Tyrimas Joniškio ir Pakruojo rajonuose: vis daugiau gyventojų apie korupciją pasiryžę pranešti
Šiaulių apskrities vyriausiasis policijos komisariatas jau kurį laiką bendradarbiauja su Šiaulių universitetu, tad nusprendė kartu įgyvendinti projektą ir atlikti tyrimą korupcijos tema. Šiaulių universiteto Viešojo administravimo katedros darbuotojai ir studentai kartu su Šiaulių AVPK Imuniteto skyriumi kartu parengė anketas sociologiniam tyrimui „Korupcija ir jos prevencija Šiaulių AVPK Joniškio ir Pakruojo rajono policijos komisariatuose“.
Atliekant apklausą buvo siekiama išsiaiškinti Joniškio ir Pakruojo rajonų gyventojų požiūrį į korupciją ir patirtį bendraujant su policija. Gyventojai apklausti tiek internetu, tiek bendraujant tiesiogiai. Joniškio rajone buvo apklausti 342 gyventojai, Pakruojo rajone – 340, žmonių amžius nuo 18 iki 70 metų.
Daugiau nei pusė apklausos dalyvių per pastaruosius 2 metus turėjo reikalų su policija, dėl šios priežasties tyrimas tapo dar objektyvesnis, nes gyventojai atsakinėdami į klausimus galėjo remtis savo patirtimi.
Tyrimas atskleidė, kad didžioji dalis gyventojų policija pasitiki. Daugelis jų dažniau pastebi korupcijos mastų mažėjimą, negu jų augimą. Visuomenėje auga netolerancija korupcijai – per 60 proc. Joniškio ir Pakruojo rajonų gyventojų teigė, kad yra pasiruošę pranešti apie korupcijos atvejį. Daugelis teigė, kad skambintų anonimine policijos pasitikėjimo linija arba praneštų Specialiųjų tyrimų tarnybai.
Daugelis apklaustųjų apsisprendimą pranešti apie korupciją, aiškina tuo, kad tai lemia bendrosios antikorupcinės nuostatos: vieni tai laiko pilietine pareiga, kiti nori, kad rajono policija dirbtų atsakingai ir skaidriai. Vos keli gyventojai teigė, kad apie korupciją praneštų, jeigu už tai gautų piniginį atlygį.
Tie, kurie pranešti neišdrįstų, to priežastimi dažniausiai nurodė baimę dėl savo saugumo ir nenorą dalyvauti teisme. Pastebima gyventojų nuostata, kad „visi žino, tad kodėl pranešti turėčiau aš“.
Tyrimas parodė, kad tik nedidelė dalis gyventojų žino, kad Šiaulių AVPK veikia Imuniteto skyrius. Žinantys apie šio skyriaus veiką informaciją gavo iš spaudos ir televizijos, naujienų portalų ir socialinių tinklų. Mažai gyventojų žino ir apie galimą piniginį atlygį už informaciją apie įtariamą korupcijos atvejį policijoje.
Su šiais rezultatais supažindintos Joniškio ir Pakruojo rajonų bendruomenės ataskaitinių susirinkimų metu.