Toliau ieškoma būdų, kaip kovoti su nemaloniais kvapais
Kėdainių rajono savivaldybėje įvyko grupės, sudarytos dėl ūkinėje veikloje skleidžiamų kvapų koncentracijos mažinimo Kėdainių mieste ir rajone, pasitarimas.
Jame dalyvavo rajono savivaldybės meras Saulius Grinkevičius, šios darbo grupės pirmininkė – Kauno visuomenės sveikatos centro Kėdainių skyriaus vedėja Ona Šulcienė, nariai – Aplinkos ministerijos Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento Kėdainių rajono agentūros vyriausias specialistas Albertas Narvidas, Kėdainių rajono valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas, valstybinis veterinarijos inspektorius Alfonsas Genys, rajono savivaldybės Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vedėjas Algimantas Žvikas ir vyr. specialistė Alina Melinauskienė, Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento Kėdainių rajono agentūros vedėja Jurgita Sadauskaitė.
Aktyviai bendrauja su verslininkais
Rajono savivaldybės mero S. Grinkevičiaus teigimu, ir toliau sistemingai ieškoma būdų, kaip užkirsti kelią blogiems kvapams Kėdainių mieste ir rajone.
„Kadangi ši problema ir toliau išlieka viena aktualiausių, todėl ją kaip įmanoma stengiamės spręsti efektyviau. Nuolat kryptingai ieškome sprendimo būdų ir nuolat aktyviai bendraujame su verslininkais. Šią bėda sprendžiame daugiau kaip vienerius metus, nuo tada kai tik buvo sudaryta ši darbo grupė“, – sakė S. Grinkevičius.
Rajono tarybos Sveikatos ir socialinės apsaugos komiteto pirmininkė O. Šulcienė džiaugėsi mero S. Grinkevičiaus siekiu suvaldyti nemalonių kvapų Kėdainiuose ir kitose mūsų rajono vietovėse skleidėjus.
„Apmaudu, kad žmonės metų metus turi kęsti smarvę, todėl turime susitelkti ir ieškoti galimybių, kaip to išvengti“, – sakė O. Šulcienė.
Praėjusių metų vasarą rajono vadovo iniciatyva buvo sudaryta darbo grupė iš patyrusių savo srities specialistų, kuri parengė planą, kaip kontroliuoti ir valdyti nemalonius kvapus rajone.
Dėl nemalonių kvapų kreipėsi ne kartą
Šios darbo grupės vadovė – tarybos narė, Kauno visuomenės sveikatos skyriaus vedėja O. Šulcienė puikiai žinojo problemą.
„Į mane kraštiečiai dėl nemalonių kvapų yra kreipęsi ne kartą. Be to, ir pati vasaromis dažnai pajuntu, kad ne viskas su kvapais yra gerai. Gaila, kad tuo klausimu esame labai liberalių įstatymų įkaitai. Daug kartų ne tik mes, bet ir aplinkosaugininkai gavome nusiskundimų, bet nieko negalėjome padaryti, nes mūsų šalyje kvapų normos leidžiamos gana didelės. Tačiau ginklų be kovos sudėti negalima. Labai gilinantis į problemą, visada galima rasti jos sprendimo būdų“, – sakė O. Šulcienė.
Atliekami įvairūs tyrimai
Nuo pat darbo grupės sudarymo jos nariai pirmiausia nusprendė išsiaiškinti nemalonių kvapų skleidėjus, kurių buvo įvardinta net keletas. Vieni sutiko bendradarbiauti ir patys ieško galimybių mažinti nemalonius kvapus, tačiau kiti – visiškai nesiteikia bendradarbiauti. Bene daugiausia problemų siekiant suvaldyti smarvę iškilo su UAB „Sistem“, netoli Josvainių miestelio valdančia nemažą kiaulių kompleksą.
Pasak O. Šulcienės, šios bendrovės vadovai vis bando nusimesti atsakomybę dėl nemalonių kvapų ir nenori bendradarbiauti.
