Tolima ir artima ES. Kaip ji susijusi su kiekvieno mūsų gyvenimu?

Prieš rinkimus į Europos Parlamentą ne kartą teko girdėti klausimus, ką veikia mūsų europarlamentarai ir kuo apskritai tas Europos Parlamentas užsiima? Ko į įvairias institucijas važinėja mūsų savivaldybių, ministerijų atstovai. Žinoma, daugeliui suprantamiausias atsakymas – ES parama. 2014–2020 m. laikotarpiui Lietuvai skirta 11 156 mln. eurų parama. Galbūt nedaugelis susimąstome, kad šio kapšo dydis priklauso nuo to, kaip Lietuvos savivaldybių, ministerijų, kitų derybose dalyvaujančių institucijų atstovai sugeba apginti mūsų šalies interesus.
Nuomonės suformavimas – žingsnis link sprendimo
„Nuo 2005 metų dalyvauju Europos regionų komiteto veikloje. Komitetai yra viena žemiausių ES valdymo institucijų. Po jų eina Europos Parlamentas, Europos Komisija, Europos vadovų taryba. Taigi Regionų komitetas yra patariamuoju balsu veikianti politinė organizacija, – savo veiklą ES valdymo institucijose apibūdina Panevėžio rajono meras Povilas Žagunis. – Komiteto posėdžiuose svarstomi labai įvairūs klausimai, bet sprendimus jais priima jau kitos institucijos. Komiteto narių nuomonė gali būti išklausoma Europos Parlamente. Gali būti paprašoma nuomonę pristatyt Europos Komisijai. Tam tikra prasme tai panašu į mūsų šalies savivaldybėse, Seime, esančią struktūra. Klausimai nagrinėjami komitetuose, o jų suformuota nuomonė pateikiama savivaldybės tarybai ar Seimui. Tas pats ir su Europos regionų komitetu. Jis gali siūlyti Europarlamentui vieną ar kitą klausimą, pareikšti savo nuomonę. O pinigai, kurie skiriami paramai ir apie kuriuos tikriausiai Lietuva daugiausia žino, iš niekur neatsiranda. Yra šalys donorės, yra šalys, kurios donorių skirtus pinigus gali pasidalinti. Ir yra šalys, kurios į ES biudžetą įneša mažesnį indėlį. Tarp šių šalių yra ir Lietuva. Tačiau indėlis yra gerokai mažesnis, negu gaunama parama.“
Per visus renginius kalbama ir dokumentus gaunama nacionaline kalba. Pasisakymai verčiami į visas šalių narių nacionalines kalbas.
Kiekvienas komiteto narys turi teisę pristatyti klausimą, kurį jis nori pateikti svarstymui, ar pasidalyti savo patirtimi. Povilas Žagunis komiteto posėdyje pasidalijo patirtimi, kaip Panevėžio rajono mokykloms tiekiami pieno produktai. „Daugelis šalių net nežinojo, kad yra tokia programa ir kad ją finansuoja ES. Mano pasiūlyta tema buvo svarstoma Europos Parlamente ir tai temai buvo pritarta, o ko sulaukia ne visų pateiktos nuomonės“, – įspūdžiais dalijasi meras.
Dėmesio centre – ES parama po 2020 metų
Mero teigimu, Europos regionų komitete svarstomi visoms šalims aktualūs klausimai. Vieni klausimai rūpi Italijai, kiti – Portugalijai, treti – Rumunijai ar Slovakijai. Ir toli gražu ne visos komitete svarstomos temos yra aktualios Lietuvai. „Be abejo, didžiausias dėmesys skiriamas ES finansavimui po 2020 metų. Nors konkrečių skaičių ir negaliu pasakyti, bet iš pirminių dokumentų matyti, kad bendra parama mažės 20–24 procentais. Mums labai rūpimas klausimas yra Bendroji žemės ūkio politika po 2020 metų.. Labai aktualus klausimas Lietuvos ūkininkams skiriama parama. Kol kas ji gerokai mažesnė už ES vidurkį. Svarstant šiuos klausimus Lietuvos atstovai visą laiką dalyvaujame diskusijoje. Mes siekiame, kad nuo 2020 metų tiesioginės išmokos ūkininkams būtų bent jau ne mažesnės už ES vidurkį. Ar pavyks pasiekti? Nežinau. Nors kai dabar diskutuojame, didžiųjų šalių atstovai mūsų siekiui pritaria. Visi žino, kad mūsų ūkininkų gaunamos išmokos yra mažesnės, kad tai yra jų diskriminacija, visi supranta, kad ir ūkininkavimo sąlygos pas mus yra sunkesnės nei olandų, belgų, prancūzų, vokiečių ūkininkams. Dauguma šalių pritaria, kad tokios ūkininkų diskriminacijos neturėtų būti, kad visiems reikia sudaryti vienodas sąlygas, deja, sprendimas priklauso nuo šalių, turinčių daugiau balsų Europos Parlamente. Ir ne visada jis būna toks, kokio tikimasi“, – darbą komitete pristato Povilas Žagunis.
