Ūkio ministras E. Gustas: „Pasaulio lietuvių ekonomikos forumas buria Lietuvos ir užsienio šalių verslo lyderius“

Spalio 19–20 dienomis ūkio ministras E. Gustas su darbo vizitu lankosi Izraelyje, kur susitinka su Izraelio ekonomikos ministru Aryehu Deri ir dalyvauja Tel Avive vyksiančiame 7-ajame Pasaulio lietuvių ekonomikos forume. Per vizitą ūkio ministras pristato Lietuvos investicinę aplinką, jos pranašumus, vykdomas verslo aplinkos reformas, aptaria Lietuvos ir Izraelio ekonominio bendradarbiavimo perspektyvas. Išskirtinis dėmesys skirtas abiejų šalių bendradarbiavimo galimybėms mokslo, technologijų ir inovacijų srityse bei bendrų projektų įgyvendinimui.
„Kasmet vykstantis Pasaulio lietuvių ekonomikos forumas suteikia galimybę tautiečiams iš įvairių pasaulio valstybių pasidalyti verslo patirtimi, aptarti šalies konkurencingumo reikalus ir priemones ekonomikos augimui skatinti. Forumas – tai vieta, kur užmezgami ryšiai su pasaulio rinkos lyderiais, pristatomos inovatyvios idėjos ir nauji produktai. Pagaliau tai dar vienas žingsnis telkiant stiprią tarptautinę lietuvių bendruomenę“, – teigia ūkio ministras E. Gustas.
Šiemet Tel Avive vyksiančiame Pasaulio lietuvių ekonomikos forume svarbiausias dėmesys skiriamas inovacijoms, verslo ir mokslo sinergijai bei Lietuvos ir Izraelio ekonominio bendradarbiavimo stiprinimui. Per forumą pristatomi svarbiausi pasiekimai mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros srityse, supažindinama su naujausiomis technologijomis ir inovacijomis. Forumas atveria galimybę Lietuvos ir Izraelio mokslo ir verslo atstovams bendradarbiauti mokslo, technologijų ir inovacijų srityse.
E. Gusto teigimu, aukštos kokybės švietimo sistema ir gerai išvystyti integruoti mokslo, studijų ir verslo centrai (slėniai) sudaro palankias sąlygas skatinti pažangą mokslo, technologijų ir inovacijų srityse, versle taikyti mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros rezultatus. Slėniuose kuriama aukštųjų technologijų produkcija – lazeriai, nanotechnologijos, gyvybės mokslų bei elektronikos ir inžinerijos technologijos – didina Lietuvos konkurencingumą ir stiprina mokslo ir verslo bendradarbiavimą. Lietuvos klasterių bendradarbiavimas su Izraelio klasteriais padėtų padidinti jų tarptautiškumą, atvertų galimybę dalyvauti bendruose projektuose ir prisidėtų kuriant aukštą pridėtinę vertę turinčius inovatyvius projektus.
Susitikimuose taip pat dėmesys skiriamas dvišaliam Lietuvos ir Izraelio bendradarbiavimui. Anot E. Gusto, Lietuva ir Izraelis intensyviai bendradarbiauja dvišalės prekybos, investicijų, turizmo, mokslinių tyrimų ir studentų mainų srityse, taip pat organizuoja bendrus renginius ir skatina abiejų valstybių miestų bendradarbiavimą. Tel Avive vyksiantis Pasaulio lietuvių ekonomikos forumas – vienas iš sėkmingo Lietuvos ir Izraelio bendradarbiavimo pavydžių.
„Izraelio bendrovės aktyviai domisi investicijų galimybėmis Lietuvoje, o dvišalė prekyba turi potencialo plėstis. Lietuva taip pat siekia išnaudoti eksporto į Izraelį galimybes. Bendradarbiavimas turizmo srityje taip pat turi gerų galimybių augti. Lietuvoje 2014 metais lankėsi 14,2 tūkst. turistų iš Izraelio – dvigubai daugiau nei 2013 metais“, – teigia ūkio ministras E. Gustas.
2014 metais Lietuvos ir Izraelio prekybos apyvarta sudarė 43,9 mln. eurų, eksportas – 23,4 mln. eurų, o importas – 20,5 mln. eurų. Palyginti su 2013 metais, prekybos apyvarta padidėjo 24 procentais, eksportas sumažėjo 5 procentais, o importas išaugo 95 procentais. 2014 metais Izraelis tarp Lietuvos užsienio prekybos partnerių pagal prekybos apyvartą užėmė 50-ąją, eksportą – 51-ąją, importą – 44-ąją vietą. 2015 metų pirmąjį pusmetį Lietuvos eksportas į Izraelį sudarė 17,4 mln. eurų ir, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, išaugo 61,2 procento.
2014 metais tiesioginės Izraelio investicijos Lietuvoje siekė 15,26 mln. eurų. Pagal tiesioginių investicijų Lietuvoje dydį Izraelis užėmė 30-ąją vietą.