Trakai toliau šturmuoja pasaulio irklavimo olimpą
Trakai didina greitį finišo tiesiojoje, siekdami teisės rengti aukščiausio lygio irklavimo varžybas. Jeigu pavyks įrengti Trakų sporto bazės aštuntąjį irklavimo trasos taką, pasaulio suaugusių irklavimo čempionatas Trakuose bus surengtas jau 2021 metais. Tai būtų istorinis proveržis, apie kurį svajota daugelį metų.
Didelės svajonės tampa realybe, jeigu jos sieki nuosekliai ir atkakliai. Vakar Trakų rajono savivaldybėje vykęs susitikimas buvo vienas iš šiuos siekius atspindinčių įvykių. Susitikime su rajono vadovais dalyvavo Tarptautinės irklavimo federacijos (FISA), Lietuvos irklavimo federacijos(LIF), Lietuvos kūno kultūros ir sporto departamento, Lietuvos olimpinio sporto centro, Trakų istorinio nacionalinio parko atstovai.
Šiame susitikime, kuriame nagrinėtos Galvės ežere esančios irklavimo trasos tobulinimo galimybės, dalyvavo rajono savivaldybės merė Edita Rudelienė, savivaldybės administracijos direktorius Jonas Liesys, direktoriaus pavaduotoja Karolina Narkevič, merės patarėjos Dominyka Dubauskaitė, Eleonora Kravčun. Už apvalaus stalo susėdo FISA renginių techninė direktorė Sveltla Otzetova, Lietuvos kūno kultūros ir sporto departamento generalinis direktorius Edis Urbanavičius, LIF prezidentas Dainius Pavilionis, viceprezidentas Edmundas Daukantas, generalinė sekretorė Inga Daukantienė, Lietuvos olimpinio sporto centro direktorius Linas Tubelis, Trakų istorinio nacionalinio parko Kraštotvarkos ir Užutrakio dvaros sodybos skyriaus vadovė Andžela Kriaučiūnienė, UAB „Grota“ atstovai.
Vienas svarbiausių šio susitikimo tikslų – išgirsti ir sužinoti, kaip galimybes įrengti aštuntąjį irklavimo taką vertina ekspertė – FISA renginių techninė direktorė S. Otzetova. Įdomu tai, kad buvusi irkluotoja, Miuncheno olimpiados čempionė, dabar – architektė, viena iš autoritetingiausių pasaulio irklavimo trasų įrengimo eksperčių, turi savų sentimentų Trakams. Beveik prieš 40 metų, būdama jauna irkluotoja, ji kaip Bulgarijos atstovė Trakuose varžėsi tarptautinėje „Gintarinių irklų“ irklavimo regatoje.
Atliktus irklavimo trasos ekogeologinius tyrimus pristatė UAB „Grota“ direktorius Juozas Mockevičius. Buvo diskutuota, ar pakaks nuo dumblo, sąnašų išvalytos ežero akvatorijos įrengti aštuntajam irklavimo takui. Buvo pabrėžiama, kad aštuntojo tako dalis būtų įrengiama griežtai stebint, kad intervencija į kraštovaizdį būtų kuo mažesnė ir jam nepakenktų. Trakų istorinio nacionalinio parko atstovė. A. Kriaučiūnienė pastebėjo, kad visi trasos tvarkymo darbai turi būti atliekami, vadovaujantis teisės aktų apibrėžtomis nuostatomis. Savo ruožtu FISA atstovė S. Otzetova tvirtino, kad norint rengti aukščiausio lygio irklavimo varžybas, būtina laikytis techninių reikalavimų.
„Savo tikslo siekiame nuosekliai eidami pirmyn. Tikimės, sutelkus visų norus ir pastangas, pavyks tinkamai parengti Galvės ežere esančios irklavimo trasos tvarkymo techninį pprojektą. Jį įgyvendinus ir įrengus aštuntąjį taką, Trakams atsiveria visos galimybės būti pasaulio irklavimo olimpe. To ir sieksime toliau, nes miestas sulauks naujų investicijų, žinomumo ir patrauklumo visame pasaulyje“, – sake merė E. Rudelienė.
Šiandien apie Trakų perspektyvas užkopti ant dar aukštesnės pasaulio irklavimo elito pakopos buvo kalbėta ir šalies Vyriausybėje vykusiame susitikime. LIF generalinė sekretorė I. Daukantienė informavo, kad specialiai dėl to į Lietuvą atvyko ir FISA prezidentas Žanas Kristoferis Rolandas. Po šio susitikimo jis teigiamai vertino Trakų rajono valdžios ir LIF pastangas Trakus išvesti į naują irklavimo sporto lygmenį. Jis patikino, kad išplėtus irklavimo trasos galimybes, yra visiškai realu 2021 metais surengti suaugusiųjų pasaulio irklavimo čempionatą. Be to, Trakuose yra planuojama 2017 metais surengti jaunių, 2019 metais – jaunimo pasaulio irklavimo čempionatus.