Teisybės užsimaniusi Žagarės meno mokyklos bendruomenė prarado progą įsikelti į dvaro menes

Ir kas Joniškio Algimanto Raudonikio meno mokyklos Žagarės filialo mokytojus traukė už liežuvio. Būtų tylėję, viskas būtų baigęsi gerai. Ir politikai laimingi, ir direktoriai su gražesniais antpečiais, ir mokykla rūmuose gyventų. Bet štai – prasižiojo žmonės ne laiku ir ne vietoje. Suirzę politikai nebenori būti geri. Direktoriai prabilo metaforomis apie kiauras valtis. O vaikai ir mokytojai liks sename šimtamečiame pastate.
Vos prieš porą dienų socialdemokratas Mindaugas Balčiūnas ir liberalas meno mokyklos direktorius Vitolis Žukas aprodė mokytojams Žagarės dvaro rūmus. Joje kol kas veikia medžioklės trofėjų paroda, tačiau netrukus ragai ir iškamšos bus išgabenti.
Prašom – galite nuo rugsėjo pirmosios ateiti čia lyg į namus. Gyvenkite, mokykite vaikus dailės ir muzikos, gal net fortepioną naują nupirksime.
Tiksliau tariant, mokytojams buvo pasiūlyta perkelti visą meno mokyklos veiklą iš senučio, bet mielo angliško stiliaus pastato į tikrus dvaro rūmus, nepaaiškinus, kuo blogas senasis pastatas ir kas su juo bus po rokiruotės.
Joniškio Algimanto Raudonikio meno mokyklos Žagarės filialas yra įsikūręs Jaunimo gatvėje, seno dvaro parko gilumoje.
Pastatas priklauso Joniškio rajono savivaldybės administracijai ir pagal panaudos teisę yra perduotas Joniškio meno mokyklai. Tai yra kultūros paveldo objektas.
Dvaro rūmai meno mokyklai netinkami
Orinta Orlickienė, meno mokyklos mokytoja, teigia, kad Žagarės filialo darbuotojai prieš porą dienų buvo informuoti, kad jau šią rugsėjo pirmąją būtų galima sutikti naujose patalpose.
„Tai sužinojome labai atsitiktinai – tarsi gandų lygyje. Kalbų apie tai buvo jau pavasarį. Sužinojome, kad mūsų direktorius planuoja susitikti su Žagarės regioninio parko direktoriumi Mindaugu Balčiūnu tarsi galutiniam sprendimui“, – pasakoja mokytoja.
O.Orlickienė paskambino savo direktoriui V.Žukui ir paprašė, kad susitikime būtų leista dalyvauti ir mokytojams. Leido.
„Kėlėme klausimą, kodėl viskas taip skubota – juk dabartinis pastatas nėra griūvantis ar avarinės būklės. Atsakymo negavome“, – teigė mokytoja.
Mokytojai nebuvo sužavėti pasiūlymu keltis į dvaro rūmus. Veiklos būtų išmėtytos po visą pastatą. Patalpos pereinamos.
„Taip gaunasi, kad per mūsų patalpas pamokų metu galėtų vaikščioti žmonės iš virtuvės arba dvaro lankytojai. Be to, būtų sunku suvaldyti mokinius, kad šie ko neiškrėstų brangiems eksponatams. Dabar mes gyvename tarsi bendrabutyje – visi vienas kitam padedame“, – kalbėjo mokytoja O.Orlickienė.
Gandai ar faktai?
Mokytojos prašė patvirtinti arba paneigti gandus, kad senąjį pastatą planuojama kažkam parduoti. Ir kodėl viskas vyksta taip slaptai? Kodėl apie tokias mokyklos rokiruotes nieko nežino daugelis Joniškio tarybos narių?
Mokytojos teigia, kad, nežiūrint į visus neatsakytus klausimus, sąlygos meno mokyklai dvaro rūmuose yra tiesiog netinkamos. Vaikai praranda kiemą, vientisą ir jaukią erdvę.
„Jau sulaukėme pabarimų, kad kišame nosį, kur mums nepriklauso. Mokyklos direktorius išsireiškė, kad pradūrėme valtį, kurioje visi sėdime, kad be reikalo mus pasikvietė į susitikimą su M.Balčiūnu. Tiesą sakant, mes patys įsiprašėme, o jie neturėjo galimybės atsakyti“, – pasakojo O.Orlickienė.
Gyvas gandas, kad pastatą kažkam labai rūpi nusipirkti, o kažkas labai norėtų jį parduoti. O faktas yra tai, kad Žagarės regioninio parko direktorius M.Balčiūnas planuoja per artimiausius rinkimus kelti sparnus į Seimą.
Dar vienas faktas yra tai, kad tas pats parko direktorius pavasarį į meno mokyklą buvo atvedęs moterį, kuri viską fotografavo ir teiravosi, ar laiptai autentiški, ar yra senovinių krosnių. Mokytojai tiksliai nežino, kas buvo ta moteris.
Meno mokykla – kūrybinė Žagarės zona
Sarah Mitrikė, Žagarės vyšnių festivalio sumanytoja ir alternatyvaus meno „Fringe“ festivalio rengėja, taip pat mano, jog Žagarės meniškas veidas labai nukentėtų, jei meno mokyklos erdvę „prarytų“ dvaro rūmai.
