7 kovo, 2024
Simona Rapalavičiūtė | Lietuvos kultūros taryba

Tauragės „Menų Festas“: kultūros gūsis jaunimui regione

Jau daugiau nei penkmetį Tauragėje organizuojamas „Menų Festas“ siekia užtikrinti, kad nemokama kokybiška kultūra pasiektų kiekvieną, o ypač – jaunimą. Šiame Vakarų Lietuvos mieste stinga veiklų, kurios paskatintų jaunimą labiau įsitraukti į kultūrinį gyvenimą. Vis dėlto, festivalio organizatoriai tiki, kad imantis iniciatyvos visa tai galima pakeisti. Apie „Menų Festo“ ilgametę kelionę, virtusią sėkmės istorija, pasakoja festivalį organizuojančios sąjungos – „Tauragės apskritasis stalas“ – nariai Tadas Kaminskas, Paulius Statkus, Emilija Račkauskaitė ir Aistė Naujokaitė. Su jais kalbasi Lietuvos kultūros tarybos praktikantė Simona Rapalavičiūtė.

– „Menų Festui“ – kiek daugiau nei penkmetis. Kaip vienos vasaros renginio idėja išsivystė į kasmetinį projektą?

Tadas Kaminskas: 2018 metų pavasarį vykusiuose „City Alumni“ mokymuose buvo iškelta problema: Tauragės regione trūksta renginių, kuriuose būtų pristatomos profesionalaus meno veiklos, o jau egzistuojantys projektai jaunimo nelaikė savo tiksline auditorija, dėl to jaunų žmonių įsitraukimas buvo vangus. Tad ėmėmės spręsti tas problemas, kurios mums buvo opios ir kilo idėja suorganizuoti festivalį. Per šešerius metus buvo įvykdytos įvairios veiklos: atlikėjų ir grupių pasirodymai, tapybos, fotografijos ir grafikos darbų parodos, performatyviosios poezijos varžytuvės „Slemas su ragais“, žaidimų vakarai, kūrybos ir meno tematikos paskaitos bei pokalbiai su jų atstovais, meno dirbtuvės. Kasmet siekiame išsigryninti savą festivalio konceptą – stebime, kokios veiklos pasiteisina ir sulaukia žmonių susidomėjimo, o gautas konkretus rezultatas ir įgytos naujos patirtys komandą motyvuoja kitiems metams.

– Festivalis vyksta vasaros pabaigoje, o jau rugsėjį pradedate ruoštis kitiems metams. Kokie didžiausi iššūkiai organizuojant „Menų Festą“?

Paulius Statkus: Vienas iš iššūkių, su kuriuo susiduriame, yra tai, kad dar nespėję susitvarkyti su einančių metų projekto ataskaitomis, jau turime pradėti generuoti idėjas kitam. Šis iššūkis priverčia išmokti laiko planavimo, tačiau dirbant komandoje visa tai puikiai pavyksta. Nemenkas iššūkis iškyla ir tada, kai sulaukiame konkursų rezultatų ir sužinome, kiek gausime lėšų. Dažnai visgi tenka „apkarpyti idėjas“. Tačiau ir tokioje situacijoje rankų nenuleidžiame – tai priverčia lanksčiai pažiūrėti į situaciją ir paieškoti alternatyvų jau sugalvotoms idėjoms.

– 2023 metais Tauragė buvo Lietuvos kultūros sostine, tad ir kultūra šiame mieste klestėjo labiau. Ar galėtumėt teigti, kad „Menų Festas“ – vienas įsimintinesnių renginių, įvykusių praeitais metais?

Emilija Račkauskaitė: 2023-iaisiais metais kultūra Tauragėje tikrai žydėjo. Buvo gera stebėti kaip miestas tapo viena didžiule, aktyvia bendruomene, siekiančia bendro tikslo – žadinti kultūrą. Visi metai buvo kupini išskirtinių ar jau tradicijomis tapusių renginių, kurie buvo savaip įsimintini. „Menų Festui“ kažkokios išskirties netaikome, nes mums, kaip organizatoriams, šis renginys kiekvienais metais yra ypatingas. Žinoma, 2023 metais norėjosi dar daugiau pasistiebti ir parodyti, ką galime geriausiai, manau – tai puikiai pavyko. Tapti Lietuvos kultūros sostinės programos dalimi mums buvo didžiulė garbė.