Ganyklinė gyvulininkystė: privalumai ir iššūkiai
„Pastarajame Europos regionų komiteto posėdyje prancūzai užvedė diskusiją apie ganyklinę galvijininkystę. Skamba labai paprastai – gyvulių auginimas ganyklose. Tas klausimas aktualus ir Lietuvai. ES yra nuostata, kad reikia išsaugoti ganyklinės galvijininkystės ir piemens statuso tradicijas. Tačiau tam trukdo laukinių gyvūnų daroma žala. Pranešėjas apie tai labai švelniai užsiminė. Aš pasisakiau griežčiau, papasakodamas praėjusį rudenį ištikusią Panevėžio rajono ūkininko nelaimę. Ryte jis ganykloje rado vilkų papjautas 24 avis ir apie 20 dar leisgyvių, bet labai sudraskytų. Kokia gali būti vilkų globa, matant tokį vaizdą? Ir tai ne vien pinigais matuojama žala. Ūkininkas patiria labai didelę moralinę žalą. Nebuvo susitikimo su žemės ūkio ministru, kuriame nekelčiau vilkų daromos žalos ganyklinei gyvulininkystei. Aš nesakau, kad vilkus reikia naikinti. Aš sakau, reikia reguliuoti vilkų populiaciją taip, kad nebūtų žalos gamtai ir nebūtų žalos ūkininkams“, – mintimis dalijasi pašnekovas.
ES priartinimas prie kiekvieno žmogaus
Kaip pabrėžia Povilas Žagunis, dar vienas labai svarbus Europos regionų komiteto tikslas – skleisti informaciją apie ES institucijas, jų veiklą ir kaip tą veiklą pajunta kiekvienos šalies narės kiekvienas gyventojas. „Tad per visus susitikus su rajono gyventojais visada papasakoju, kad buvau Briuselyje ir dalyvavau Europos regionų komiteto posėdyje, kokius klausimus jame svarstėme ir kokia nuomonė formuojasi. Pritariu nuostatai, kad kiekvienas ES gyventojas privalo pajusti, kad jis gyvena Europos Sąjungoje ir kaip Europos Sąjunga juo rūpinasi, ir kad kiekvienas žmogus pajustų, kad jis gyvena ES priklausančioje šalyje. Tą ir darome. Panevėžio rajone skirstant ES paramą, žiūrime, kad pinigai pasiektų kiekvieną rajono miestelį ir gyvenvietę. Dabar galvoju, vargu, ar rastume rajone paramos negavusį miestelį, gyvenvietę ar kaimą“, – mintimis dalijasi meras.
Neseniai iš Briuselio sugrįžo rajono gimnazistai, apsilankę Europos regionų komitete. Tai nebuvo vienintelė Panevėžio rajono gimnazistų išvyka į Briuselį. „Priklausau Europos aljanso politinei frakcijai. Ji kiekvienais metais organizuoja rašinių, piešinių ir kitokius konkursus, į kuriuos pakviečia moksleivius iš šalių narių. Už dalyvavimą prizininkai gauna dovanų: asmeninės dovanos, dovana mokyklai, kelionė į Europos regionų komiteto plenarinę sesiją. Iš Panevėžio rajono kasmet išvyksta po kelias delegacijas gimnazistų. Jie susipažįsta su Europos regionų komiteto veikla. Jaunimui nekainuoja kelionė, maitinimas, nakvynė. Jiems rengiamos pažintinės ekskursijos po Briuselį, Europos regionų komitetą, Europos Parlamentą. Išvykę jaunuoliai sako, kad jiems tai buvo įdomu ir naudinga. Džiaugiuosi, kad galiu sėkmingai dalyvauti Europos aljanso projekte“, – apie galimybę geriau pažinti ES valdymo institucijas pasakoja Panevėžio rajono meras.