Teismo sprendimu Nyderlandai privalės sumažinti azoto taršą
Išnagrinėjęs „Greenpeace“ iškeltą bylą, trečiadienį teismas nusprendė, kad Nyderlandai privalo pasiekti savo 2030-ųjų tikslą sumažinti azoto taršą – antraip šaliai grės 10 mln. eurų bauda.
Paskelbęs nedažnai valstybei skiriamą sankciją, Hagos teismas nurodė, kad Nyderlandų vyriausybė nedėjo pakankamai pastangų, kad sustabdytų laipsnišką kelių ES saugomų gamtos draustinių, reikalingų azotui absorbuoti, nykimą.
Azoto perteklius gali turėti žalingų pasekmių vandens, dirvožemio ir oro kokybei.
Teismas teigė, kad šiose Europos „Natura 2000“ programos saugomose teritorijose išmatuotas azoto lygis pasirodė kur kas didesnis, nei jos pajėgios absorbuoti, o tai prieštarauja tiek Nyderlandų, tiek Europos teisei.
Teismas pridūrė, kad Nyderlandams jau per vėlu pasiekti 2025-ųjų tikslus, tačiau pabrėžė, jog šalis privalo padaryti viską, ką gali, kad pasiektų tuos tikslus, kuriuos išsikėlė iki 2030 m. pabaigos.
Skelbdami savo sprendimą teisėjai pažymėjo, kad dabartinė kraštutinių dešiniųjų vadovaujama koalicija nutraukė kelis ankstesnės vyriausybės įgyvendintus projektus bei sumažino pereinamojo laikotarpio klimato fondą nuo 24 mlrd. iki 5 mlrd. eurų.
Teismas pabrėžė, kad tai „akivaizdus žingsnis atgal“, ir pridūrė, jog „neišvengiamai“ būtina „drastiškai sumažinti“ taršą.
Aplinkosaugos grupė „Greenpeace“ sakė, kad po tokio teismo sprendimo jai „palengvėjo“.
„Vyriausybė pažeidžia savo pačios įstatymus ir privalo nedelsdama sumažinti azoto taršą“, – teigė „Greenpeace Netherlands“ direktorius Andy Palmenas, kurį pacitavo Nyderlandų naujienų agentūra ANP.
Pagrindinė šalies ūkininkų sąjunga LTO pareiškė, kad sprendimas turės „didžiulį poveikį“ ūkininkams ir visai ekonomikai.
„Raginame valstybę šį sprendimą apskųsti“, – teigė LTO prezidentas Geras Koopmansas. Azotas yra įprasta trąšų sudedamoji dalis.
Žemės ūkis, transportas ir statyba – sektoriai, kuriems labiausiai reikia mažinti azoto taršą, teigiama vyriausybės interneto svetainėje.
Nyderlandų valstybė gali pateikti apeliacinį skundą, tačiau kol kas turės imtis priemonių, kad priartėtų prie savo 2030-ųjų tikslų.
Teismas nurodė, kad pagrindinis prioritetas turėtų būti skiriamas pažeidžiamiausioms vietovėms, kuriose susiduriama su pertekline amoniako ir azoto oksidų koncentracija.