Techninė apžiūra nuo vasario – brangesnė
Nuo vasario pirmosios pasikeitė įkainiai už transporto priemonių techninę apžiūrą. Dėl naujų techninių reikalavimų kainos kilo apie 15 proc. Transporto priemonės nuo šiol apžiūrimos ilgiau ir nuodugniau.
TA centruose – nauja įranga ir daugiau darbuotojų
Europos Komisija prieš 5 metus priėmė direktyvą, reglamentuojančią techninės apžiūros atlikimo tvarką bei naujus reikalavimus, pagal kuriuos techninės apžiūros centrai (TAC) privalo automobilius ir jų priekabas tikrinti gerokai detaliau. Šie pokyčiai pakoregavo techninės apžiūros procedūras: vienos transporto priemonės patikra pailgėjo 7–15 minučių, priklausomai nuo transporto priemonės tipo. Pasak UAB „Transkona“ generalinio direktoriaus Pauliaus Pleskovo, dar 2012 m. visos Lietuvos techninės apžiūros įmonės ėmėsi papildomų investicijų į TA stočių infrastruktūros, technologinės įrangos pritaikymą ir naujos įrengimą, papildomo reikiamo personalo parengimą, nors iki pat š. m. vasario 1 d. buvo taikomos dar 2008 metais patvirtintos kainos. Iki vasario pirmosios TA kainavo 12,16 Eur. Dabar – 14,48 Eur.
„Nemažai investavome į specialią įrangą – greitaeigius ašių keltuvus, specialius sukamuosius stovus, OBD skaitytuvus, krovininių transporto priemonių apkrovos imitavimo įrenginius, pastatų stogines ir kitas priemones, leidžiančias įgyvendinti vis griežtėjančius ES direktyvų reikalavimus privalomosios TA atlikimui“, – dėstė P. Pleskovas. Generalinis direktorius išvardijo ir keletą nuo šiol taikomų papildomų tikrinimo priemonių: vairo mechanizmo apžiūra, atliekama tiek susukant vairuojamuosius ratus iki kraštinių padėčių į kairę ir į dešinę, kai ratai yra pakelti nuo žemės arba pastatyti ant specialių sukamųjų stovų, tiek sukant vairaratį, kai ratai yra įprastoje padėtyje – visiškai apkrauti stovi ant tvirto pagrindo. Taip pat turi būti apžiūrimi ratų guoliai, padangos ir patys ratai, sukant pakeltą ratą ar ratui riedant, priekabų automatinis stabdžių veikimas turi būti tikrinamas atjungus valdymo slėgį, atliekama ir išsamesnė elektroninių sistemų patikra.
„Dabar techninės apžiūros metu privaloma patikrinti ne tik transporto priemonėje įrengtų vidinės diagnostikos sistemos indikatorių siunčiamus signalus, bet ir fiziškai patikrinti atskirus konkrečios sistemos komponentus, tokius kaip ratų sukimosi greičio jutikliai, elektros laidai, kitos sudedamosios dalys“, – pasakojo P. Pleskovas.
Lietuvoje TA – pigiausia Europos mastu
Kaip tvirtina P. Pleskovas, nustatyta nauja TA kaina Lietuvoje ir toliau išlieka mažiausia Europoje. Anot jo, Latvijoje TA kainuoja 24 Eur, Estijoje – 32 Eur, be to, Latvijoje lengvasis automobilis į techninę apžiūrą privalo atvykti kasmet, o pas mus – kas 2 metus. Vakarų Europos valstybėse ar Skandinavijos šalyse privalomoji techninė apžiūra dar brangesnė, atskirose valstybėse lengvajam automobiliui techninės apžiūros kaina net kelis kartus didesnė nei pas mus.
