Triukšmas gali sukelti nepalankias pasekmes sveikatai
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Panevėžio departamentas (toliau – Panevėžio departamentas) primena, kad kiekvienais metais paskutinį balandžio trečiadienį minima Tarptautinė triukšmo supratimo diena. Panevėžio departamento specialistai atkreipia dėmesį, kad triukšmas yra vis didėjanti visuomenės sveikatos grėsmė. Triukšmas gyventojus ne tik dirgina ar trikdo jų miegą, bet taip pat gali sukelti širdies priepuolius, spengimą ausyse, galvos skausmą, nesugebėjimą susikaupti, mažinti protinį ir fizinį darbingumą.
Triukšmas – kenksmingas sveikatai aplinkos faktorius
Triukšmo poveikis žmogaus organizmui gali būti tiesioginis (specifinis) ir netiesioginis (nespecifinis). Tiesioginis specifinis neigiamas triukšmo poveikis dažniausiai siejamas su klausos ir klausos organų pažeidimais, kuriuos sukelia labai stiprūs garsai (pavyzdžiui, artimas šūvis, sprogimas). Netiesioginis nespecifinis neigiamas poveikis dažniausiai siejamas su kitų žmogaus organizmo sistemų pakenkimu (centrinės nervų sistemos, kraujotakos, virškinimo ir kt.), tai gali būti: galvos skausmas, nemiga, cypimas ausyse, nesugebėjimas susikaupti, sumažėjęs protinis ir fizinis darbingumas ir t. t. Netiesioginį triukšmo poveikį sveikatai sukelia ne tokie stiprūs garsai, tačiau jų žalos dydis žmogaus organizmui tiesiogiai priklauso nuo triukšmo trukmės.
Stacionarių triukšmo šaltinių skleidžiamo triukšmo reglamentavimas
Stacionarių triukšmo šaltinių skleidžiamo triukšmo ribinius dydžius reglamentuoja Lietuvos higienos norma HN 33:2011 „Triukšmo ribiniai dydžiai gyvenamuosiuose ir visuomeninės paskirties pastatuose bei jų aplinkoje (toliau – HN 33:2011), kuri taikoma vertinant triukšmo poveikį visuomenės sveikatai. HN 33:2011 netaikoma paties fizinio, juridinio asmens ar filialo keliamo ir jį veikiančio triukšmo, žmonių bei gyvūnų keliamo triukšmo, triukšmo darbo vietose ir transporto priemonių viduje esančio triukšmo, buitinių įrenginių (prietaisų) keliamo triukšmo vertinimo atvejais.
Panevėžio departamentas pagal kompetenciją nagrinėja asmenų prašymus dėl stacionarių triukšmo šaltinių keliamo akustinio triukšmo
2016 m. Panevėžio departamentas gavo 13 prašymų (skundų), dėl stacionarių triukšmo šaltinių keliamo akustinio triukšmo, iš jų: 4 buvo pagrįsti, 6 nepagrįsti, 3 persiųsti kitoms institucijoms nagrinėti pagal kompetenciją. 2016 m. Panevėžio miesto gyventojai pagrįstai skundėsi dėl VšĮ Panevėžio darbo rinkos mokymo centro autodromo, PC „IKI Rožynas“ šaldymo, vėdinimo ir kondicionavimo įrenginių keliamo triukšmo, Rokiškio rajono gyventojai skundėsi dėl UAB „Rokmelsta“ grūdų džiovinimo įrangos ir AB „Rokiškio sūris“ šaldymo agregatų keliamo triukšmo. Juridiniių asmenų, kurių ūkinė komercinė veikla viršijo HN 33:2011 nustatytus didžiausius leidžiamus triukšmo ribinius dydžius gyvenamuosiuose ir visuomeninės paskirties pastatuose bei jų aplinkoje, vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims paskirtos baudos bei pateikti nurodymai imtis priemonių triukšmo mažinimui.
Triukšmą kelia įvairūs įrenginiai (prietaisai)
Šiais metais Panevėžio departamentas jau gavo 6 gyventojų skundus. Šiuo metu 2 skundai yra nagrinėjami, 2 nenagrinėti, nes gauti pareiškėjų raštiški atsisakymai tęsti skundo tyrimus, 1 skundas ištirtas, bet stacionarus triukšmo šaltinis didžiausių leidžiamų triukšmo ribinių dydžių neviršijo, 1 skundas pasitvirtino – Kupiškyje didžiausius leidžiamus triukšmo ribinius dydžius viršijo UAB „Frusela“ įmonėje veikiantys įrenginiai.
Triukšmo mažinimo priemonės
Siekiant sumažinti triukšmo žalingą įtaką sveikatai, reikia imtis prevencinių priemonių, nukreiptų į triukšmo lygio mažinimą. Svarbu tinkamai planuoti įmonėse triukšmą keliančių mašinų bei įrengimų išdėstymą, tobulinti technines konstrukcijas, naudoti garsą izoliuojančias ir sugeriančias medžiagas, prižiūrėti įrengimus ir atlikti jų remontą, naudoti klausos apsaugos priemones.
Kur kreiptis, kai triukšmą kelia stacionarūs triukšmo šaltiniai?
Informuojame, kad asmenų prašymus dėl ūkinės komercinės veiklos, kai triukšmą sukelia stacionarūs triukšmo šaltiniai, galima pateikti NVSC prie SAM Kalvarijų g. 153, Vilnius, tel (8 5) 264 9676, el. p. info@nvsc.lt arba atitinkamam jo departamentui pagal apskritį.