TAU studentai su Libertu Klimka
Trakų TAU studentai, pasitikdami Lietuvos 100-metį, kartu su profesoriumi Libertu Klimka apžvelgė šalies istorinį kelią ir tai, kuo esame stiprūs, unikalūs ir turime teisę didžiuotis…
Profesorius apžvelgė nelengvą mūsų mažos šalies kelią, išskirdamas svarbiausius, esminius įvykius, pabrėždamas, kad kiekvienos tautos tapatybę apsprendžia trys dalykai – kalba, istorija ir papročiai.
Ar yra dar kita Europoje tauta, turinti tiek piliakalnių? Nėra. O jų turime arti tūkstančio. Tai ne tik darbštumo, pasiaukojimo įrodymas, bet ir išlikę neapsakomo laisvės troškimo gynybiniai simboliai.
O kokie mūsų puikūs ir išmintingi karvedžiai! Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo pulkai 1363-iais atnešė Mėlynųjų vandenų pergalę. 1410-ųjų liepos 15-ąją Vytauto vadovaujami pulkai laimėjo Žalgirio mūšį… 1514 rugsėjo 8-tą Oršos mūšis prie Smolensko, kur karvedžio K. Ostrogiškio kariauna įveikė Maskvos pulkus. 1605-ųjų rugsėjo 27 dieną prie Salaspilio J. K. Chodkevičiaus pulkai sutriuškino švedus ir išsaugojo jūros uostą. Tai žygiai, turėję įtakos visai Europos istorijai.
Profesorius pristatė mūsų tautiečių leidinius, tapusius kultūros paminklais: tai 1603 metais išleista K. Mantvydo knyga apie žirgus „Hippika“, 1650 m. Amsterdame išleistas K. Semenavičiaus veikalas „Didysis artilerijos menas“ bei 1618 m. M.Smigleckio pagal Aristotelį išleistas logikos vadovėlis. Tai tik keli pavyzdžiai.
Turime didžiuotis Lietuvos gamta, tautodaile, regionų išlaikyta kultūra ir papročiais.
Profesorius Libertas Klimka, kalbėdamas apie ateinantį šimtmetį, mato daug grėsmių. Pati didžiausia – šeimų nestabilumas. „O juk pagrindinės vertybinės nuostatos ugdomos šeimoje. Tad mielos močiutės ir seneliai, dainuokime anūkams lopšines, švęskime tradicines šventes“, – kvietė profesorius.
Turime rūpintis savo šalies, regiono kultūra, papročiais. Be abejonės, emigracija irgi yra šių dienų rykštė.
Po paskaitos išsiskirstėme mintimis įvertinę savo šalies istorinį kelią ir suvokę, kad esame laimingi, gyvendami Lietuvoje, dėl kurios verta aukotis.