Ukrainos parlamento vadovui R. Stefančukui įteiktas Seimo apdovanojimas – Aleksandro Stulginskio žvaigždė
Ukrainos Aukščiausiosios Rados Pirmininkui Ruslanui Stefančukui ketvirtadienį nenumatytame parlamento posėdyje įteiktas Seimo apdovanojimas – Aleksandro Stulginskio žvaigždė.
Šį garbingą apdovanojimą Ukrainos parlamento vadovas priėmė iš Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen rankų. Parlamentarai stovėdami ilgais plojimais sveikino laureatą.
„Ruslanas yra vienas charizmatiškiausių Ukrainos lyderių, asmenine lyderyste, drąsa ir pavyzdžiu milijonus savo tautiečių įkvepiantis priešintis imperinei agresijai. Jo pastangos telkti demokratinio pasaulio parlamentinę bendruomenę už tėvynės laisvę yra išskirtinės“,- iš Seimo tribūnos sakė V. Čmilytė- Nielsen.
Ji pastebėjo, kad drauge su Latvijos ir Estijos parlamentų pirmininkais pernai lankėsi Aukščiausioje Radoje praėjus vos mėnesiui nuo vasario 24-osios. „Nepaisydami to, kad agresoriaus tankai buvo priartėję prie sostinės Kyjivo, Ukrainos parlamentarai rinkosi į posėdį, priėmė būtinus sprendimus ir parodė visam demokratiniam pasauliui, kaip privalo veikti demokratiškai išrinktas parlamentas net nuožmiausios agresijos sąlygomis“, – sakė ji.
Broliška Ukraina, anot V. Čmilytės-Nielsen, visada buvo tarp pačių artimiausių istorinių Lietuvos sąjungininkių ir mūsų siekis kartu atsispirti imperinei Maskvos agresijai skaičiuoja ne vieną šimtmetį.
„Kyjivo Pečorų lauroje palaidotas Konstantinas Ostrogiškis, kuris daugiau kaip prieš penkis šimtus metų (jeigu tiksliau – kitais metais minėsime 510 metų) vadovavo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kariuomenei Oršos mūšyje, kai visi kartu nugalėjome triskart didesnę Moskovijos kariuomenę. Oršos mūšis, svarba nenusileidžiantis Žalgirio kautynėms, yra svarbi istorinė jungtis, siejanti Lietuvą, Lenkiją, Ukrainą ir Gudiją – šalis, kurių šviesiausi žmonės dabar ne tik patiria ypatingą dvasinę bendrystę, karą išgyvena kaip didžiulę asmeninę tragediją, bet ir jaučia priklausą europietiškai civilizacijai“, – sakė V. Čmilytė- Nielsen.
Iš Lietuvos Seimo tribūnos parlamento vadovė dar kartą žadėjo paramą Ukrainai.
„Ruslanai, Jūsų frazė, kuri skambėjo maždaug taip: „jūs kovą su rusišku totalitarizmu pradėjote, o mes užbaigsime“, pasakyta čia, Vilniuje, Lietuvos širdyje, tapo sparnuota. Esu tvirtai įsitikinusi, kad ji dar ir pranašiška.
Rusiškas totalitarizmas, tokia pat neapykantos ideologija kaip ir fašizmas ar nacizmas, yra nesuderinamas su civilizuoto bendrabūvio ir tarptautinio saugumo normomis, todėl privalo būti panaikintas. Dabar šio proceso avangarde esate jūs, Ukraina. Mūsų tvirtas įsipareigojimas – palaikyti jus, kiek reikės, ir padaryti viską, kad tas palaikymas nesilpnėtų“, – sakė V. Čmilytė-Nielsen, sveikindama laureatą su garbingu apdovanojimu.
Iškilmingoje ceremonijoje kalbėjo Seimo Pirmininko pavaduotojas, Aleksandro Stulginskio žvaigždės skyrimo komisijos narys Paulius Saudargas ir šio apdovanojimo laureatas R. Stefančukas.
Parlamentarai yra nusprendę Seimo apdovanojimą – Aleksandro Stulginskio žvaigždę skirti Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarui, buvusiam Seimo Pirmininkui Česlovui Juršėnui ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados Pirmininkui R. Stefančukui. Č. Juršėnui šis Seimo apdovanojimas buvo įteiktas šių metų gegužės 18 d.
Apdovanojimu siekiama įvertinti Lietuvos ir užsienio fizinių ir juridinių asmenų laimėjimus ir indėlį, puoselėjant parlamentarizmo, demokratijos ir valstybingumo idėjas.
2022 m. pirmaisiais šio Seimo apdovanojimo laureatais tapo Prezidentas Valdas Adamkus ir Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) senatorius Ričardas Džozefas Durbinas (Richard Joseph Durbin).