17 vasario, 2017
Ernesta Strakšytė, Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Ryšių su visuomene skyriaus vyriausioji specialistė

Tik bendradarbiaudami galime pasiekti apčiuopiamų rezultatų

Lietuvoje netyla istorijos apie smurtą šeimose, diskutuojama apie socialinių bei vaikų teisių apsaugos darbuotojų darbą, pilietinį sąmoningumą, svarstoma, kaip galima užkirsti kelią nelaimėms bei užtikrinti saugumą šeimose. Klaipėdos rajono mero pavaduotoja Violeta Riaukienė teigia, kad situacija gali pasikeisti tik stiprinant tarpinstitucinį bendradarbiavimą ir vardija konkrečius žingsnius, ką dėl to padarė savivalda.

Kokios socialinės paslaugos teikiamos Klaipėdos rajono gyventojams?

Nemažai lėšų iš biudžeto skiriame socialinėms paslaugoms finansuoti, tačiau kai kurioms iš jų dar trūksta viešumo, viešinimo, būtina plačiau skleisti informaciją apie teikiamas paslaugas. Klaipėdos rajone iš viso veikia 6 Savivaldybės socialinių paslaugų įstaigos, kuriose teikiama pagalba šeimoms, suaugusiesiem ir vaikams, senyvo amžiaus bei neįgaliems žmonėms. Teikiamų paslaugų spektras platus − nuo pagalbos namuose, dienos socialinės globos iki bendruomeninių vaikų globos namų, vaikų dienos centro.

Klaipėdos rajono savivaldybėje taip pat teikiamos šios specialiosios paslaugos: pagalba į namus, socialinių įgūdžių ugdymas ir palaikymas, laikinas apnakvindinimas krizių centre, intensyvi krizių įveikimo pagalba, apgyvendinimas nakvynės namuose ir krizių centruose, dienos socialinė globa, trumpalaikė ir ilgalaikė socialinė globa, psichosocialinė pagalba krizių centre, pagalba globėjams ir įvaikintojams bei siekiantiems jais tapti.

Svarbu, kad šiais metais numatyta teikti dar daugiau paslaugų, kurios padės mūsų rajono šeimoms, susiduriančioms su įvairiomis problemomis. Taip pat visada raginame nevyriausybines organizacijas dalyvauti projektinėje veikloje, skatiname suteikti kuo daugiau bendrųjų socialinių paslaugų. 

Šiuo metu yra rengiamas visų teikiamų socialinių paslaugų tinklelis, sisteminame informaciją apie kiekvienoje seniūnijoje teikiamas paslaugas. Ketiname patraukliai, paprastai ir plačiai viešinti šią informaciją. Pasitaiko, kad žmonės nežino, kokiomis paslaugomis gali naudotis, tuo tarpu savivalda iš biudžeto finansuoja įstaigų, etatų išlaikymą, remia vykdomas programas, projektus. Norėtųsi, kad paslaugos pasiektų didesnį ratą žmonių.

Pagal šiems metams planuojamą biudžetą socialinei apsaugai teks 5,9 mln. eurų arba 13,9 proc. visų biudžeto asignavimų. Pernai socialinei apsaugai išleista 5,2 mln. eurų. Didesnės lėšos planuojamos socialinėms išmokoms, pašalpoms ir kompensacijoms, pradedama vykdyti Lapių pagrindinės mokyklos buitinio pastato rekonstrukcija, pritaikant jį socialinių paslaugų teikimui, kartu su Europos Sąjungos lėšomis įgyvendinamas projektas „Klaipėdos rajono savivaldybės socialinio būsto fondo plėtra“, daugės socialinių būstų, planuojami Viliaus Gaigalaičio globos namų teritorijos sutvarkymo ir apželdinimo darbai, numatomos lėšos butui, skirtam globojamiems vaikams apgyvendinti, pirkti.

Kokias paslaugas numatyta teikti 2017 metais?

