Telšiuose duris atvėrė vienintelis Žemaitijoje Taikomųjų kultūros paveldo tyrimų ir konservavimo centras
Telšiuose – Lietuvos kultūros sostinėje 2016 šiandien atidarytas Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto (VDA TF) Taikomųjų kultūros paveldo tyrimų ir konservavimo centras. Tai VDA Telšių fakulteto šakinis padalinys. „Vilniaus dailės akademijos Telšių fakultetas – unikali mokykla, o šis centras – puiki galimybė sutelkti visą intelektinį potencialą“,– perkirpęs simbolinę juostelę kalbėjo VDA TF dekanas docentas Ramūnas Banys.
Renginyje Telšių Žemaitės dramos teatro vaikų ir jaunimo studija SAVI (režisierė Laimutė Pocevičienė) teatralizuotai pristatė tuometės Telšių amatų mokyklos istoriją (dabar – VDA TF). Šiemet švietimo įstaigai ir iškilių menininkų kalvei sukanka 85-eri.
Pasveikinti atidarymo proga atvyko daug svečių. Sulaukta paveldosaugininkų, architektų, žinomų menininkų, šalies valdžios dėmesio. Statybas centre atlikusio rangovo UAB „Statmax“ vadovas Juozas Valužis dekanui iškilmingai įteikė simbolinį VDA TF Taikomųjų kultūros paveldo tyrimų ir konservavimo centro raktą. „Atlikome darbus ir išeiname, bet paliekame išliekamąją pridėtinę vertę, kuria naudosis ne tik meno bendruomenė, bet visi gyventojai“,– kalbėjo J. Valužis.
Dekanas R. Banys papasakojo apie projektą „Taikomųjų kultūros paveldo tyrimų ir konservavimo centro Telšiuose, Kęstučio g.3-2, steigimas ir veiklos stiprinimas“, finansuojamą 2009-2014 m. Europos ekonominės erdvės (EEE) finansinio mechanizmo programos „Kultūros ir gamtos paveldo išsaugojimas ir atgaivinimas“ lėšomis. Dalį projekto finansavo Telšių rajono savivaldybė. Vertė – per 434 tūkst. eurų.
„Pastebėjome, kad anksčiau ne visos erdvės buvo išnaudotos, pasistengėme, jog jos visos pradėtų funkcionuoti. Centro veikla pradėta praėjusių metų birželį, atlikta nemažai darbų, aplankytos 29 vietos, kuriose pristatytas centras. Bendradarbiaujame su Žemaičių muziejumi „Alka“, Mažeikių ir Kretingos muziejais“,– pristatė nuveiktus darbus R. Banys.
Atidarymo proga sveikino kultūros viceministras Romas Jarockis, linkėjo visokeriopos sėkmės, vylėsi, kad patirtis, gauta iš Skandinavų šalių apie medinio paveldo išsaugojimą, bus naudinga.
„Idėja atverti centrą brendo seniai. Džiugu, kad jo durys atidarytos šiemet, ypatingais metais Telšiams, nes juk esate Lietuvos kultūros sostinė. Tačiau, kaip pasakytų vyskupai, juk niekas nevyksta be priežasties. Mūsų istorija prasideda nuo daiktų, senų fotografijų, kėdžių… Atsiradęs ryžtas parengti projektą – pagarba istorinei atminčiai“,– sveikindama kalbėjo Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos direktorė Diana Varnaitė.
Sėkmingo darbo linkėjo VDA Tarybos narys profesorius daktaras Adomas Butrimas. Jis džiaugėsi, kad reikšmingo paveldui išsaugoti skirto centro atidarymas vyksta būtent jo gimtuosiuose Telšiuose.
Telšių rajono savivaldybės vicemeras Kęstutis Gusarovas pastebėjo, kad tai gražina miestą ir Telšius pristato kaip regiono lyderį. „Pereiname iš menų į kultūros paveldo miestą“,– kalbėjo vicemeras ir VDA TF dekanui įteikė žibintą kaip simbolį atsiradus dar vienam kultūros židiniui.
Prasmingo, kūrybiško pavasario bei ilgų gyvavimo metų linkėjo Telšių vyskupas Jonas Boruta SJ.
VDA TF Taikomųjų kultūros paveldo tyrimų ir konservavimo centras – ne tik restauravimo centras, bet ir parodų salė, čia vykta konferencijos, paskaitos, pristatoma edukacinė veikla. Centras įkurtas Telšių senamiestyje, unikalioje vietoje, kur tvyro istorinė – kultūrinė aura.
Čia dirba keturi žmonės (du restauratoriai, du tyrėjai), yra restauravimo dirbtuvės, ekspozicijų salė, įrengti kabinetai. Įsigyta medžio apdirbimo įranga, rankiniai įnagiai. „Centras atviras visiems, stengiamasi įtraukti jaunimą, studentus, mokinius, teikiamos paslaugos privatiems asmenims. Numatomos vykdyti paslaugos: mokslinių tyrimų ir taikomosios veiklos konsultavimo; medinio kultūros paveldo objektų konservavimo ir restauravimo; neformaliojo švietimo; projektų vadybos ir administravimo; renginių organizavimo. Ateityje kuriami planai atnaujinti ne tik baldus ar mažąją architektūrą, bet ir pastatus.