Tauragė pasitiki nevyriausybinėmis organizacijomis – sudarytos sąlygos teikti vaikų neformalaus sporto ugdymo paslaugas
Tauragės rajono savivaldybės tarybos sprendimu patvirtintas Neformaliojo mokinių sportinio ugdymo lėšų skyrimo ir panaudojimo tvarkos aprašas, reglamentuojantis neformaliojo mokinių sportinio ugdymo teikėjų atitikties nustatymo ir programų vertinimo organizavimą, programų finansavimo, lėšų naudojimo, mokinių apskaitos, kokybės užtikrinimo ir atsiskaitymo už skirtas lėšas tvarką.
Įvestas sportininko krepšelis – galimybė rinktis
Nauja neformalaus sporto ugdymo finansavimo sistema organizuojama įvedant sportininko krepšelį. Nuo šiol nevyriausybinės organizacijos, vykdančios vaikų sportinį ugdymą, galės gauti finansavimą iš Savivaldybės – apie 27 eurus per mėnesį už vieną vaiką.
Pasak idėjos autoriaus Tauragės rajono savivaldybės mero patarėjo Dovydo Kaminsko, tokiu būdu siekiama suformuoti šiuolaikišką sporto politiką rajone, sudaryti palankias sąlygas greičiau ir efektyviau vystytis nevyriausybinėms organizacijoms, skatinti jų indėlio į neformalųjį vaikų ir jaunimo ugdymą, užimtumą ir sporto šakų plėtrą didėjimą.
„Šios permainos – didelis žingsnis Tauragės rajono sporto politikoje. Pokyčiai siekiant įgyvendinti pagrindinius tikslus – remti nevyriausybines organizacijas, kurti palankias sąlygas teikti neformalaus sporto ugdymo paslaugas, didinti sportuojančių vaikų skaičių, sukurti kokybiškesnes ugdymo programas – leis užtikrinti aiškesnį ir skaidresnį finansavimo modelį ir tikslesnę sportuojančių vaikų apskaitą. Pasitikime nevyriausybinėse organizacijose dirbančiais rajono žmonėmis. Tai dar vienas žingsnis skatinant pagalbos ir pasitikėjimo, o ne kontrolės ir priežiūros kultūrą”, – akcentavo D. Kaminskas.
Idėjos autoriui pritarė ir Tauragės futbolo mokyklos treneris Andrius Bendikas. Jo nuomone, naujoji finansavimo tvarka visų pirma sąžiningesnė tėvų ir jų atžalų atžvilgiu. Pokyčiai sukurs vienodas konkurencines sąlygas, o vaikai ar jų tėvai patys pasirinks, kokiai sporto šakai panaudoti Savivaldybės skiriamas lėšas.
Treneriai atsakingai ruošiasi
Ši sistema naudingiausia aktyviems, progresyviems, siūlantiems geros kokybės paslaugas treneriams ir sporto klubams.
Tauragės krepšinio mokyklos „Tauragės žaibas” trenerio Ovidijaus Ežerskio teigimu, naujoji tvarka paskatins Vakarų Europai būdingos klubinės sistemos kūrimąsi. Tai padidins darbo produktyvumą, suteiks daugiau laisvės priimant darbo ir finansinius sprendimus.
„Su viena sportininkų grupe galės dirbti keletas trenerių, asistentų, ieškosime įvairių kitų finansavimo šaltinių, kurie bus tiesiogiai nukreipiami į sportininko ugdymo, trenerių kvalifikacijos tobulinimo procesus”, – dėstė krepšinio treneris, su vaikais ir jaunimu dirbantis jau 15 metų.
Verta paminėti, kad „Tauragės žaibas” teiks krepšinio žaidimo, technikos elementų mokymo ir tobulinimo paslaugas, dalyvaus įvairiose respublikinėse ir tarptautinėse varžybose.
„Taip sieksime išugdyti ir paruošti ne vieną sportininką, kuris galėtų ne tik atstovauti miesto reprezentacinėms komandoms, bet ir išvyktų žaisti į garsiausius Lietuvos ir Europos krepšinio klubus”, – ambicingus planus dėstė O. Ežerskis.
Geriausius sportininkus atsakingai ruošti pasirengę ir Tauragės sporto klubo „Taurus” treneriai.
„Permainos finansavimo sistemoje sudarys sąlygas kurtis įvairioms sporto veikloms, bet tuo pačiu pareikalaus ir daugiau atsakomybės. Sporto pasiekimais garsinti savo miestą ir šalį yra labai svarbu, bet didžiausia kiekvieno trenerio siekiamybė – išugdyti tinkamą asmenybę – įsitikinęs karatė treneris Gintaras Cemnalianskis, turintis 30 metų darbo su vaikais ir jaunimu patirtį.
Privalumų naujoje finansavimo sistemoje įžvelgia ir A. Bendikas. Jis įsitikinęs, kad šie pokyčiai atvers galimybę paruošti daugiau futbolininkų, galėsiančių atstovauti Tauragės miesto komandai, įvairaus amžiaus regiono ir nacionalinėms rinktinėms, Europos akademijoms ar klubams.
Švietimo ir mokslo ministerija palaiko
Švietimo ir mokslo ministerijos Neformalaus švietimo skyriaus vedėjas Tomas Pūtys įsitikinęs, kad Tauragės rajono savivaldybė ėmėsi drąsių sprendimų, lemsiančių teigiamą pokytį.
„Tauragė – viena iš pirmųjų savivaldybių, kurios pradėjo permąstyti finansavimo, skiriamo neformaliajam švietimui, mechanizmus. Manau, kad priimtas tarybos sprendimas atvers duris platesniam teikėjų, kurie gebės pasiūlyti įvairesnes paslaugas ir sudarys sąlygas didesniam vaikų skaičiui dalyvauti nevyriausybinio vaikų švietimo veiklose, ratui ”, – pastebėjo Neformalaus švietimo skyriaus vedėjas.
Tauragė – pažangaus XXI amžiaus atspindys
Nevyriausybinių organizacijų informacijos ir paramos centro (NIPC) direktorius Martinas Žaltauskas Tauragės rajono savivaldybės sprendimą traktuoja kaip pažangaus XXI amžiaus atspindį.
„Toks sprendimas yra sveikintinas ir tikrai pažangus XXI amžiaus atspindys, pereinant nuo biudžetinio – institucinio sporto formato prie nepriklausomų ir savarankiškai veikiančių sporto klubų veiklos plėtros ir jų stiprinimo. Šios permainos turėtų sudaryti sąlygas atsirasti įvairiems sporto klubams ir sporto šakų įvairovei, tiek profesionalaus, tiek mėgėjiško sporto srityse”, – džiaugėsi NISC direktorius.
Anot M. Žaltausko, deinstitucionalizuotos sporto politikos plėtojimas užtikrina didesnes galimybes Tauragės gyventojams įsitraukti tiek į sprendimų priėmimo procesus, tiek ir į pačio sporto, kaip viešosios paslaugos, teikimą.
NIPC direktorius atkreipė dėmesį, kad Tauragės atvejis atitinka ir Nacionalinės pažangos programos tikslus – siekiama, kad visos savivaldybės konkurso ar kitais būdais bent 15 % viešųjų paslaugų perduotų nevyriausybinėms organizacijoms, taip mažinant biurokratinį aparatą ir biudžetinių įstaigų tinklą.