– Kaip manote, kokį indėlį „Menų Festas“ suteikia Tauragės kultūrai ir pačiai Tauragei?

Emilija Račkauskaitė: Vienas pagrindinių projekto tikslų ir yra kelti Tauragės krašto meninę, kultūrinę vertę ir mažinti regioninę atskirtį, įtraukiant visas amžiaus grupes, ypač jaunimą – tikslinę festivalio auditoriją. Siekiame, jog vis dažniau žmonės lankytųsi tokio tipo renginiuose ne tik pramoginiais, bet ir kultūrinės saviugdos tikslais. Tokiu atveju, kultūros sektorius yra skatinamas vystytis ir plėsti sričių lauką. Kitas tikslas – tai didinti nišinės kultūros prieinamumą Tauragės mieste ir rajone, lyginant su didžiaisiais miestais. Vis dar pastebime, jog dėl sąlyginai mažo suinteresuotos auditorijos kiekio, alternatyvios muzikos atlikėjai mieliau renkasi savo veiklą parodyti didesniuose miestuose, traukos centruose. Todėl bandant sutelkti daugiau tokio tipo kūrėjų yra mažinama kultūrinė atskirtis didesnių miestų atžvilgiu. Na, o dabar „Menų Festas“ puikiai papildo Tauragės miesto ir rajono kultūrinį spektrą savitais alternatyvios muzikos atlikėjų pasirodymais, o vykstančios parodos išsiskiria unikalumu ir fotografijos stilių įvairove.

– Į Tauragės kultūrą įsitraukiate ne tik kaip organizatoriai, tačiau ir kaip dalyviai. Ko, Jūsų manymu, Tauragėje kultūros atžvilgiu vis dar trūksta? Ko pasigendate patys?

Tadas Kaminskas: Tauragėje, bent jau kiek tenka bendrauti su įvairiais muzikos sferos atstovais, trūksta erdvės, kurioje būtų galima suorganizuoti koncertus tų atlikėjų ar grupių, kurie nėra plačiai žinomi. Vasara, šiuo klausimu, yra kiek palankesnis laikotarpis, nes paruošti erdves renginiui lauke galima pagal savus lūkesčius. Šaltuoju metu, šis erdvės faktorius priverčia kultūrą šiek tiek stagnuoti, nes erdvių, kuriose tokio tipo kūrėjai galėtų surengti savo pasirodymus, praktiškai nėra. Dar kitas aspektas – tos erdvės, kuriose žiemą renginiai galėtų vykti, dažnai neatitinka tam tikrų kūrėjų koncepto, kadangi jose yra tik sėdimos vietos, todėl, pavyzdžiui, daugelis gitarinės muzikos atstovų, turų metu Tauragę pasirenka aplenkti.

–Savo idėjoms realizuoti sulaukiate finansavimo iš Lietuvos kultūros tarybos. Kiek jis yra svarbus įgyvendinant „Menų Festą“?

Tadas Kaminskas: Lietuvos kultūros tarybos finansinis indėlis iš esmės yra kertinis veiksnys, leidžiantis įgyvendinti pagrindinę projekto idėją – suteikti pradedančiajam menininkui platformą atskleisti savo kūrybą, tuo pat metu atiduodant savotišką kultūrinę duoklę savam miestui – Tauragei. Lietuvos kultūros tarybos suteiktos lėšos dažniausiai yra didžiausia per atitinkamus metus pritrauktų finansų dalis. Taip pat, skirtas finansavimas mums leidžia įgyvendinti tokį festivalio konceptą, kurį esame išsigryninę. Dėl to mums pavyksta praturtinti Tauragės miesto ir rajono kultūrinį gyvenimą bei suaktyvinti miesto gyventojus ir didinti nišinės kultūros prieinamumą. Be to, šios lėšos padeda vienoje vietoje suburti begalę tiek pradedančiųjų, tiek savo srityje pasižymėjusių, įvairių kultūros sričių profesionalų. Dėl to savo kūrybą pristatantys festivalio dalyviai gali užmegzti naujus ryšius ir kontaktus, reikšmingus jų kūrybinėje kelionėje. Galiausiai, valstybės investicijos padeda festivalį išlaikyti nemokamu, o tai leidžia platesnei visuomenės daliai dalyvauti kultūriniame gyvenime, nepaisant jų socialinės padėties. Žvelgiant iš kūrėjų ir menininkų perspektyvos – nemokamas festivalis jiems suteikia galimybę savo kūrybą parodyti dar neatrastai auditorijai, sunkiau pasiekiamai jų pačių organizuojamų komercinių renginių.

