Ukmergėje – didikams Kosakovskiams skirta tarptautinė konferencija
Gegužės 6 – 7 dienomis Ukmergėje vyko pirmoji tarptautinė konferencija „Dabartis yra istorija. Kuo Kosakovskių palikimas yra šiuolaikinėje Europoje?“. Renginį organizavo Ukmergės rajono savivaldybė, Ukmergės kraštotyros muziejus ir Varšuvoje ( Lenkija ) įsikūręs „Jono Eustachijaus Kosakovskio fondas“.
Į konferenciją susirinkę istorijos tyrinėtojai iš Didžiosios Britanijos, Baltarusijos, Prancūzijos, Lenkijos ir Lietuvos apžvelgė garsios ir įtakingos Kosakovskių giminės palikimą.
Pirmąją dieną konferencija vyko Ukmergės turizmo ir verslo informacijos centre (TVIC). Jos dalyvių pranešimai ir svečių kalbos buvo sinchroniškai verčiamos į lietuvių ir lenkų kalbas, konferencija buvo tiesiogiai transliuojama internetu (www.vaitkuskis.org).
Antrąją dieną konferencijos dalyviai dalyvavo Šv. Mišiose Pašilės Šv.Barboros parapijos bažnyčioje, aplankė Vaitkuškio dvaro rūmų bokštą bei dvarvietę, vėliau vyko baigiamoji internetinė sesija.
„Lietuvos istorijoje ryškų pėdsaką paliko įvairios didikų šeimos. Viena iš jų – žymūs politikos veikėjai švietėjai ir mecenatai Kosakovskiai. Gavusi šventos Romos, o vėliau – ir Prancūzijos, Rusijos imperijos grafų titulus, XVIII – XIX amžiais ji užėmė reikšmingą vietą Lietuvos politiniame, administraciniame ir kultūriniame gyvenime. Kosakovskių vardas neatsiejamai susijęs su Ukmergės krašto istorija. Nuo 1764 metų Ukmergės paviete esantis Vaitkuškio dvaras ilgam tapo pagrindine šios giminės atšakos rezidencija“, – konferenciją pradėjo jos globėja Lietuvos Respublikos Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė.
Ji pabrėžė, kad kultūrinį palikimą ši didikų giminė paliko ne tik Lietuvos, bet ir visos Europos ateities kartoms.
Sveikinimo kalbą pasakęs Ukmergės rajono meras Rolandas Janickas pasidžiaugė, jog Ukmergė, prieš žengdama žingsnį į priekį, bando pasižiūrėti atgal ir perskaityti tuos krašto istorijos puslapius, kurių dar nematėme ar nežinome, ar buvome pamiršę. „Aš labai didžiuojuosi žmonėmis, kurie ne tik kalba, bet ir daro. Ir daro greitai. Dėkoju Anirai Vojan (Anira Wojan) , energingąjai Kosakovskio fondo įkūrėjai ir prezidentei, vienai iš pagrindinių šios konferencijos iniciatorių“, – kalbėjo R.Janickas.
A.Vojan kartu su savo vyru Pavelu Šanaica Kosakovskiu (Pawell Szanajca – Kossakowski) prieš devynerius metus įsteigto „Jono Eustachijaus Kosakovskio fondo“ veiklą perėmė iš jo motinos Sofijos Marijos Kosakovskos – Šanaicos (1927 – 2010), J.E.Kosakovskio dukros.
J.E. Kosakovskis (1900 – 1979 ) buvo jauniausias grafo Stanislovo Kazimiero Kosakovskio (1837 – 1905 ) sūnus, paskutinis oficialus Vaitkuškio dvaro savininkas. S.K. Kosakovskis yra palaidotas Pašilės kapinėse.
Adomo Mickevičiaus Lietuvos ir Lenkijos santykių rėmimo fondo atstovė Gražina Drėmaitė patikino, kad yra labai svarbu, jog ši konferencija surengta būtent šiais, Seimo paskelbtais bendruomenių metais. Esą tik bendruomenė gali suprasti savo aplinką, ją gerbti ir puoselėti.
G.Drėmaitė perskaitė Lenkijos Respublikos ambasadoriaus Lietuvoje sveikinimą bei pasidalino planais lietuvių kalba išleisti vienos iš Kosakovskių giminės palikuonių — Zofijos Kosakovskos – Šanaicos ( Zofia Kossakowska – Szanajca ) knygą „ Užrašai anūkams“ („Zapiski dla wnukow“).
„Z.Kosakovska – Šanaica šioje knygoje aprašė visą savo vaikystę, jaunystę – visus praleistus metus Vaitkuškio dvare. Tai yra tikra istorijos chrestomatija bendram Lietuvos ir Lenkijos paveldui“, – teigė pranešėja.