„Įsivaizduokite, kad iškeliate kunigą iš bažnyčios ir liepiate jam laikyti mišias darželyje. Žagarės žavesys yra mažose kūrybinėse zonose, kurios veikia ne scenose“, – kalbėjo S.Mitrikė.
Moteris priminė, kad per Žagarės „Fringe“ festivalį buvo atvertos kai kurios unikalios miestelio vietos.
Meno mokykla buvo viena iš jų. Joje vyko lėlių teatrų festivalis, įvairūs užsiėmimai. Naktį mokyklos sodas buvo apšviestas meniškomis iliustracijomis.
S.Mitrikė siūlo visiems rajono tarybos nariams užsukti į mokyklą ir pamatyti, kaip iš tiek mažai išteklių yra sukuriama tiek daug aistros.
„Džiaugiamės, kad staiga nebeliko planų panaikinti mokyklą arba ją perkelti kitur. Perkeldami veiklas ir žmones iš savo namų tarsi užpučiame žvakę, kuri yra gyva šio pastato energijos dėka“, – karštai aiškino S.Mitrikė.
„Meno žmonės – prisigalvoja“
Meno mokyklos direktorius V.Žukas dėl staigių pokyčių kaltino mokytojų plepumą: „Kalbų buvo, pasvarstymų, bet prie bendros nuomonės nebuvo prieita. Visada ieškome naujų patalpų, nes pastatas senas, reikalauja renovacijos. O dvaras renovuotas, šilta, šviesu.“
Direktorius patikslino, kad jo nuomonė buvo kitokia nei pedagogų. Pastatas – šimto metų senumo: „Savivaldybė reikiamų lėšų renovacijai neskirtų. Fondų, kurie finansuotų pastato renovaciją, taip pat dar neradome.“
V.Žukas tvirtino, kad mokyklos mokytojai prieštarauja pokyčiams dėl savo patogumo, o ne vaikų.
Kodėl mokytojų nuomonė staiga tapo tokia svarbi? „Jeigu yra negatyvi nuomonė, o jau yra, kaip gali būti tolimesni žingsniai. Jau skambino žiniasklaidai“, – guodėsi viešumo pertekliumi direktorius.
Kam atitektų dabartinis mokyklos pastatas, jei vaikai persikeltų į dvaro rūmus? Kodėl jokie fondai neremia tokio įdomaus pastato renovacijos? Gal niekur nesikreipta? Gal į fondus draudžiama kreiptis be rajono valdžios ar regioninio parko žinios?
Direktorius sakė nebespėliosiantis, nes dabar jau šaukštai po pietų – mokykla lieka savo vietoje – mokytojų plepumas nubaidė išganingas permainas.
„Nežinau, ko jie ten prikuria. Mėgsta prikurti… Mokytojai, o dar – meno žmonės – labai kūrybingi“, – komentavo mokytojų pasisakymus ir tiesos paieškas direktorius.
Nebepalaiko savo idėjos
M.Balčiūnas leido suprasti, jog norai buvo kilnūs, tačiau gandų nešiotojai viską sugadino: „Pavasarį, kai pasikeitė rajono valdžia (prie miesto vairo stojo visus savo bendražygius metę bei susimetę socdemai ir liberalai red.past.) žiūrėjome kompleksiškai – seniūnija, biblioteka ir meno mokykla yra netinkamose patalpose. Ieškojome visokių variantų.“
Pabrėžė, kad idėja nebeegzistuoja, nebėra apie ką ir kalbėti. Kodėl šviežia idėja, kuomet mokytojams jau rugėjo 1-ąją būtų tekę dirbti dvaro rūmuose, per vieną dieną mirė?
„Pedagogai nelabai suprato esmės. Aš asmeniškai turiu teisę nebepalaikyti šios idėjos. Nenoriu veltis į tas peripetijas. Tegul sėkmingai atskirai dirba mokykla. Tegul toliau sėkmingai dirba regioninis parkas“, – M.Balčiūnas pripažino, jog pasiūlymas mokyklai buvo jo.
Kam tektų senasis mokyklos pastatas? „Man to pastato tikrai nereikia. Parkas turi savo pastatą. Žinoma, gaila, kad pakankamai blogos būklės tie pastatėliai.“
Tai kur ta esmė, kurios nesuprato Žagarės meno mokyklos pedagogai? „Geras tikslas pasiekiamas, kai yra vieninga nuomonė, geranoriškumas. Gandų pasaulyje nemėgstu gyventi“, – vėl aplinkui kalbėjo M.Balčiūnas.
Parko direktorius teigė, kad neplanavo rajono tarybai teikti jokio pasiūlymo dėl mokyklos perkėlimo į dvaro rūmus. Jo nuomone, tai turėjo daryti savivaldybės Švietimo skyrius.
O gal būtų galima tiksliau sužinoti, kokia ponia pavasarį domėjosi mokyklos pastatu? „Yra begalės ponų ir ponių, kurie domisi. Tai savivaldybės turtas, kuris galėtų būti parduodamas viešuose aukcionuose. Beje, tai gana problematiškas objektas. Sklypo nesuformuosi, nes tai dvaro teritorija. Kultūros paveldas. Po parką automobiliais važinėti negalima“, – atsakė Žagarės regioninio parko direktorius M.Balčiūnas.