Teikdami pranešimą PRC911 Utenos rajono gyventojai jau deklaravo apie 1,5 mln. eurų grynaisiais gautų dovanų ir paskolų
Utenos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Utenos AVMI) informuoja, kad jau sulaukė 49 pranešimų PRC911 iš Utenos rajono gyventojų, kuriais gyventojai informavo mokesčių administratorių apie grynaisiais gautas paskolas ir dovanas, kurios neprivalėjo būti deklaruojamos, o sandoriai nepatvirtinti notaro, ir kurios buvo ar bus panaudotos brangiam turtui įsigyti.
Utenos AVMI primena, kad informaciją apie grynaisiais gautas paskolas ir dovanas gyventojai turi pateikti iki š.m. birželio 30 d., tad ketinantys tai padaryti, kviečiami nelaukti paskutinės dienos ir suskubti jau dabar. Pažymėtina, jog teikdamas patikslintą pranešimą po 2016 m. birželio 30 dienos, mokesčių mokėtojas galės tikslinti tik informaciją, susijusią su jau nurodytais šaltiniais, t. y. tuo atveju, kai teikiamas patikslintas pranešimas po 2016 m. birželio 30 dienos, į patikslintą pranešimą nauji šaltiniai negali būti įrašomi.
„VMI skatina savanorišką mokesčių mokėjimą bei bendradarbiavimą su mokesčių administratoriumi. Pranešimas apie gyventojų pajamų šaltinius, kuriais grindžiamas turto įsigijimas, yra viena iš priemonių, padėsianti mokesčių mokėtojui ateityje sulaukti mažiau klausimų iš VMI bei leisianti mokesčių administratoriui tiksliau identifikuoti rizikingus mokesčių mokėtojus, netrukdant sąžiningų“, – akcentuoja Utenos AVMI viršininkas Pranas Alsys, pažymėdamas, kad iki šiol nemaža dalis rizikingų mokesčių mokėtojų, dėl kurių įsigyto turto šaltinių teisėtumo VMI kildavo daug klausimų, bandydavo įrodinėti, kad pinigus gavo įvairių paskolų ar dovanų forma, pateikdavo (neretai ir fiktyvius, notaro nepatvirtintus) įvairius paskolų ar dovanų raštelius, tad nepateikęs tokios informacijos, t.y. PRC911 formos, gyventojas vėliau negalės VMI įrodinėti paskolų ar dovanų rašteliais savo įgyto turto teisėtumo.
Nors dauguma pranešimų PRC911 pateikiama be klaidų, tačiau Valstybinė mokesčių inspekcija pastebi, kad kai kurie gyventojai, pildydami pranešimą, įrašo nežinomą (klaidingą) Lietuvos gyventojo asmens kodą, kurio nėra Gyventojų registre, ar įrašo Lietuvos gyventojo asmens kodą, kuris neatitinka vardo ir pavardės pagal Gyventojų registrą. Dalis gyventojų neužpildo privalomų laukelių: „Šaltinio kodas“, „Šaltinio davėjo Asmens vardas ir pavardė (pavadinimas), „Valiuta“, „Valstybės kodas“ arba pastaruosius du laukelius užpildo ne iš sąrašo, pavyzdžiui, vietoj LTL įrašo LT ar LTU ir kt.
Utenos AVMI norėtų priminti, kad tikrindama gyventojų pajamas, mokesčių administratorius gali analizuoti ir kitų žmonių, iš kurių gautos paskolos ar dovanos, finansinę būklę, t.y. aiškintis, ar tie žmonės turėjo pakankamai pinigų dovanoms ir paskoloms teikti. Tad Valstybinė mokesčių inspekcija labai tikisi, kad mokesčių mokėtojai pateiks teisingą informaciją apie paskolas ir dovanas, o ne fiktyvius duomenis, bandant formaliai „pasiskiepyti“ nuo galimų rūpesčių dėl įsigyto turto iš nepamokestintų pajamų.
Vienkartinį pranešimą PRC911 apie dovanas ir paskolas, gautas po 2004 metų, pateikti reikia iki šių metų birželio 30 d. tik tuo atveju, jeigu gyventojas atitinka visas 5 sąlygas:
- gautos iš nuolatinių Lietuvos gyventojų, užsienio fizinių asmenų arba užsienio juridinių asmenų;
- pačiam mokesčių mokėtojui nebuvo privaloma šaltinių deklaruoti Metinėje pajamų mokesčio deklaracijoje, Metinėje gyventojo (šeimos) turto deklaracijoje, Nuolatinio Lietuvos gyventojo pranešime apie sudarytus sandorius arba Privačių interesų deklaracijoje;
- paskolos ir / ar dovanos yra panaudotos (arba numatoma panaudoti) turtui, kurio įsigijimo vertė viršija 15 000 eurų (iki 2014-12-31 – 50 000 litų), įsigyti nuo 2011 m. sausio 1 d.;
- sandoriai nėra notarinės formos;
- paskolos ir dovanos yra gautos grynaisiais pinigais.
Pranešimą lengviausia ir greičiausia pateikti per VMI Elektroninio deklaravimo sistemą (EDS) arba galima pristatyti į bet kurią apskrities valstybinę mokesčių inspekciją. Jį gali pateikti pats mokesčių mokėtojas ar jo įgaliotas asmuo.
Utenos AVMI primena, kad svarstantys, ar jiems reikia pateikti minėtąjį pranešimą, atsakymus į rūpimus klausimus gali rasti atnaujintoje dažniausiai užduodamų klausimų (DUK) apie PRC911 skiltyje, VMI interneto svetainėje adresu http://www.vmi.lt/cms/pranesimas-prc911-pagalba-mokesciu-moketojams-ir-vmi. Pasikonsultuoti su VMI specialistais mokesčių klausimais galima paskambinus telefonu 1882 arba +370 5 255 3190. Telefonu suteikta konsultacija yra lygiavertė rašytinei, nes pokalbiai yra įrašomi bei saugomi 5 metus.