„Mūsų savivaldybė užsakė ir atlieka įvairius tyrimus netoli kiaulidžių. Savo ruožtu bendrovės veiklą akylai stebi ir aplinkosaugininkai, kurie nuolat atlieka amoniako matavimus tręšimo laike. Tenka tik konstatuoti, kad ne kartą buvo užfiksuota aplinkos apsaugos reikalavimų pažeidimų šioje bendrovėje. Už juos aplinkosaugininkai įmonės atstovams skyrė baudas“, – sakė O. Šulcienė.
Yra parengtas darbo planas
Praėjusią vasarą kėdainiečiai mažiau kentėjo nuo nemalonių kvapų, nes bendrovės kiaulidėse buvo apribota veikla dėl afrikinio kiaulių maro grėsmės. Šiuo metu čia vėl auginama apie 12 tūkstančių kiaulių. Ateityje suaktyvėjus bendrovės veiklai, smarvės problemos vėl gali atsinaujinti.
„Esame parengę tolimesnį planą, kaip stebėti šią įmonę. Pirmiausia planuojame įvertinti kiaulių komplekso pastatų būklę. Norime susisteminti visus duomenis, toliau atlikti būtinus tyrimus, kad žinotume, ar neteršiamas oras ir dirvožemis. Kai turėsime visą informaciją, tada kreipsimės į Aplinkos apsaugos agentūrą Vilniuje, kuri išduoda taršos integruotos prevencijos kontrolės leidimus, ir matysime, ar tą leidimą kiaulių augintojai gali gauti. Be šio dokumento jie negali vykdyti veiklos. Turiu tik pasidžiaugti, kad visi darbo grupės nariai labai atsakingai žiūri į kvapų kontrolės problemą“, – teigė O. Šulcienė.
Viršyta aplinkos oro tarša
Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento Kėdainių rajono agentūros vedėja J. Sadauskaitė 2016 m. rugsėjo 13 d. gavo Kėdainių rajono savivaldybės raštą dėl UAB „Sistem“ veiklos, kuriame prašoma pateikti UAB „Sistem“ Josvainių padalinio 2016 m. tręšimo plano kopiją, ūkio subjektų aplinkos oro monitoringo grafiką, informaciją apie Kėdainių rajono agentūros specialistų nustatytus pažeidimus UAB „Sistem“ Josvainių padalinyje.
J. Sadauskaitė priminė, kad departamentas, vykdydamas 2016 m. birželio 29 d. Seimo Aplinkos apsaugos komiteto įpareigojimą sudarė ir patvirtino ūkio subjektų aplinkos ir gyvenamosios aplinkos oro monitoringo grafiką.
„Pagal patvirtintą grafiką šių metų rugsėjo mėnesį, UAB „Sistem“ Josvainių padalinyje buvo atlikti teršalų paros ribinių verčių (amoniako ir sieros vandenilio) matavimai aplinkos ore. Vykdant UAB „Sistem“ Josvainių padalinio aplinkos oro taršos kontrolę šių metų rugsėjo 14 ir 15 dienomis tikrinta aplinkos oro 24 val. vidutinė amoniako užterštumo vertė. Tyrimų duomenys rodo, kad aplinkos oro tarša amoniaku viršijo nustatytą 0,04 mg/m3 24 val. vidutinę ribinę vertę“, – sakė J. Sadauskaitė.
Vyko planiniai ir neplaniniai patikrinimai
Atsižvelgiant į nustatytą aplinkos oro taršą amoniaku, įmonei nurodyta nutraukti viršnormatyvinę aplinkos oro taršą amoniaku iš UAB „Sistem“ Josvainių padalinio ir pateikti tyrimų protokolus, įrodančius aplinkos oro taršos amoniaku sumažinimą iki nustatytų ribinių verčių.
Kadangi įmonės vadovai nesutinka su atliktų tyrimų rezultatais, šiuo metu tyrimų protokolas – privalomasis nurodymas ginčijamas teisme.
„Per 2016 metus šioje įmonėje vyko planiniai ir neplaniniai patikrinimai, kurių metu buvo nustatyti aplinkos apsaugos reikalavimų pažeidimai, už kuriuos įmonės atstovams pritaikytos administracinio poveikio priemonės (administracinės baudos) pagal Lietuvos Respublikos administracinių pažeidimų kodeksą“, – sakė J. Saudauskaitė.