– Kokiais pasiekimais, per visus šiuos organizavimo metus, didžiuojatės labiausiai?

Aistė Naujokaitė: Projektu siekiame duoti atspirtį menininkams bei muzikantams tolesnėje jų karjeroje. Jam pasibaigus festivalyje dalyvavę menininkai praplečia savo auditoriją, atranda naujų ryšių ir kontaktų, kurie praverčia kūrybinėje kelionėje. Turime pavyzdžių kaip jaunos, ką tik susibūrusios muzikos grupės buvo pastebėtos žinomų atlikėjų, kurie juos paskatino tęsti savo kūrybą, davė patarimų bei įžvalgų. Kaip rodo renginio organizavimo patirtis, menininkai po dalyvavimo mūsų festivalyje, padrąsinti kitų kūrėjų ar žiūrovų, ryžtasi tolesnį savo gyvenimo kelią kreipti kūrybos linkme, pavyzdžiui, pradėti studijas menų srityje.

Džiugina ir festivalio dalyvių skaičius – turime ištikimų festivalio lankytojų iš visos Lietuvos. Tačiau mums didžiausias sėkmės „pamatavimas“ yra pagalba ir postūmis kūrėjui, šios idėjos vedinas ir gimė „Menų Festas“. Neslėpsime, visai smagu pasigirti ir į Tauragę pritrauktais atlikėjų vardais.

– Kokių pokyčių arba naujovių galima tikėtis artėjančiame „Menų Feste“?

Aistė Naujokaitė: Manome, kad jau visai neblogai supratome, ką mėgsta „Menų Festo“ lankytojai – dviračio neišrasi. Visgi, šiais metais stengsimės parodų kokybę  „pakelti“ į aukštesnį lygį. Žinoma, prižadame naujų, bet ilgai Tauragėje lauktų, vardų ant scenos bei dar didesnio ir garsesnio vakarėlio po koncertų (afterparty) dalies. Greitu metu skelbsime šių 2024 metų „Menų Festo“ datą, kartu ir visas naujienas, tad informacijos ieškoti geriausia mūsų socialinių medijų paskyrose.

 


Turnyro nugalėtojai ringaudiškiai
20 lapkričio, 2024

Lapkričio 20 dieną Ringaudų bendruomenės daugiafunkcėje sporto aikštelėje įvyko futbolo turnyras, skirtas laimėti Ringdaudų seniūnės įsteigtai taurei ir prizams laimėti. […]

20 lapkričio, 2024

Kavos mėgėjams, norintiems mėgautis šviežia ir skania kava namuose, tinkamo kavos aparato pasirinkimas gali būti sudėtingas. Rinkoje yra daug įvairių […]

20 lapkričio, 2024

2026-aisiais ruošiantis pažymėti Lietuvos Helsinkio grupės, Lietuvos radijo bei Žemaičių vyskupo Motiejaus Valančiaus metus, trečiadienį Vyriausybė patvirtino minėjimams skirtų renginių […]

20 lapkričio, 2024

Lapkričio 18-ąją, minint lietuvių kalbos paskelbimo valstybine dieną, Seimo lankytojų centre vyko Seimo nario Audroniaus Ažubalio inicijuota konferencija „Lietuvių kalba […]

19 lapkričio, 2024

Kultūros ministerija skyrė daugiau nei 0,5 mln. eurų Kretingos muziejaus ekspozicijai atnaujinti. Už šias lėšas rengiamasi sukurti interaktyvią parodą, skirtą […]

