Trakų salos pilis knygose ir 3D formatu
Lietuva turtinga pilimis ir gyvais istorijos paminklais, kurie džiugina mūsų akis ir širdis iki šių dienų. Kiekvieną jų gaubia daugybė pasakiškų istorijų ir padavimų. Jas aplankyti ir jomis žavėtis galima bet kuriuo metų laiku. Šias ekskursijas galima paversti pažintine savo šalies pramoga, keliaujant su draugais ar šeima.
Trakų pilis buvo statyta kaip tvirtovė apsiginti nuo priešų. Pasak legendos, Trakų salos pilis atsirado dėl moters užgaidos. Senuosiuose Trakuose gyventi kunigaikščio Kęstučio žmonai Birutei nepatiko, nes šalia buvo per mažai vandens, kaip jai buvo įprasta gimtojoje Palangoje. Todėl Kęstutis, norėdamas įtikti žmonai, apie XIV a. vidurį pradėjo statyti naują pilį ežerų apsuptame pusiasalyje (pagal: https://m.atostogoskaime.lt/graziausios-lietuvos-pilys).
Aleksandro laikais XV a. pab. pilis pradėta naudoti kaip kalėjimas. XVI a. vid. Žygimantas Augustas buvo sumanęs pilį perstatyti renesanso stiliumi ir įrengti joje vasaros rezidenciją. XVII a. vid., per karą su Maskva, pilis buvo smarkiai nuniokota ir palikta likimo valiai. XIX a. pilies griuvėsiai pradėti tyrinėti ir pilis prikelta naujam gyvenimui: pilis konservuota ir restauruota (,,Lietuvos pilys, dvarai, rūmai“ 2014 m.).
Lentvario miesto bibliotekoje lankėsi Trakų istorijos muziejaus ekskursijų vadovė- metodininkė Dalia Dziedravičienė, kuri pravedė edukacinį užsiėmimą „Statome Trakų salos pilį“. Į susitikimą buvo pakviesti Lentvario bibliotekos „Kūrybiškumo saviraiškos studiją“ lankantys vaikai. Šia interaktyvia edukacija norėjome paminėti Trakų 700 metų jubiliejinę sukaktį ir artimiau susipažinti su savo krašto gyvaisiais paminklais. Mažieji klausytojai buvo trumpai supažindinti su Trakų salos pilies istorija. Edukatorė vaikams papasakojo, kad pilis buvo pastatyta XIV – XV amžiuje vienoje iš Galvės ežero salų. Trakų salos pilį statyti pradėjo Lietuvos didysis kunigaikštis Kęstutis, o pabaigė jo sūnus Vytautas Didysis. Prieš 600 metų iš plytų buvo pastatyta gotikinė pilis, kurios iki šių laikų yra išlikę tik viena trečioji dalis.
Vaikai sužinojo, kad Trakų pilis yra laikoma vienu iš viduriniųjų amžių gynybos architektūros šedevrų ir buvo vienintelė vandenyje pastatyta pilis visoje rytų Europoje. Trakų salos pilyje gyveno visi Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kunigaikščiai, išskyrus Žygimantą Augustą. Pasirodo, kad 1430 metais Vytautas Didysis šioje pilyje ir mirė.
Nuo 1948 m. Salos pilyje veikia Trakų istorijos muziejus, kuriame nuolat atnaujinamos interaktyvios ekspozicijos supažindina su visu gynybiniu kompleksu ir miesto istorija („Lietuvos dvarai ir pilys“, 2015 m.).
Trumpai susipažinę su Trakų pilies istorija, vaikai ėmėsi pilies statybų. Jiems buvo išdalintos 3D medinės kaladėlės ir ant medinių lentelių išdeginta Tautiška giesmė. Ant kaladėlių pagal laikrodžio rodyklę buvo iš eilės surašyti pirmųjų trijų Lietuvos himno posmų žodžiai, kurie vaikams padėjo ir sufleravo statybų seką. Kiekvieno pastato vietą taip pat padėjo surasti Tautiška giesmė. Paskutinį Lietuvos himno posmą vaikai surado užrašytą ant pilies pastatų stogų. O pats svarbiausias ir atsakingiausias darbas vaikų laukė dėlionės pabaigoje, kai virš Trakų pilies vartų reikėjo iškelti Vyčio vėliavą!
Užsiėmimo metu susirinkusieji taip pat apžiūrėjo knygų parodą, skirtą Trakų pilies istorijai.