Tautodailininkui R.Zinkevičiui įteiktas Mero padėkos ženklas
Ukmergės rajono savivaldybės meras Rolanas Janickas Mero padėkos ženklu už patriotinę ir kūrybinę veiklą, tautinio paveldo ir istorijos puoselėjimą, Ukmergės krašto reprezentavimą Lietuvoje ir užsienyje apdovanojo tautodailininką Rimantą Zinkevičių. Savivaldybės mero pavaduotoja Klavdija Stepanova šį garbingą apdovanojimą garsiam Ukmergės krašto menininkui įteikė praėjusį šeštadienį, jam švenčiant 60-ąjį jubiliejų.
Į išpuoselėtą R.Zinkevičiaus ir jo žmonos Ritos sodybą Juodausių kaime buvo susirinkęs gausus būrys svečių. Tai tautodailininkas, medžio drožėju karaliumi tituluojamas Vytautas Ulevičius, Lietuvos tautodailininkų sąjungos pirmininkas Jonas Rudzinskas, šios sąjungos Panevėžio bendrijos pirmininkas Saulius Kronis, medžio drožėjai Saulius Lampickas, Vidas Cikana ir Adolfas Teresius, Lietuvos puodžių karalius Vytautas Valiušis, Ukmergės rajono savivaldybės ir jos įstaigų atstovai, dvasininkai, draugai, gerbėjai ir kt.
Jubiliatą sveikino ir artimieji: žmona Rita, sūnus Andrius, marti Daiva ir anūkai Vaiva bei Mykolas, broliai Vidas ir Stanislovas bei iš tolimosios Australijos atvykusi dukra Justina su žentu Endriu ir anūku Aurimu.
R.Zinkevičius visus į iškilmes susirinkusius svečius pakvietė apžiūrėti jubiliejaus proga įrengtą savo kūrinių galeriją, kurioje eksponuojama iki 100 drožinių. Visi jie sukurti per 27-erius jo kūrybinės veiklos metus ir skirti ne pardavimui, o, kaip sakė jų autorius, dėl įdomumo.
Pasak R.Zinkevičiaus, pačią brandžiausią minėto laikotarpio jo darbų kolekciją – 8 skulptūras prieš kelerius metus įsigijo Lietuvos nacionalinis muziejus.
R.Zinkevičiaus kandidatūrą apdovanojimui Mero padėko ženklu pateikė Savivaldybės meras R.Janickas.
Informacija apie tautodailininką R.Zinkevičių
Rimantas Zinkevičius, tautodailininkas, sertifikuotas tautinio paveldo ne maisto produktus gaminantis tradicinis amatininkas, kryždirbys.
R. Zinkevičius – sertifikuotas medinės skulptūros konservatorius ir restauratorius, pagal paminklosaugos reikalavimus konservavęs autentiškus XIX a. dievdirbių, brolių Katinų, dirbusių Ukmergės krašte, koplytstulpius, pagaminęs tikslias jų kopijas, taip išsaugant ir originalųjį kultūros paveldą, ir vietinės kryždirbystės tradicijų perteikimą.
R. Zinkevičius – vienas iš įdomiausių ir produktyviausių kūrybiškai tradicinės liaudies skulptūros ir kryždirbystės tradicijas puoselėjančių medžio drožėjų Lietuvoje.
Be kūrybinės veiklos R. Zinkevičius yra Ukmergės rajono tautodailininkų draugijos pirmininkas, draugijos veiklos aktyvintojas ir organizatorius. Draugija kasmet surengia po dvi kūrinių parodas, kelias asmenines draugijos narių kūrybos parodas, leidžia draugijos narių kūrybinius rezultatus atspindinčius leidinius. R. Zinkevičius taip pat yra Lietuvos tautodailės kūrėjų asociacijos narys, Ukmergės rajono savivaldybės Kultūros tarybos narys.
Tautodailininko Rimanto Zinkevičiaus talentą pripažįsta ir vertina ne tik Lietuvos tautodailės gerbėjai, bet ir užsieniečiai. Daug skulptoriaus darbų saugoma Lietuvos ir užsienio muziejuose.
Jis išdrožė ir įkurdino įspūdingą koplytstulpį Švedijoje, Pasaulio tautų etnografiniame muziejuje.
Ypatingas ryšys ir daugiau kaip 20 metų draugystė R. Zinkevičių sieja su Vengrija. Minint vengrų sukilimo prieš sovietų režimą 50-ąsias metines tautodailininko sukurtas kryžius buvo pastatytas Budapešte. Dar keturi jo medžio darbai, įprasminantys Vengrijos istorinius įvykius, puošia šios šalies Kiškunmaišos miestą, kuris yra Ukmergės miestas partneris. Lietuviui tautodailininkui yra suteiktas ir šio miesto Garbės piliečio vardas.
Tarp skulptoriaus darbų – Vilniaus Šv. Petro ir Povilo bažnyčios altorius.
2013 m. R. Zinkevičius daug dirbo įgyvendinant Ukmergės rajono istorinio ir kultūrinio paveldo objektų, žymių kraštiečių įamžinimo programos 2011-2020 m. darbus.
R. Zinkevičius, kaip Ukmergės r. Lyduokių seniūnijos gyventojas, savanorišku kūrybiniu darbu prisidėjo atkuriant kelis Lyduokių miestelio apylinkėse stovėjusius medinius koplytstulpius, sukūrė Šv. Roko skulptūrą atstatytai mūrinei koplytėlei Kurėjų kaime.
2013 m. surengė asmeninę parodą Ukmergės Vlado Šlaito viešojoje bibliotekoje, kur demonstravo 12 drožtinių kompozicijų – stelų, skirtų įvairiems svarbiems Lietuvos istorijos ir kultūros įvykiams bei asmenims.
Tautodailininko sertifikuoti produktai: memorialiniai paminklai, kryžiai, koplytstulpiai, antkapiniai paminklai, skulptūros (Šv. Jonas Nepomukas), stogastulpiai.
Tautodailininko personalinės parodos: 2011 m. LR Seimo rūmuose, 2011 m. Alytaus krašto muziejuje, 2012 m. Utenos r. Leliūnų V. Valiušio keramikos muziejuje, 2012 m. Lietuvos tautodailininkų sąjungos galerijoje, 2012 m. Lietuvos nacionaliniame muziejuje, 2013 m. Ukmergės V. Šlaito viešojoje bibliotekoje, 2016 m. Švedijoje (Skaros ir Herrljugos savivaldybėse).
Svarbesni apdovanojimai: 2011 m. Respublikinės konkursinės liaudies meno parodos „Aukso vainikas“ 2010 – respublikinis turas – Aukso vainikas; 2013 m. LR Kultūros ministerijos paskirta valstybinė stipendija; Lietuvos liaudies kultūros centro nominacijos „Aukso vainikas“ 2010 ir 2011 m. respublikinio turo nugalėtojas – „Geriausias Vilniaus apskrities meistras (kryždirbys)“.