Šeimos dažniausiai patiria krizes dėl skyrybų, vaikų auklėjimo, netekčių, smurto artimoje aplinkoje, priklausomybių. Tinkamai spręsti šeimoms iškylančias problemas galėtų padėti kompleksiškai teikiamos paslaugos šeimai. Praėjusiame Tarybos posėdyje buvo pritarta projekto „Kompleksinių paslaugų šeimai teikimas Klaipėdos rajono savivaldybėje“ paraiškos teikimui pagal 2014−2020 metų ES fondų investicijų veiksmų programą.

Projekto tikslas – sudaryti sąlygas rajono savivaldybėje gyvenančioms šeimoms gauti kompleksiškai teikiamas paslaugas kuo arčiau jų gyvenamosios vietos, padėti įveikti iškilusius sunkumus ir krizes bei derinti šeimos ir darbo įsipareigojimus. Labai svarbu, kad šios paslaugos bus teikiamos visoms šeimoms, t. y. norinti dalyvauti veikloje, šeima nebūtinai turės būti priskirta socialinės rizikos šeimoms.

Projekto vykdymo metu bus teikiamos paslaugos šeimoms ir jų vaikams. Pavyzdžiui,  bus rengiami pozityvios tėvystės mokymai, skirti šeimoms, kurios augina vaikus, jų laukiasi ar patiria sunkumų juos auklėjant.

Psichosocialinė pagalba bus teikiama šeimoms, išgyvenančioms krizę ar patyrusioms traumuojančių emocinių išgyvenimų bei siekiančioms įveikti įvairias priklausomybes.

Bus teikiamos ir šeimos įgūdžių ugdymo ir sociokultūrinės paslaugos, kurios padės šeimoms, stokojančioms reikalingų įgūdžių bei gebėjimų šeimos gyvenime: bus mokoma valdyti finansus, atpažinti krizes ir jas valdyti, palaikyti pozityvius tarpusavio santykius. Tai nebus vien teorinės paskaitos, bet savitos problemų sprendimo „dirbtuvės“. Bus analizuojami kopnkretūs atvejai, specialistai kartu su mokymų dalyviais ieškos geriausių išeičių iš sudėtingų situacijų, mokys įveikti įvairius sunkumus.

Kol suaugusieji dalyvaus projekto veiklose, bus teikiamos vaikų, nelankančių bendrojo lavinimo mokyklų, priežiūros paslaugos. Visas šias paslaugas turėtų gauti mažiausiai 300 šeimų. Šiam projektui vykdyti teikiama paraiška, iš Europos Sąjungos lėšų planuojama gauti 384 tūkst. eurų, jo trukmė – ketveri metai.

Taip pat šiuo metu yra vykdomas ir Visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos projektų atrankos konkursas, kuriuo siekama telkti bendruomenes sveikatos stiprinimui. Bendra konkursui skiriama lėšų suma – 6,9 tūkst. eurų. Bus remiami prevenciniai projektai, skirti įvairaus amžiaus grupėms: projektai skirti sveikatą stiprinančio fizinio aktyvumo ir sveikos mitybos skatinimui bei projektai tėvystės įgūdžių ugdymui.

Svarbu, kad planuojant naujas veiklas siekima kuo daugiau paslaugų, mokymų teikti ir rengti seniūnijose, kad paslaugos būtų prieinamos arti namų.

Kaip manote, ar užtenka vykdomų ir numatytų teikti paslaugų, kad būtų galima užkirsti kelią nelaimėms šeimose?

Pastaruoju metu viešojoje erdvėje daug kritikos sulaukia socialiniai darbuotojai bei vaikų teisių specialistai. Ne visada ši kritika yra pelnyta, tačiau įstaigoms, darbuotojams, institucijoms, atsakingoms už vaikų gerovę, tikrai trūksta bendradarbiavimo, kuris galėtų išspręsti daugelį problemų. Svarbu užtikrinti, kad tarp raštų, laiškų nepasimestų šeima, kuriai reikia pagalbos. Galbūt kartais vietoje ilgo susirašinėjimo užtenka tik skambučio ar to, kad šeimoje apsilankytų specialistai ir spėtų suteikti šeimai visą jai reikalingą pagalbą dar neįvykus nelaimei.

