Teatralizuotas koncertas – Marijampolės Kristijono Donelaičio draugijos veiklos penkmečiui paminėti
Marijampolės Kristijono Donelaičio draugija balandžio 17 d. Marijampolės kultūros centre miesto visuomenei surengė iškilmingą Draugijos veiklos penkmečio paminėjimą, kuriame programą „Taip, Donelaiti! Keturi pamokslai“ atliko Kauno valstybinis choras (meno vadovas Petras Bingelis) ir aktorius Dainius Svobonas.
Grožinės lietuvių literatūros pradininku laikomas K.Donelaitis buvo neeilinė, universalių gebėjimų asmenybė, tarsi iš renesanso epochos nužengęs kūrėjas. Greta išskirtinio literatūrinio talento, jis atsiskleidė kaip kompozitorius, kūręs bažnytinę muziką, nagingas meistras, sukonstravęs fortepijoną, barometrą, laikrodį, kaip žemės žmogus, mokėjęs žemę dirbti ir mylėti.
Literatūrologai iki šiol diskutuoja, ar vaizdingi K.Donelaičio pamokslai įtakojo poemos „Metai“ gimimą, ar Tolminkiemio parapijos tikintiesiems iš sakyklos skambėdavo kuriamo šedevro ištraukos.
Kompozitorius Vidmantas Bartulis į šį disputą nusprendė pažvelgti savitu aspektu, surinkdamas poemos „Metai“ tekstus į vientisą siužetą – pasakojimą, kurio metu skamba keturi K.Donelaičio pamokslai lietuvninkams.
„Taip, Donelaiti!“ pavadintos koncertinės programos metu pamokslininko ir pasakotojo vaidmenį atliko aktorius Dainius Svobonas, organiškai į siužetą įkomponuotas Vlado Švedo, Giedriaus Kuprevičiaus, Algimanto Bražinsko dainas ir liuteronų giesmes atliko Kauno valstybinis choras. Programą vainikavo ketvirtasis pamokslas, idėjos autoriaus V.Bartulio žaismingai perteiktas „tautinio“ repo stiliumi.
Pranešimą „Donelaitis iš arti ir iš toli“ skaitė VDU Lietuvių literatūros katedros profesorė Irena Buckley. Apie paveldo reikalus kalbėjo laikinai atliekantis konsulato Sovetske vadovo funkcijas prof. dr. Bronius Makauskas. Jis rūpinasi lietuvių reikalais Tilžėje (Sovietske), Ragainėje, Lazdynuose (Mažojoje Lietuvoje). Jis šiuo metu yra mūsų Užsienio reikalų ministerijos darbuotojas ir antrą kartą atvažiuoja į Marijampolę. Pernai lankėsi konferencijoje „Po Donelaičio ženklu“.
Draugijos pirmininkė Vida Mickuvienė apgailestavo, kad į koncertą susirinko palyginti nedaug marijampoliečių: „Juk koncertavo geriausias Lietuvos choras ir aktorius, tik ką gavęs Auksinį kryžių, tad marijampoliečių tikrai galėjo būti daugiau. Jie praleido progą nemokamai pamatyti unikalią programą. Negi esame tik alaus ir popkultūros miestas?“. „Kur tie tūkstančiai mokytojų, gydytojų, teisininkų?“ – po renginio svarstė Vytautas Gaulia.
Renginį finansavo UAB Vidara, Marijampolės kultūros centras.
Apie Draugiją
Marijampolės Kristijono Donelaičio draugija dirba nuo 2010 m. ir šiuo metu Draugijoje yra per 60 įvairių profesijų narių, daug garbingų ir aktyviai dirbančių žmonių. Šiais metais Draugija švenčia savo veiklos penkmetį. Besiruošiant didžiajam 300 m. poeto gimimo jubiliejui, surengta daug reikšmingų renginių. Svarbiausi iš jų – talkos Tolminkiemyje ir Lazdynėliuose (poeto gimtinės ąžuolyne); paminklo K.Donelaičiui pastatymas mūsų mieste (2013 m.), tarptautinės konferencijos „Po Donelaičio ženklu“ suorganizavimas (2014 m.) ir Respublikos Prezidentės pakvietimas bei jos dalyvavimas konferencijos iškilmėse.
Parengta pagal Giedriaus Prunskaus ir Vidos Mickuvienės informaciją.