Tremtinių ir politinių kalinių SĄŠAUKA Trakuose
Gedulo ir vilties dieną Trakų viešoji biblioteka pakvietė tremtinius ir politinius kalinius į tradicinę SĄŠAUKĄ. Kas kelis metus vykstanti SĄŠAUKA šiais metais buvo neeilinė. Minime tremties 80-ąsias metines.
Birželio 14 d., 3 val. ryto Sovietų Sąjungos represinės struktūros organizavo masinius Lietuvos gyventojų trėmimus į atokias šiaurines Sovietų Sąjungos teritorijas. Prasidėjo masinis tautos naikinimas. Masiniai trėmimai sugriovė daugelio lietuvių gyvenimą. Baigėsi jų svajonės, planai, mintys apie geresnį rytojų. Prieš akis buvo tik tolima kelionė į nežinomybę. Svetimame krašte tremtiniai turėjo tik vieną tikslą – išgyventi. Ne visi sugrįžo, nes atgulė ten – taigoje, amžinoje įšalo žemėje, bet amžiams liko gyvųjų atmintyje.
Renginio metu susirinkusiems buvo įteikti simboliški tremtinių „laiškai“ su tremties dainų tekstais. Ekrane buvo demonstruojamos tremties vietų nuotraukos, pateikti faktai apie trėmimo mąstą ir vietas, kurias buvo galima apžvelgti dideliame geografijos žemėlapyje. Susirinkę tremtiniai ir politiniai kaliniai buvo kviečiami pasirašyti sąšaukos lape, nurodant savo trėmimo vietą ir laiką. Sąšaukų lapuose kai kurių pasirašiusių buvusių tremtinių jau nesulaukėme. Juos pagerbėme tylos minute.
Renginyje dalyvavo LR Seimo narys Kęstutis Vilkauskas. Taip pat Europos Parlamento narys Juozas Olekas, kuris bibliotekai padovanojo savo šeimos prisiminimų knygą „Mažasis Ungutas. Išblaškyti ir sujungti likimai“ bei dalijosi savo mintimis apie tremtį, pasirašė sąšaukos lape. Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Trakų skyriaus pirmininkas Stanislovas Matulionis, prisimindamas ne tik tremties, bet ir vokiečių žiaurumus, perskaitė buvusio Dachau koncentracijos stovyklos kalinio Kazio Kalantos eilėraštį „Dachau“. Bendrai dainai subūrė Trakų kultūros rūmų folkloro ansamblis „Radasta“ (vadovės R. Zakarė ir M. Morkūnienė).
Gedulo ir vilties diena – tai ir Vilties diena. Jie sugrįžo – gyvi ir mirę, kad atgultų amžinam poilsiui savo žemėje. Sugrįždami jie parsinešė ir juos palaikiusią viltį. Viltį, kad birželio 14-osios įvykiai nebepasikartos, bus mažiau juodų gedulo dienų, daugiau vilties ir šviesos.
Trakų viešojoje bibliotekoje veikia kraštotyros-literatūros paroda „Negrįžę, bet nepamiršti“, skirta Gedulo ir vilties dienai, 80-osioms masinių gyventojų areštų ir trėmimų į Sibirą metinėms, kurioje Trakų krašto tremtinių prisiminimai ir istorijos faktai. Taip pat eksponuojama literatūros paroda „Birželio sukilimo dienai – 80“, skirta sukilimo, prasidėjusio pirmąją karo dieną ir vykusio savaitę – birželio 22–28 d., 80-mečiui paminėti. Kviečiame apžiūrėti parodas!