Telšiuose aidėjo VII sakralinės muzikos festivalio garsai
Telšiuose iškilmingai paminėtos 130-osios profesionalaus muziko, kompozitoriaus, vargonų virtuozo ir chorų dirigento Albino Jasenausko gimimo metinės. Suorganizuotas VII sakralinės muzikos festivalis. Vidurdienį miesto amfiteatre surengta sakralinės muzikos valanda, o vakaro koncerto garsai aidėjo Telšių Šv. Antano Paduviečio katedroje.
Jei paklaustume, retas telšiškis nebūtų girdėjęs apie A. Jasenausko veiklą. Tai žmogus, palikęs gilų pėdsaką ne tik Žemaitijos, bet ir visos Lietuvos muzikiniame gyvenime. Nuo 1960 m. jis apsigyveno Telšiuose, vadovavo Taikomosios dailės technikumo chorui, steigė vokalinius ansamblius, kultūros namuose ruošė solistus, organizavo ir vadovavo pensininkų saviveiklos kolektyvui, laisvalaikiu grojo vargonais Alsėdžiuose, Lieplaukėje, Žemaičių Kalvarijoje, Karklėnuose (Kelmės raj.).
Meilė muzikai Jasenauskų gyvenime ėjo iš kartos į kartą. Dar būdamas vaikas, Albinas jau pavadavo tėvą, o jo dukra Irena Jasenauskaitė – Dylevičienė taip pat nusprendė eiti muzikos keliu ir pasiekė aukštų rezultatų.
A. Jasenauskas buvo vienas žymiausių XX a. Lietuvos vargonininkų, puikų muzikos jausmą turintis kompozitorius, chorų dirigentas ir nepriekaištingas pedagogas, kuris paruošė daug gerų ir visiems pažįstamų dainininkų: J. Brencienę, D. Zamelytę, G. Vidmantą ir kt.
Žymus muzikas koncertavo visoje Žemaitijoje, per radiją ir televiziją. 1967 m. paskutinį kartą Nevarėnuose dirigavo pensininkų chorui ir atsisveikino su scena. „Turiu 86 metus. Su dviem lazdelėm vos pavaikštau po kambarį. Ilgą amželį nugyvenau. Jame sutikau visokių žmonių. Bet troškau tik vieno: kad daina ir muzika palengvintų jų gyvenimą, darytų gražesnį“, – prieš pat mirtį kalbėjo maestro A. Jasenauskas. Iki atvykdamas gyventi į Telšius, muzikas jau buvo pagyvenęs ir dirbęs Kijeve, Smovkoje, kalėjo Maskvos kalėjime. Nuolatiniai persekiojimai neleido kompozitoriui ir vargonininkui ilgam apsistoti vienoje vietoje, tačiau jis visą gyvenimą mokė muzikos kitus bei koncertavo, taip pat sukūrė nemažai giesmių ir dainų.
Telšių miesto amfiteatre sakralinės muzikos valandoje koncertavo „Mikro Ensemble“ iš Vilniaus (sopranas Justina Leinartaitė, mecosopranas Eglė Čičinskaitė, tenoras Vaidas Bartušas, bosas Arūnas Maliukas), Naujosios Akmenės mišrus kamerinis choras (vad. Meilutė Girskienė), Telšių kultūros centro mišrus choras „Žemaičiai“ (vad. Gintaras Vaitkaitis).
Renginyje dalyvavę Telšių rajono savivaldybės meras Petras Kuizinas bei socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė džiaugėsi dar vienu Telšiai – Lietuvos kultūros sostinė 2016 renginiu, kuris sužavėjo ne vieną muzikos meno gerbėją. Už nuoširdų sakralinės muzikos ir chorinio meno puoselėjimą rajono vadovas įteikė padėkas atlikėjams, jiems taip pat padovanotos suvenyrinės šiųmetės kultūros sostinės dovanos, padėkota renginio režisierei ir idėjos puoselėtojai Telšių kultūros centro režisierei Alinai Gintalienei.
Sakralinės muzikos festivalį vedė Plungės rajono savivaldybės Žlibinų kultūros centro direktorius Žydrūnas Purauskis.
VII sakralinės muzikos festivalis dailiai persipynė su respublikine neįgaliųjų bendruomenės švente „Būkime kartu“, tad telšiškiams ir miesto svečiams suorganizuota turininga diena: vyko mugės, koncertai keitė koncertus.
A. Jasenauskas šventadieniais, po šv. Mišių mėgdavo solo pakoncertuoti vargonais taip sukurdamas šventę klausytojams, nes, kai vargonais užgrodavo maestro, per susirinkusius nuvilnydavo susikaupimo ir palaimos šiurpulys.
Tad neatsitiktinai VII sakralinės muzikos festivalis tęsėsi Šv. Antano Paduviečio katedroje, kur po šv. Mišių pristatyta muzikinė, programa sakralinės muzikos meno gurmanams. Koncertavo Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro choras, orkestras, maestro Alvidas Remesa, profesorius Pranciškus Narušis (birbynė), solistai Rita Petrauskaitė ir Artūras Kozlovskis.
„Gera muzika daro žmones geresniais. Tai dvasinis maistas“, – mėgo kartoti kompozitorius ir dosniai dalino jį Telšių krašto žmonėms. Po koncerto aplankytas A. Jasenausko kapas Telšių miesto senosiose kapinėse, padėta gėlių, uždegtos žvakės.