Privalomos paslaugos – bendroji TA ir dūmų patikra
Šilalės techninės apžiūros stoties vyresnysis kontrolierius Algimantas Janulevičius pasakojo, kad per dieną užregistruojama nuo 16 iki 28 transporto priemonėms atliekamų paslaugų. Tai neatitinka TA atliekamų automobilių skaičiaus, kadangi vienai transporto priemonei mažiausiai reikia atlikti dvi paslaugas – bendrąjį TA ir dūmingumo patikrą. Dėl atliekamų paslaugų skaičiaus skiriasi ir transporto priemonių apžiūros laikas. Kaip teigia A. Janulevičius, kartais neužtenka ir valandos vienam automobiliui ar sunkvežimiui.
Nesureguliuotos šviesos – pagrindinis pažeidimas
Aktualiausi trūkumai, kurių turi beveik kiekviena transporto priemonė, yra susiję su šviesomis. „Užtenka pasikeisti perdegusią lemputę ir jau gali nebeatitikti techninių šviesos reikalavimų. Taip pat dažnai šviesos būna nesureguliuotos, jei automobilis buvo patekęs į avariją“, – pasakojo A. Janulevičius. Vyresnysis kontrolierius patikino, kad jei apžiūros metu kitų trūkumų neatrandama, šviesos yra sureguliuojamos nemokamai. Žinoma, tik tokiais atvejais, jai tai įmanoma padaryti. „Jei norėdami sureguliuoti šviesas turime išardyti automobilį, tuomet nesiimame šio darbo ir nukreipiame į autoservisą“, – teigė A. Janulevičius.
Pastaruoju metu tarp jaunimo itin populiarios buvo ksenoninės (pripildytos ksenono dujų) lempos, tačiau, kaip mums pasakojo vyresnysis kontrolierius, jei tokios lempos tinkamai neprižiūrimos – TA talono transporto priemonės savininkas negaus.
„Ksenonines lemputes galima naudoti, tačiau transporto priemonėje turi būti specialus žibintas ir valymo įrenginys, kadangi jos skleidžia šaltą šviesą. Žiemos metu, jei lemputės nenuvalytos, jos skleis blankią šviesą, ir vairuotojui bus sunku važiuoti dėl prasto apšvietimo“, – pasakojo A. Janulevičius. Jo teigimu, jeigu žibintas nepritaikytas ksenoninei lemputei, akinama priešais važiuojanti transporto priemonė.
Pamirškite platesnes padangas ir ratlankius
Vyresnysis kontrolierius primena ir apie tai, kad tamsinti priekinių langų – negalima, kadangi gamyklinis stiklas jau yra tonuotas, o uždėjus bet kokią tamsinančią plėvelę, bus peržengti visi normatyvai. Galinius langus galima tamsinti tuo atveju, jei galinio vaizdo veidrodėliai yra tvarkingi. Jei veidrodžiai netvarkingi, atsiras trūkumas ir dėl veidrodžių, ir dėl langų. Taip pat, pasak A. Janulevičiaus, dažnai pasitaiko netvarkingų pakabų, šarnyrų, vairo traukių antgalių, stabilizatorių antgalių ir įvorių.
Plačių ratlankių ir padangų mada taip pat gali pakišti koją, kadangi kitokių šių automobilio dalių, nei leidžia gamintojas, naudoti negalima. „Jei pakėlus transporto priemonę ir susukus ratus į dešinę ar kairę jie klius už kitų detalių, tuomet TA negali būti sėkminga. Anksčiau, kol nekeldavome transporto priemonių, buvo galima ir nepastebėti tokių dalykų, dabar tai nebepraslysta pro akis“, – pasakojo vyresnysis kontrolierius.
Pavojingos rūdys
Rūdys – labiau estetinis klausimas, tačiau, anot A. Janulevičiaus, transporto priemonė negali būti prarūdijusi. Prarūdijimas dėl susidariusių aštrių kampų gali kelti pavojų pro šalį einančiam žmogui, o eismo įvykio metu padaryti didesnės žalos. Vyr. kontrolierius sako, kad smulkūs prarūdijimai nėra fiksuojami kaip pažeidimai. Dėl to, ar spalva atitinka dokumentuose nurodytą – irgi jokių apribojimų. Tad perdažyti transporto priemonę galite drąsiai.