – birželio 2 d. ERASMUS+ KA2 tarptautinio projekto „Multidisciplinary flipped learning with ICT“ dalyviai (turkai, portugalai, ispanai, italai, lenkai, prancūzai, lietuviai ir latviai) susitiko Portugalijoje, Ponte de Limos miesto profesinėje mokykloje. Šį kartą šalių atstovai suvažiavo be mokinių. Penktasis susitikimas buvo skirtas apibendrinti pirmųjų metų projekto veiklas ir planuoti kitų metų veiklą. Panevėžio rajono Velžio gimnazijai atstovavo direktorius Rimtas Baltušis, lietuvių kalbos mokytoja Irena Kairevičienė ir anglų kalbos mokytoja Reda Raštutienė, kuri pristatė Lietuvos atstovų projekto praėjusių metų veiklos ataskaitą.
Pirmą vakarą išėjome pėsčiomis pasižvalgyti po Ponte de Limos miestelį, kurio pavadinimas kilęs nuo upės pavadinimo. Čia įrengtas miesto pliažas, vyko mokinių mokslo metų pabaigos šventė. Nuo prabangaus viešbučio į miestą veda keli tiltai, bet pats įspūdingiausias – viduramžius menantis akmeninis tiltas be turėklų, vedantis tiesiai į viduramžių bokštą. Miestelyje, kuriame auga apelsinai, citrinos, ruošiasi žydėti magnolijos, gražios siauros gatvelės, kylančios į kalną, fontanai, keraminėmis plytelėmis, vadinamosiomis „azulejomis“, dekoruoti namai. Plyteles į Portugaliją atvežė maurai. Čia jos taip tiko, kad net tapo nacionaline meno šaka. Ant jų rašomi gatvių pavadinimai, tapomi šventųjų paveikslai bažnyčiose ir ant pastatų išorinių sienų, jos nuostabiai dekoruotos, puošia parduotuvių ir kavinių interjerus, gyvenamuosius namus bei šaligatvius ir net gatvės grindinį. Mieste ypač įspūdingas saulės laikrodis su fontanu.
Su portugalais anglų kalba susišnekėti galima, tačiau tikrai ne visur. Ir nors dažnai teko pasitelkti ženklų kalbą, sužavėjo portugalų nuoširdumas ir noras suprasti. Todėl jautėmės labai gerai. Įspūdinga buvo ekskursijų diena. Vykome į seniausią Portugalijos miestą, titulinio arkivyskupo buveinę – Bragą. Pakeliui aplankėme Guimaraes pilį. „Portugalijos lopšiu“ vadinama Guimaraes pilis pastatyta X a. siekiant apsisaugoti nuo musulmonų ir normanų puldinėjimų. Keletą dešimtmečių XII a. ši pilis buvo oficiali Portugalijos karališkoji rezidencija. Vėlesniais amžiais pilyje buvo kalinami politiniai kaliniai, o dabar ji yra vienas iš nacionalinių šalies simbolių.
Braga portugalams tarsi italams Roma, tai katalikybės centras. XII a. iškilusi romanų stiliaus katedra pati gražiausia mieste. 2016 m. šis miestas paskelbtas Europos kultūros sostine. Istorinis miesto centras saugomas UNESCO. Žavi miesto katedros, parkai, akmeniniu grindiniu išklotos gatvės ir šaligatviai. Visiems projekto dalyviams bus nepamirštamas vakaras restorane ant aukšto kalno, nuo kurio matosi visa miesto panorama. Už kalnų leidžiantis saulei draugystės vakaro metu ragavome skaniausią Portugalijos žuvį, gėrėme jų krašto vynus ir linksmai bendravome. Ponte de Limos profesinės mokyklos direktorius projekto dalyviams įteikė sertifikatus, o mūsų gimnazijos direktorius R. Baltušis vasario mėnesį pakvietė visus apsilankyti Lietuvoje.
Kitą dieną tarėsi projekto koordinatoriai, derino ateinančių metų planus. Vakarop nusprendėme aplankyti dar vieną Portugalijos miestą prie Atlanto vandenyno – Viana do Kastelas. Tai miestas šiaurės vakarų Portugalijoje, ties Limos žiotimis prie Atlanto vandenyno, greta sienos su Ispanija. Deja, vandenyne nusimaudyti nepavyko, nes pamatėme, kaip atrodo atoslūgis, kai vandenyno pakrantėje telieka akmenys, žolės, maži vandens telkinukai, į kuriuos traukiasi krabai. Tuomet apžiūrėjome gražų miesto senamiestį.
Taigi Atlanto bangų skalaujama Portugalija keliautojus žavi ne tik uolėtomis pakrantėmis, siauromis įlankėlėmis, šviežiomis jūros gėrybėmis ir saldžiuoju portveinu. Ne mažiau įdomus ir kultūrinis šios šalies palikimas. Džiaugiamės, kad projekto metu galėjome susipažinti su tokia gražia šalimi.
2015-1-TR01-KA219-021988_6 „Erasmus+“ programos 2 pagrindinio veiksmo bendrojo ugdymo sektoriaus tarpmokyklinės strateginės partnerystės projektui „Multidisciplinary Flipped learning with ICT“ įgyvendinti finansinę paramą suteikė Europos Sąjungos struktūriniai fondai.