Telšiuose pirmuosius žiedus išskleidė festivalis „Aš pasiejau vėina popā“
Žemaičiai gali didžiuotis, kad į Telšius atvyko gausus būrys svečių iš užsienio. Ketvirtadienį šiųmetėje Lietuvos kultūros sostinėje prasidėjo X tarptautinis vaikų ir jaunimo folkloro festivalis „Aš pasiejau vėina popā“. Praeitame amžiuje Žemaitijos sostinėje pasodintas stebuklingas augalas POPA. Tuomet dar niekas nežinojo, kokių galių jis turi. POPA išgyveno dvidešimt metų, o kas antrus metus jį gaivino ir kedeno ypatingi lankytojai.
Festivalio sumanytoja ir organizatorė – Telšių rajono kultūros centro vaikų ir jaunimo folkloro ansamblio „Čiučiuruks“ vadovė Rita Macijauskienė. Šių metų jubiliejinė POPA į savo šventę sukvietė būrį bičiulių, kurie, susispietę į draugingus spiečius, tarsi bitelės, gerdami iš žiedų nektarą, apdainuos septynias kalvas, kad visi drauge, bičiulystėje, patirtų neapsakomą bendrumo laimę.
Pirmieji koncertą pradėjo svečiai iš užsienio – bulgarai, lenkai ir slovakai. Jaukioje kamerinėje Telšių Žemaitės dramos teatro aplinkoje atlikėjai pasirodė su trenksmu. Ošė visa žiūrovų salė, gausių aplodismentų sulaukė ne vienas muzikantų ir šokėjų pasirodymas.
Pirmojo festivalio renginio „Žalė popā suodinau“ žiūrovams anglų kalba pristatytas filmas apie Telšius, dviem kalbomis pasveikinti X tarptautinio vaikų ir jaunimo festivalio „Aš pasiejau vėina popā“ dalyviai, užsienio kolektyvų vadovai ir žiūrovai. Telšių rajono savivaldybės meras Petras Kuizinas pasisveikino su internacionaliniais artistais ir žiūrovais, džiaugėsi vykstančiu festivaliu, pristatė, kad teisėtas Telšių miesto simbolis yra bijūnas (pinavija). P. Kuizinas, linkėdamas, kad viešnagė Žemaitijos sostinėje teiktų malonumą, trijų šalių kolektyvų vadovams įteikė po ženklelį – bijūno žiedą.
Kaip ir pridera, renginys prasidėjo festivalio himnu „Aš pasiejau vėina popā“, kurį atliko Telšių kultūros centro vaikų ir jaunimo folkloro ansamblis „Čiučiuruks“.
Pirmieji užsieniečių koncerte šoko svečiai iš Bulgarijos. Vaikų ir jaunimo folkloro šokių ansamblio „Haskovo“ (vadovė Nadezhda Atanasova) savito žavesio ir išvaizdos kolektyvą sudaro per 170 šokėjų nuo 5-erių iki 25-erių metų. Visi šokėjai skirstomi į įvairias grupes pagal jų amžių.
Jaunųjų grupėje siekiama kurti sudėtingus, bet vaizdingus šokių pasirodymus. Semiamasi idėjų iš visų Bulgarijos etnografinių regionų. Šios grupės atlikimo meistriškumas leidžia žiūrovui perteikti Bulgarijos folkloro šokių grožį ir įvairovę.
Po ekspresyvaus bulgarų pasirodymo linksmybes tęsė Lenkijos jaunimo folkloro ansamblis „Wiyrchowianie“ (vadovai Agniezka ir Barlomiej Koszarkowie). Ansamblis „Wiyrchowianie“ gyvuoja jau nuo 1923 m. Kolektyvas reprezentuoja aukštumų folklorą. Į grupės repertuarą įeina „Wedding Mountain“ („Vestuvių kalnas“) ir programos, vaizduojančios spalvingą kalnuotosios Podhale folklorą, pagrįstos Karpatų piemenų kultūra.
Renginį baigė išraiškingieji slovakai. Svidniko miesto kultūros centro folkloro ansamblio „Makovička“ repertuaras yra įvairialypis. Jį sudaro merginų, vaikinų soliniai šokiai bei poriniai šokiai ir vaikų žaidimai. Dainų programoje – rusinų, šarį bei Zemplin regionų tradicinės dainos. Kolektyvo muzikantai groja šokiams, dainoms bei instrumentinius kūrinius.
Žaismingai pirmąją festivalio dieną nuspalvinę atlikėjai iš užsienio žada dar daug staigmenų skirtingose Telšių miesto erdvėse. Kolektyvai ne tik šoks ir dainuos, bet ir mokys savo kalbos, vaišins gardžiausiais kultūrinio paveldo patiekalais.