18 lapkričio, 2024

Kalėdos – tai metas, kai dovanos tampa universalia kalba, išreiškiančia dėmesį, meilę ir padėką. Tačiau netinkamai pasirinkta dovana gali sukelti […]

18 lapkričio, 2024

Pirmadienį Vilniuje, ant Tauro kalno, buvo pradėti Nacionalinės koncertų salės statybų darbai. Pasak kultūros ministro Simono Kairio, dabar planuojama darbų […]

17 lapkričio, 2024

Kalėdų laikotarpiui besiruošiantys didieji šalies miestai jau suplanavo, kada įžiebs švenčių simboliu tapusias miesto egles. Brangiausia kalėdinė puošmena šiemet stovės […]

16 lapkričio, 2024

Ar kada nors jaučiate, kad spaudimas darbe, nesibaigiantys terminai ar asmeniniai iššūkiai niekada nesibaigia? Jei taip, jūs nesate vieni. Lėtinis […]

Populiariausios sporto šakos Lietuvoje
15 lapkričio, 2024

Lietuvoje sportas užima ypatingą vietą – nuo vaikų iki suaugusiųjų, sportas daugeliui tampa kasdienės rutinos dalimi. Vis dėlto kai kurios […]

Adomas Kvasas su savo išdrožtu darbu „Šv. Vincentas“
14 lapkričio, 2024

„Jei nėra gyvenimo į aukštį, tai galima gyventi į plotį. Kai aplink suaktyvėja chaosas, netvarka, reikia stengtis kuo mažiau savimi […]

12 lapkričio, 2024

Antradienio popietę daugybė kauniečių tapo neeilinės kelionės liudininkais. Į Vienybės aikštę iš Šilainių atgabenta Kalėdų eglė. Beveik keturis dešimtmečius skaičiuojanti žaliaskarė […]

Jono Dragūno ūkis
12 lapkričio, 2024

Tauragės rajone, Aukštupių kaime Jonas Dragūnas ūkininkauja daugiau nei 300 ha teritorijoje, remdamasis ekologiniais ir biodinaminiais principais. Mišrus nemažas ūkis […]

11 lapkričio, 2024

Šiemet sukanka 30 metų nuo Vytauto Didžiojo universitete (VDU) pradėtų vykdyti lietuvių diasporos istorijos tyrimų. 1994 m. lapkritį VDU buvo […]

11 lapkričio, 2024

Lietuvos kultūros sostinė šiais metais yra tarp Viliaus ir Kauno įsikūrę Kaišiadorys. Šiame mieste ir rajone vyko nemažai išskirtinių renginių. […]

10 lapkričio, 2024

Šią savaitę Niujorke prasidėjusiame septintajame kasmetiniame Niujorko Baltijos šalių kino festivalyje planuojamos 5 lietuvių kino premjeros – Aistės Stonytės „Mamutų […]

8 lapkričio, 2024

Panevėžio dailės galerijoje atidaryta unikali paroda „Etnografinis opartas muziejų kolekcijose“, kurioje tradicinės lietuvių tekstilės dirbiniai susijungia su Kazio Varnelio, vieno […]

Anna-Marija Adomaitytė spektaklyje „workpiece“_ Naujasis Baltijos šokis / Donato Ališausko nuotr.
8 lapkričio, 2024

Pirmąjį lapkričio savaitgalį Šveicarijoje vykusiuose prestižiniuose scenos meno apdovanojimuose lietuvių choreografė ir šokėja Anna-Marija Adomaitytė pelnė kylančios kūrėjos apdovanojimą, kurį […]

8 lapkričio, 2024

Spalio 24–26 dienomis Niujorke (JAV) pristatytas unikalus projektas „Atverk langą: Šiauliai – Niujorkas“. Per tris dienas Niujorke surengta eilė renginių, […]

7 lapkričio, 2024

Lapkričio 7 d. Panevėžyje, Laisvės aikštės rotondoje, 17.30 val. oficialiai bus atidaryta geriausių šalies architektūrinių darbų paroda „Žvilgsnis į save […]