Bendradarbiaujant institucijoms, atkreipus dėmesį į signalus, šeimoms yra laiku suteikiama pagalba ir parama. Pavyzdžiui, socialiniai darbuotojai atlieka prevencinį darbą, kai jie dirba ir su vadinamosiomis „signalinėmis“ šeimomis, kurios dar nėra įtrauktos į socialinės rizikos šeimų sąrašą, tačiau jau atkreipė gydymo, ugdymo įstaigų ar policijos dėmesį.

Džiaugiuosi, kad tarpinstitucinis bendradarbiavimas Klaipėdos rajonos seniūnijose tampa glaudesnis, visi specialistai aptarti pagalbos šeimoms renkasi kartą per porą mėnesių arba pagal poreikį. Įvertinami pokyčiai, sudaromas veiksmų, priemonių planas, jo laikomasi, atsiskaitoma.

Savivaldybė prisideda prie priklausomybių gydymo ir materialiai. Jei svaigalais piktnaudžiaujantys, vaikus auginantys šeimos nariai apsisprendžia keisti gyvenimo būdą, galime finansuoti jų gydymą, suteikti kitos konkrečios pagalbos. Gana sėkmingai Klaipėdos rajone veikia ir anoniminių alkoholikų savipagalbos grupės. Mano žiniomis, vien Priekulėje, po apsilankymų šių grupių susisitikimuose, per pastaruosisu kelis mėnesius net keli žmonės jau kurį laiką gyvena blaiviai.

Daug kalbama ir apie tai, kas turėtų pasirūpinti vaikais bet kokiu paros metu paimtais iš šeimų. Su specialistais diskutuojama apie socialinius globėjus. Socialinis globėjas gali atlikti budinčio globėjo funkciją, t. y. būti pasiruošęs bet kuriuo paros metu priimti į savo šeimą tėvų globos netekusius vaikus. Visai neseniai pasisemti gerosios patirties Socialinės paramos skyriaus, Gargždų socialinio paslaugų centro darbuotojai vyko į Kauną, kur jau yra budinčių globėjų. Deja, mūsų rajone kol kas tokių socialinių globėjų nėra parengta. Šiuo metu globėjų mokymų grupėje yra dvi šeimos, pareiškusios norą tapti socialiniais globėjais, tačiau, koks bus galutinis rezultatas baigus mokymus ir vertinimo procesą, dar neaišku. Šiuo metu esame priėmę nutarimą suburti darbo grupę, kuri parengtų tvarkos aprašą, reglamentuojantį jų funkcijas, pareigas, atsakomybę, darbo užmokestį. Po paruošiamųjų darbų bus galima aktyviau vykdyti tokių globėjų paiešką.


31 sausio, 2025

Netolimoje perspektyvoje Klaipėdos rajone planuojama statyti tris naujas ugdymo įstaigas. Skaičiuojama, kad jose atsiras papildomos 330 vietų rajono vaikams.  Kaip […]

30 sausio, 2025

Klaipėdos miesto savivaldybės taryba pritarė 2025 metus paskelbti Simono Dacho metais. Tokiu būdu bus pažymėtos 420-tosios poeto gimimo metinės, siekiant […]

30 sausio, 2025

Netrukus negalią turintys uostamiesčio gyventojai ir juos lydintys asmenys galės nemokamai lankytis Klaipėdos miesto kultūros įstaigose ir jų renginiuose. Šiems […]

28 sausio, 2025

Pastaraisiais metais Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešoji biblioteka itin aktyviai prisidėjo prie neįgaliųjų gerovės kūrimo rengdama įvairius projektus. Šiais […]

