Ukmergėje – unikalus ir magiškas „Kalėdinis miestelis“
Ar matėte kada nors unikalų ir magišką, beveik 600 įvairiausių miniatiūrinių molio pastatų talpinantį ir 7 tūkst. lempučių apšviestą, miško apsuptyje vos…18 kv. m. ploto erdvėje įsikūrusį miestelį? Ne? Tuomet atvykite į Ukmergę!
Ir čia, pačioje miesto širdyje – Vienuolyno gatvėje – įsikūrusioje galerijoje „Broma“ aplankykite magišką mažųjų ukmergiškių ir jų mokytojų sukurtą keramikos instaliaciją „Kalėdinis miestelis“. Visi darbeliai nepaprastai saviti ir gražūs, visi spinduliuoja nuoširdumu ir meile.
„Taip jau sutapo, kad galerijoje „Kalėdinį miestelį“ teko įkurdinti tomis dienomis, kai termometro stulpelis rodė ne mažiau kaip 15 laipsnių šalčio. Namelius teko kabinti ir statyti, o tam reikalingas medžiagas – rišti, kirpti, lankstyti. Begalinis šaltis labai trukdė šiam išskirtinai rankų darbui.
Nepatikėsite, tačiau mane šildė tie vaikų darbeliai! Nuo jų sklido tokia žodžiais nenusakoma emocija – net ašaros riedėjo, matant, kiek kiekviename tame molio gabalėlyje šilumos ir nuoširdumo“, – sakė ukmergiškė floristė-dekoratorė Erika Jakimavičienė, kuri galerijoje „Broma“ įkurdino „Kalėdinį miestelį“.
Tam iš nuosavo miško E. Jakimavičienei prireikė atgabenti 3 automobilines priekabas eglių ir beržų šakų, ąžuolo žievės, samanų ir kt. Menininkė ne tik galerijos sienas, bet ir lubas padengė gamtinėmis medžiagomis, o visą šią erdvę apšvietė 7 tūkst. lempučių girliandų tinklu.
„Kalėdinio miestelio“ namelius daugiau nei mėnesį iš molio lipdė, glazūravo aštuonių Ukmergės rajono priešmokyklinių ir ikimokyklinių įstaigų bei specialiosios mokyklos ugdytiniai. Į kūrybinį procesą buvo įtraukti 4-6 metų amžiaus vaikai. Moliu bei glazūra juos aprūpino Ukmergės švietimo pagalbos tarnyba (ŠPT). Namelių gamybai prireikė daugiau nei 400 kg. molio.
„Lapkričio mėnesio pradžioje kartu su Ukmergės ŠPT organizavome mokymus priešmokyklinio ugdymo mokytojams. Reikėjo priimti kai kuriuos bendrus susitarimus dėl namelių dydžio, išskirtinumo ir pan. Mokymuose labai daug padėjo Ukmergės meno mokyklos Dailės skyriaus mokytoja Jolita Šlepetienė, kuri labai detaliai papasakojo apie darbo su moliu specifiką. Mokytojos pačios pabandė pagaminti namelius bei juos dekoruoti.
Prieš Kalėdas ikimokyklinio ugdymo įstaigose vaikai labai daug kalba apie šios šventės prasmę, laukimą, stebuklą, dovanojimo džiaugsmą. Gamina įvairias dovanėles, darbelius darželių erdvių papuošimui.
Taigi ši akcija labai natūraliai įsiliejo į šventės laukimą. Daugelis mūsų ikimokyklinio ugdymo įstaigų turi ir molio degimo krosneles, taigi keramikos dirbiniai nėra vaikams visiška naujovė. Mažiesiems menininkams ir anksčiau teko gaminti įvairius suvenyrus, žaisliukus, papuošimus. Tad kai vaikams buvo pasiūlyta dalyvauti kuriant kalėdinį šviečiantį miestelį, jie džiaugsmingai sutiko,“ – sakė „Kalėdinio miestelio“ idėjos autorė, Ukmergės rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Ramunė Bakučionienė.
Ši idėja jai kilo prieš metus. Tąkart vaikščiodama po šventiškai papuoštą Ukmergę, R. Bakučionienė pagalvojo, kad ir Ukmergės darželinukai galėtų prisidėti prie kalėdinio miesto gražinimo. Pasak jos, visos rajono ikimokyklinio ugdymo įstaigos su džiaugsmu palaiko visas iniciatyvas, kuriose bendromis pastangomis kuriamas grožis.
„Ukmergiškiai ikimokyklinukai ir priešmokyklinukai žaisdami, kurdami mokosi ne tik pagaminti gražius darbelius, bet ir mokosi skaičiuoti, matuoti, derinti ir lyginti formas, spalvas, priimti architektūrinius sprendimus. Mokosi kurti ir vertinti grožį.
„Kalėdinio miestelio“ tikslas vienas – sukurti žiemiškai šventišką ir labai savitą erdvę, kurioje norėtųsi praleisti kuo daugiau laiko. O vaikams tai ir galimybė ne tik surasti savo ar draugo darbelį, bet ir parodyt jį savo šeimos nariams bei visiems kartu pasidžiaugti bendru rezultatu. Vaikai dovanoja Ukmergės gyventojams ir miesto svečiams nuoširdumą, stebuklą paprastume. Kadangi nameliai labai įspūdingi, gražūs, jau dabar svarstome, kaip jiems sukurti ,,antrą gyvenimą“, – teigė R. Bakučionienė.
„Kalėdinis miestelis“ įsižiebė praėjusį šeštadienį, gruodžio 11 dieną, kartu su Ukmergės Kalėdų egle. Jį galima aplankyti bet kuriuo paros metu kalėdinių švenčių laikotarpiu (iki 2022 m. sausio 8-9 d.). Įėjimo bilietas – smagi nuotaika.