Tautinių mažumų departamentas organizavo seminarą „Tautinių mažumų kultūra ir jos sklaida Lietuvoje“
Balandžio 20-21 d. Kėdainių krašto muziejaus Daugiakultūriame centre vyko seminaras „Tautinių mažumų kultūra ir jos sklaida Lietuvoje“. Tautinių mažumų folkloro kolektyvų vadovams skirtas renginys buvo surengtas Tautinių mažumų departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės iniciatyva.
Seminaro dalyvius pasveikino Tautinių mažumų departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės direktorė dr. Vida Montvydaitė, Lietuvos Respublikos Vyriausybės Ministro Pirmininko patarėjas kultūros, jaunimo, sporto ir nevyriausybinių organizacijų reikalams Justas Pankauskas ir Kėdainių rajono savivaldybės meras Saulius Grinkevičius. Visi jie pabrėžė daugiakultūriškumo svarbą Lietuvos kultūrai ir istorijai.
Seminaro dalyviai – folkloro kolektyvų, vokalinių ansamblių, muzikos mokyklų, kultūros centrų, sekmadieninių mokyklų iš Klaipėdos, Šiaulių, Visagino, Kėdainių, Pabradės, Vilniaus darbuotojai, azerbaidžaniečių, baltarusių, lenkų, rusų, romų, ukrainiečių, totorių bendruomenių atstovai išklausė pranešimų ir gavo praktinių patarimų apie tautinių mažumų kultūros sklaidą, jos išsaugojimo ir vystymosi būdus, apie rašto svarbą visuomenei ir tradicinį folklorą šiandieninėse meninėse raiškose.
Pranešėjai Irena ir Nikolajus Zacharovai pristatė savo vadovaujamo rusų folkloro kolektyvo „Arinuška“ veiklą, atliekamą tiriamąjį darbą. Jie papasakojo, kaip yra parenkamas repertuaras, į kokius aspektus yra kreipiamas dėmesys, kai norima atskleisti rusų folkloro ypatybes ir savitumą.
Muzikologė doc. dr. Kamilė Rupeikaitė-Mariniuk kalbėjo apie tautinius instrumentus, jų svarbą ir vertę žmogui. Ji atkreipė dėmesį, kad instrumentai ir jų išgaunami garsai, net pavadinimai atspindi tautą, atskleidžia jos unikalius bruožus.
Dėstytoja ir etnomuzikologė Varsa Liutkutė-Zakarienė, kalbėdama apie tradicinio folkloro panaudojimo būdus šiandieninėse meninėse raiškose, atkreipė kolektyvų vadovų dėmesį į būtinumą siekti profesionalumo ir laikytis autentiškumo.
Tautinių mažumų departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės Ryšių su bendruomenėmis skyriaus vedėja Rasa Paliukienė seminaro dalyviams pristatė departamento iniciatyvą kurti Tautinių bendrijų kultūros ekspertų tarybą. Visuomeniniais pagrindais veikianti institucija teiktų siūlymus ir rekomendacijas tautinių mažumų kultūros klausimais, telktų ir skatintų bendradarbiauti kultūros darbuotojus, palaikytų tautinių mažumų asociacijų iniciatyvas ir sumanymus, į tautinę – kultūrinę veiklą įtrauktų vaikus, jaunimą ir senjorus. Taip pat taryba siūlytų departamentui kultūrines priemones tautinių mažumų tikslinėms programoms ir prioritetus tautinių mažumų kultūros rėmimui.
Kėdainių Daugiakultūrio centro vadovė Audronė Pečiulytė pristatė daugiakultūrę Kėdainių istoriją. Ji pasidžiaugė, kad įvairios kultūros sąveikauja, papildo viena kitą. Tokiu būdu folkloras yra praturtinamas naujomis spalvomis, jam suteikiamas savitumas, išryškėja regioninė kultūra. Seminaro dalyviai susipažino su Kėdainių miestu, aplankė Česlovo Milošo gimtinę.