Telšių skulptoriai prisidėjo prie Ferdinando skvero Klaipėdoje rekonstrukcijos
Vilniaus dailės akademijos (VDA) Telšių fakulteto magistrantai ir bakalaurantas išgraviravo Ferdinando skvero Klaipėdoje grindinį. VDA Dizaino inovacijų centras užtikrina sklandų VDA bendruomenės ir išorės užsakovų bendradarbiavimą gerinant viešąsias erdves. Vienas iš tokio bendradarbiavimo pavyzdžių – Ferdinando skvero Klaipėdoje grindinio graviravimas.
Skvero išplanavimas darytas pagal 1903 m. Vitės priemiesčio planą, sumažintą 10 kartų. Jo takai atkartoja buvusių gatvių tinklą, šalia jų matosi stovėjusių pastatų kontūrai, kuriuos graviravo VDA Telšių fakulteto skulptoriai Taikomojo meno studijų programos pirmo kurso magistrantai Mantas Petreikis bei Donatas Repeika ir Taikomosos skulptūros studijų programos antrakursis Kazimieras Justinas Vaitkus. Darbams vadovavo skulptorius ir VDA Dizaino inovacijų centro projektų vadovas doc. Marius Norkus.
Skulptorių komandai teko susidurti su nemažai iššūkių. Ypač daug netikėtumų kėlė oro sąlygos. „Lietus, stiprus vėjas kėlė ne tik sunkumų mums patiems, bet ir taršė įrankius, kuriuos tekdavo slėpti po plėvelėmis. Bandėme statytis pavėsinę, bet ir ji nepadėjo, nes pajūrio oras tokias pastangas greitai nupūsdavo į šoną. Orai kartais būdavo tokie nepakenčiami, kad darbus tekdavo atidėti kitai dienai“, – prisimindamas sąlygas, kuriomis kūrė grožį uostamiesčio skverui, pasakojo skulptorius M. Petreikis.
Vėliau Ferdinando skvero grindinyje išgraviruotuose pastatų kontūruose turėtų atsirasti lentelės su numeriais, pagal kuriuos informaciniuose stenduose bus galima atsekti gatvių ir namų pavadinimus. Tad VDA skulptoriai ant grindinio sukūrė tarsi didelį žemėlapį.
D. Repeika buvo atsakingas už namų kontūrų šablonų darymą. Pats darbas, anot kūrėjo, buvo pakankamai mechaniškas. „Gautus skvero brėžinius reikėjo apdoroti kompiuterine programa, nusibraižyti ant popieriaus ir išpjaustyti. Per kelis mėnesius buvo panaudota virš 500 metrų popieriaus, o braižant tokį kiekį natūraliai atsiranda neatitikimų, kurių taisymas atima nemažai laiko“, – apie iššūkius, kuriuos turėjo įveikti kalbėjo D. Repeika.
Perkeltas brėžinys ant grindinio buvo graviruojamas su specialiomis staklėmis. Kūrėjų komanda jas pritaikė graviruoti akmenį. Skulptoriams teko įvaldyti darbą būtent su tokiais įrankiais.
„Dirbti su šiais įrankiais rankomis nėra lengva. Tačiau šios staklės leido graviruoti tiesias linijas ir nustatytą gylį, jos supaprastino darbo procesą, o tai buvo labai svarbu tokiame dideliame plote“, – aiškino M. Petreikis.
Paties skvero plotas yra maždaug 2,7 tūkst. kv. metrų. Tai sudaro maždaug trečdalį futbolo stadiono ploto. Tokių projektų net ir įsitvirtinusiems skulptoriams pasitaiko retai, todėl VDA Taikomojo meno magistrantūroje studijuojantys skulptoriai M. Petreikis ir D. Repeika šią patirtį savo biografijoje įsirašo kaip ypatingą, turėsiančią išliekamąją vertę.