23 sausio, 2025

Š. m. sausio 22 d. Klaipėdos universitete (KU) apsilankė ypatingas svečias – Neringos savivaldybės meras Darius Jasaitis. Susitikime su Universiteto […]

23 sausio, 2025

Klaipėdos uostas pernai perkrovė 35,5 mln. tonų krovinių – 8 proc. daugiau nei 2023 metais.  Anot Klaipėdos valstybinio jūrų uosto […]

22 sausio, 2025

Klaipėdos uoste į vandenį nuleistas Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos užsakymu statomas žaliuoju vandeniliu ir elektra varomas laivas. Jūrų uosto […]

20 sausio, 2025

Klaipėdos konteinerių terminalas (KKT) tapo krovos lyderiu Baltijos šalyse. Skaičiuojama, jog per praėjusius metus jame buvo perkrauta beveik 7 mln. […]

Kalėdų eglučių kiemelio popietė
16 sausio, 2025

Sausio 16 d. Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešojoje bibliotekoje surengta tradicinė Padėkos popietė, kurios metu apdovanoti kūrėjai, dalyvavę kasmet organizuojamoje […]

Raimundo Kaminsko nuotr.
16 sausio, 2025

2025 m. sausio 15 d. Kaune prie Mažosios Lietuvos visuomenės kultūros ir politikos veikėjo, laikraštininko, šaulio, Tilžės akto signataro Jono […]

15 sausio, 2025

Klaipėdos gyventojams pristatytas 2025–2027 metų Strateginio veiklos plano projektas. Planuojama, kad programoms įgyvendinti kasmet prireiks po daugiau kaip 500 mln. […]

13 sausio, 2025

Tarp „Nord Steel“ ir „MT Group“ pasirašyta 1,4 mln. eurų vertės sutartis dėl žaliojo vandenilio saugyklų gamybos ir tiekimo Klaipėdoje. […]

9 sausio, 2025

2025 metais Dreverna, oficialiai tapusi Mažąja Lietuvos kultūros sostine, pakvies į dar daugiau įdomių ir prasmingų renginių. Startas jiems bus […]

7 sausio, 2025

Praėjusiais metais Klaipėdos rajone gimė bemaž pusė tūkstančio naujagimių. Tėvai ir toliau nestokoja originalumo vaikams suteikdami išskirtinius vardus, pavyzdžiui, Mozės, […]

7 sausio, 2025

Iškritus gausiam sniegui pietinėje Klaipėdos miesto dalyje pagrindiniai pėsčiųjų ir dviračių takai nebuvo tinkamai valomi. Už susidariusią situaciją ir įsipareigojimų […]

5 sausio, 2025

Sausio 1 d. Lietuvių literatūros mėgėjai, visuomenininkai, šauliai, miestiečiai  ir miesto svečiai  tradiciškai susitiko Klaipėdoje, Liepų gatvėje   prie paminklo kun. […]

4 sausio, 2025

Viešojo saugumo tarnyba (VST) pradeda saugoti „Litgrid“ Lietuvos elektros energetikos sistemos valdymo ir duomenų centrą bei Elektrėnų kompleksą. Kaip pranešė […]

3 sausio, 2025

Nuo šių metų kiekvienas Klaipėdos miesto gyventojas, sulaukęs šimto metų, gaus ir papildomą piniginę išmoką. Vienkartinė materialinė parama siekia 700 […]

29 gruodžio, 2024

Sutinkant 2025-uosius, sostinėje penktus metus iš eilės nebus šaudomi naujametiniai fejerverkai. Nors Kaune ir Klaipėdoje pirotechninių šou neatsisakoma, tačiau šių […]

28 gruodžio, 2024

Klaipėdos miesto savivaldybė pradeda ambicingus darbus, kurių tikslas – Stariškių pietinio pocentrio urbanistinė plėtra. Planuojama teritorija apima apie 100 hektarų […]